Budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium jeszcze w tym roku

• Tv
Miasto z Wizją / 24.05.2017 / Komentarze
Wiceburmistrz Daniel Rak: "Gwiezdną" inwestycję zwieńczymy w trzecim kwartale 2018 roku

O tym, że miasto zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej na obserwatorium astronomiczne i planetarium, pisaliśmy wielokrotnie. Przedsięwzięcie znajduje się w końcowej fazie projektowania i przygotowania do rozpoczęcia procedury przetargowej oraz budowy. Jak nam powiedział wiceburmistrz Daniel Rak, ta powinna sie rozpocząć we wrześniu/październiku br.

O tym, że miasto planuje przeznaczyć dodatkowe pieniądze na nieplanowaną wcześniej w tegorocznym budżecie miasta inwestycję, pisaliśmy dziś (24.95) w artykule:

- Chodzi o kwotę 1 mln zł. Te pieniądze pozwolą nam uruchomić inwestycje jeszcze w tym roku - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Ta niezwykła inwestycja znajduje się obecnie w końcowym etapie projektowania. Staramy się o jej dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Przy czym RPO nakłada jednocześnie bardzo krótkie terminy. Dlatego chcąc skorzystać ze środków unijnych musimy już dzisiaj dopinać wszystko na ostatni guzik.

Jak podkreślił nasz rozmówca, budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium musi się rozpocząć jeszcze w tym roku.

- Postępowanie przetargowe planujemy rozpisać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Później już rozstrzygnięcie przetargu i pierwsza łopata pójdzie w ziemię. Inwestycję planujemy zwieńczyć w trzecim kwartale przyszłego roku. Tak, że czasu mamy tyle, co "kot napłakał", dlatego każdy dzień jest dla nas na wagę złota. Nie mogę jeszcze powiedzieć, w jakim stopniu otrzymamy wysokość dofinansowania, czy np. 50 czy też 75 wartości inwestycji.

Jak nam wcześniej powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, osobiście jest zafascynowany zarówno projektem jak i samym pomysłem.

- Bardzo mu sprzyjam. Przekonywałem do niego Marszałka Olgierda Geblewicza, mówiłem o naszych uwarunkowaniach, przede wszystkim o tradycjach astronomii w Szczecinku, o Adamie Giedrysie i jego wychowankach. Dziś wielu z nich jest uznanymi autorytetami w tej dziedzinie nauki. Wielu też zajmuje się astronomią amatorsko, to po prostu ich ukochane hobby. Takim autorytetem w zakresie astronomii i astrofizyki jest m.in. pan dr inż. Krzysztof Graczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. On jest naszym konsulatem w realizacji adaptacji wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne i planetarium. Kończymy już nanoszenie poprawek do projektu, ponieważ aplikujemy w unijnym programie RPO WZ priorytet 4.1 Dziedzictwo Kulturowe.

- Na złożenie wniosku mamy czas do końca czerwca br. Szacujemy, że koszt inwestycji zamknie się kwotą około 4 mln zł. Łatwo, zatem obliczyć, zakładając dofinansowanie, że na budowę obserwatorium i planetarium wyłożymy ze swojego budżetu około 2 mln zł - dodaje D. Rak.

Przypomnijmy. Planuje się, że przebudowa zabytku zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. To koszt około 2-2,5 mln zł. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu.

W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.

Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto/video: Urząd Mista Szczecinka