Balony nad Trzesieckiem - wysoko i niemal na wodzie

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.06.2017 / Komentarze
Podniebne szaleństwo w Szczecinku w drugi weekend lipca. Atrakcji moc: Pogoń za lisem, Nocna Gala i po raz pierwszy "Splash or grab"

Jak wyliczyli organizatorzy VIII Polsko - Niemieckiego Festiwalu Balonowego o Memoriał Kurta Hummela, do tej super imprezy pozostało tylko 18 dni. Aeronauci z całego świata zagoszczą w Szczecinku w drugi weekend lipca (7-9.07).

Lista startowa pęcznieje niemal z dnia na dzień. Organizatorzy zarejestrowali już 51 załóg! z USA, Niemiec, Węgier, Holandii, Francji, Danii i Polski. Rekord startujących w Szczecinku aeronautów jest bliski pobicia!

Tradycyjnie w czasie festiwalu będziemy mogli podziwiać powietrzne statki w bajkowych kolorach i o bajkowych kształtach. W ubiegłym roku gościliśmy m.in. Angy Birds - balon w kształcie maskotki popularnej na całym świecie gry komputerowej i kreskówki. Z kolei w lipcu nad Trzesieckiem będziemy podziwiać balon - laleczkę Babette, pilotowany przez Holendra Guido Härle. Warto dodać, że dla Babette będzie to pierwszy start. W powietrznych lotach zadebiutuje właśnie w Szczecinku.

Oto pełna lista aeronautów, którzy już wyrazili akces przyjazdu do Szczecinka i lotami nad jeziorem Trzesiecko oraz uroczą podszczecinecką okolicą: Klaus Weisgerber - Niemcy, Guido Härle - Holandia, Volker Ralf Kruger - Niemcy, Wolf Kadach - Niemcy, Andreas Baus - Niemcy, Leszek Mańkowski - Polska, Hinnerk Röhrs - Niemcy, Christian Koziel - Francja, Gernot Neumann-Mahlkau - Niemcy, Peer Wittig - Niemcy, Hans-Jörg & Johanna Spies - Niemcy, Jola & Paweł Hałas - Polska, Krzysztof Korepta - Polska, Witold Waławski - Polska, Shane Robinson - USA, Robert Żbikowski - Polska, Rolf Suhr - Niemcy, Thomas Sjøgren - Dania, Wojciech Telszewski - Polska, Jacek Bogdański - Polska, Wojciech Polewicz - Polska, Krzysztof Małecki - Polska, Andrzej Jasek - Polska, Adrian Kobus - Polska, Włodzimierz Klósek - Polska, Krzysztof Kosobudzki - Polska, Tomasz Dzienisz - Polska, Bartosz Kuziora & Tomasz Łysiak - Polska, Roman Szałkiewicz - Polska, Tomasz Sionkowski - Polska, Ryszard Kurowski - Polska, Mariusz Mozol - Polska, Tomasz Kuchciński - Polska, Andrzej Ćwikła - Polska, Andrzej Breitkopf - Polska, Marek Michalec - Polska, Sławomir Jurkiewicz - Polska, Piotr Król - Polska, Christoffer Mundt - Dania, Lech Kołtun - Polska, Matthias Schlegel - Niemcy, Krzysztof Zapart - Polska, Artur Dzieszkowski - Polska, Antoni Fiedorczuk - Polska, Gilles Leclercq - Francja, Marcus Strauf - Niemcy, Sebe Kruijer - Holandia, Adrian Rosiński - Polska, Marlena&Bartosz Oberscy - Polska, Rainer Fritsch - Niemcy oraz Michael Kloss - Niemcy.   

Czy ubiegłoroczny rekord Memoriału Kurta zostanie pobity (w niebo wzbiły się wówczas 53 załogi) okaże się lada dzień? Nie ulega jednak wątpliwości, że jest bardzo poważnie zagrożony.

Program Międzynarodowego Festiwalu Balonowego 2017 jest niezwykle atrakcyjny:  

Piątek 7 lipca - godz. 18.30

I inauguracyjny start balonów - tereny OSiR. Rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem".

W konkurencji tej pierwszy startujący balon jest "lisem". Pozostałe balony mogą wystartować kilka minut po nim. Ich zadaniem jest tak przeprowadzić lot, aby dotrzeć do miejsca lądowania pierwszego balonu. Balon "lis" rozstawia wielki krzyż materiałowy w miejscu swojego lądowania, natomiast zadaniem pozostałych pilotów jest wyrzucić marker (mały woreczek ze wstęgą) jak najbliżej środka tego krzyża. Wygrywa ten, kto trafi najbliżej celu.

Sobota 8 lipca - godz. 18.30

II start balonów - tereny OSiR. "Pogoń za lisem" po raz drugi.

