2019 - przy urnach wyborczych byliśmy trzy razy

Miasto z Wizją / 04.01.2020 / Komentarze
Szczecinek głosował na Koalicję Europejską, Koalicję Obywatelską, Jerzego Hardie-Douglasa i Bartosza Arłukowicza

W minionym roku trzykrotnie odwiedziliśmy lokale wyborcze. Wszystko po to, by oddać swój głos w wyborach do Rad Osiedli i na posłów do Parlamentu Obywatelskiego (w maju) oraz jesienią by wybrać posłów do Sejmu i Senatu RP.

W maju i październiku mieszkańcy Szczecinka głosowali na Koalicję Europejską i Koalicję Obywatelską. Kandydaci PiS nad Trzesieckiem musieli się obejść smakiem - indywidualne zwycięstwa odnieśli Jerzy Hardie-Douglas (PO-KO) i Bartosz Arłukowicz (PO-KE).

Pora na przypomnienie wyników ubiegłorocznych głosowań:

Mieszkańcy wybrali 7 osiedlowych rad - Szczecinek zwiększył swój "stan posiadania" o dwie rady

O dwie Rady Osiedli więcej niż poprzednio (w Szczecinku działało pięć rad) działa w kadencji 2019-2023. Rady powstały na siedmiu osiedlach: Zachód II, Koszalińska - Kołobrzeska, Wodociągowa - Rzeczna, Słowiańska - Łódzka, Kopernika - Winniczna, Centrum oraz Trzesieka.

Na dwóch osiedlach - Zachód I oraz Szczecińska - Gdańska mieszkańcy zdecydowali, że… wystarczy im Rada Miasta i nie spełnili podstawowego wymogu, czyli wymaganej frekwencji wyborczej.

Rady Osiedli dysponują swoim budżetem - po 15 zł na każdego mieszkańca.

W maju poszliśmy powtórnie do urn wyborczych - wybieraliśmy kandydatów do Europarlamentu.

W Szczecinku wygrała Koalicja Europejska, na którą zagłosowało 48,46 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość - 38,81 proc. Trzecie miejsce zajęła Wiosna - 5,94 proc., kolejne: Konfederacja - 3,86 proc., Kukiz 15 - 2,07 proc. oraz Lewica Razem - 0,86 proc. głosów. Mieszkańcy oddali 12 738 ważnych głosów.

Najwięcej głosów szczecinecczan otrzymał były minister zdrowia w rządzie PO-PSL Bartosz Arłukowicz. Na kandydata Koalicji Europejskiej zagłosowało 2757 mieszkańców grodu nad Trzesieckiem.

Drugie miejsce w wyścigu do Parlamentu Europejskiego zajęła wiceminister środowiska Małgorzata Golińska (PiS) - 2740 głosów, a trzecie przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź (KE) - 2110 głosów. Dopiero na czwartym miejscu sklasyfikowano szefa MSW Joachima Brudzińskiego (PiS) - 1535 głosów. Z kolei piąte miejsce zajął prof. Bogusław Liberadzki - 1092 głosy.

W październiku poszliśmy do urn wyborczych po raz trzeci. Tym razem wybieraliśmy posłów i senatorów. Nad Trzesieckiem wygrał Jerzy Hardie-Douglas (PO-KO), na którego głos oddało 5606 osób (32,15 proc.). Za plecami szefa szczecineckiej Platformy Obywatelskiej uplasowała się wiceminister środowiska Małgorzata Golińska (PiS), na którą głos oddało 5405 osób (31 proc.).

Kolejne miejsca w Szczecinku zajęli: Radosław Lubczyk (PSL-Koalicja Polska) - 945 głosów, Czesław Hoc (PiS) - 697 głosów i Piotr Zientarski (KO) - 566 głosów.

Szczecinek głosował na Koalicję Obywatelską - 38,38 proc. głosów. Z kolei PiS zdobył 37,87 proc. głosów (w 2015 roku - wygrało wybory w Szczecinku). Należy też odnotować dobry wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej - 10,20 proc.

W wyborach do Senatu RP zwyciężył Stanisław Gawłowski uzyskując poparcie 5993 szczecinecczan (zdobył mandat, został senatorem). Tuż za nim uplasował się Krzysztof Berezowski - 5616 głosów. Trzecie miejsce zajął kandydat PiS Krzysztof Nieckarz zdobywając 5493 głosy.

Frekwencja w Szczecinku wyniosła 55,45 proc.

Finał wyborów? Szczecinek ma troje posłów! - Jerzy Hardie-Douglas (KO), Małgorzata Golińska (PiS) i Radosław Lubczyk (Koalicja Polska).

Tekst: Sławomir Włodarczyk