14 podejrzeń odry w naszym województwie

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 22.01.2019 / Komentarze
Inspektor Sanitarny apeluje o ograniczenie odwiedzin chorych w szpitalach na terenie woj. zachodniopomorskiego

Co jakiś czas powraca temat zasadności wykonywania szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Zwolennicy tego typu zabiegów zwracają przede wszystkim uwagę na profilaktykę i dążą do uniemożliwiania rozprzestrzeniania się tej ostrej wirusowej choroby zakaźnej. Z kolei przeciwnicy szczepień podnoszą apele o szkodliwości szczepionek dla zdrowia, a także niekiedy sugerują, że straszenie społeczeństwa rozwojem chorób zakaźnych ma na celu głównie bogacenie się producentów szczepionek. A jak przedstawia się wskaźnik zachorowalności na odrę w województwie zachodniopomorskim?

Od 2015 roku stwierdzono 19 przypadków zachorowania na tę chorobę. Jak informuje Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny najwięcej, bo aż 11 przypadków, odnotowano właśnie w 2015 r. Rok później zarejestrowano jeden przypadek, w 2017 r. – dwa przypadki, ale już w 2018 roku odnotowano 4 przypadki zachorowania na odrę.

Jednak sytuacja związana z zachorowaniami właśnie „nabrała tempa”. Na początku tego roku w naszym województwie odnotowano jeden przypadek odry. 18 stycznia Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował już o 14 przypadkach podejrzeń zachorowań na odrę - w Szczecinie oraz w Świnoujściu.  

Tego samego dnia szpitale we wspomnianych miejscowościach otrzymały wytyczne dotyczące zaleceń i postępowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia wystąpienia odry.

Jednocześnie Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie w trosce o zdrowie mieszkańców  mając na uwadze zwiększoną możliwość występowania chorób wirusowych skierował do wszystkich mieszkańców zalecenia dotyczące istotnego ograniczenia odwiedzin chorych w szpitalach na terenie województwa zachodniopomorskiego.

- Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby – czytamy w komunikacie wystosowanym przez wojewódzką stację sanitarną. Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

- Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (4 dni przed wystąpieniem wysypki i 4 dni po jej wystąpieniu), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych niecharakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123 rf