Jest to dodatkowe utrudnienie dla pilotów, gdyż do ostatecznego wyniku i wyłonienia zwycięzcy brany będzie pod uwagę najlepszy wynik z obu lotów. Każdy pilot ma możliwość uczestnictwa tylko raz w "Pogoni za lisem". To znaczy, że dostanie tylko jeden marker i sam musi wybrać w czasie, którego lotu ten marker wyrzuci. A tylko najlepsze wyniki będą brane pod uwagę.

godz. 22.30
Nocna Gala Balonów.

Przygotowania do Gali Nocnej zaczną się o godz. 22. Pompujące się balony po zmroku robią duże wrażenie i budują napięcie przed wspaniałym pokazem.

Niedziela 9 lipca - godz. 5.30

III start balonów - tereny OSiR.

Lot bez konkurencji sportowej. To gratka dla miłośników najpiękniejszych widoków o wschodzie słońca. Chyba nie można sobie wyobrazić bardziej bajecznej scenerii niż ponad 50 balonów unoszących się nad budzącym do życia miastem.

godz. 13
Parada Balonów przez miasto.

Dokładny przebieg parady - miejsce rozpoczęcia i zakończenia podane będą 2-3 dni przed rozpoczęciem Festiwalu.

godz. 18.30
IV start balonów. Konkurencja "Splash or grab".

W niedzielę wieczorem balony wystartują w różnych miejscach. Wybór miejsca startu należy do pilota a jego zadaniem będzie tak wybrać miejsce startu i przeprowadzić lot, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Cel będzie na jeziorze Trzesiecko. Będzie to maszt o wysokości 3 metrów umieszczony na pływającej platformie. Na maszcie zawiesimy szarfę, a zadaniem pilota będzie zebranie tej szarfy. Utrudnieniem jest to, że maszt znajdował się będzie nad wodą. Gdy kosz balonu dotknie wody, pilot dyskwalifikowany jest z konkurencji, ale może szybko wylądować i podejść do niej jeszcze raz. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwać będą motorówki z ekipami oraz WOPR. Zachęcamy wszystkich widzów do gromadzenia się wokół jeziora. Nalot 50 balonów nad Trzesiecko będzie bardzo widowiskowy tym bardziej, że dzięki naszym sponsorom piloci walczą w tej konkurencji o cenną nagrodę - zachęcają organizatorzy.

Impreza upamiętnia postać porucznika Kurta Hummela z 9 Pułku Huzarów, który w 1908 roku zginął podczas lotu balonem nad Morzem Północnym. Pochodzący z Sępolna Wielkiego koło Białego Boru aeronauta brał udział w prestiżowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

Organizatorzy: Festiwal Balonowy w Szczecinku to impreza z ponad dziesięcioletnią historią. Zaczęło się w 2004 roku, kiedy do miasta zaproszonych zostało 5 załóg balonowych z Niemiec i Polski. Imprezę nazwano Polsko-Niemiecka Fiesta Balonowa, a jej pomysłodawcą jest Bartosz Oberski, któremu udało się przekonać ówczesną Radę Miasta.  

Głównym organizatorem Festiwalu jest Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Z kolei Bartosz Oberski, jako specjalista i pilot z dużym doświadczeniem, zajmuje się wszystkimi zagadnieniami technicznymi. Ustala zgody na starty, wyznaczanie przestrzeni powietrznej na potrzeby Festiwalu. Jest także koordynatorem startów i prowadzi rekrutację uczestników Festiwalu.

W projekt oczywiście zaangażowanych jest mnóstwo osób. Z roku na rok przybywa także wolontariuszy, których pomoc jest niezbędna w czasie Festiwalu.

Festiwal Balonowy w Szczecinku to dużej rangi wydarzenie medialne. Dzięki sprzyjającej lipcowej aurze, wielokrotnie balony lecą nad miastem z niewielką prędkością. Daje to niezwykły efekt, przyciągający media z całej Polski. Relacje Festiwalu emitowane były już we wszystkich głównych stacjach TV. 

Niewątpliwym sukcesem jest to, że Festiwalowi wiele razy poświęcono miejsce na łamach bardzo poczytnej prasy branżowej. Pisały o nas zarówno miesięczniki polskie, jak Skrzydlata Polska, ale również bardzo poczytne i opiniotwórcze - angielski "Aerostat" czy niemiecki "Ballonsportmagazin".

Teks/foto/video: Sławomir Włodarczyk

Video: Memoriał Kurta Hummela Szczecinek 1 lipca 2016 r.

Fotorelacja:

http://miastozwizja.pl/memorial-kurta-hummela-balony-w-powietrzu-gonily-...