Była "Słowianka", będą mieszkania socjalne

Miasto z Wizją / 13.02.2019 / Komentarze
W towarzystwie burmistrza Daniela Raka odwiedziliśmy plac budowy

Praktycznie od zawsze miasto zmaga się z deficytem mieszkań socjalnych i komunalnych. Tak zapewne będzie przez jakiś czas. Jednak w tym roku kolejka chętnych po własne, niedrogie M się znacząco skurczy. Wszystko za sprawą inwestycji, którą prowadzi miasto. Mowa o adaptacji byłego budynku produkcyjnego CSI "Słowianka" (miasto odkupiło go od producenta słodyczy) przy ul. Pilskiej na lokale socjalne.

25 mieszkań (13 dla rodzin 3-osobowych, 10 lokali dla rodzin 4-osobowe, 2 lokale dla rodzin 5-osobowych. Łącznie będzie tam mogło zamieszkać około 90 osób) oddanych zostanie do użytku jeszcze w tym roku.

Dziś (środa 13.02) w towarzystwie burmistrza Daniela Raka odwiedziliśmy plac budowy przy ul. Pilskiej 30.

- Tak jak każde miasto, również Szczecinek mierzy się z problemem deficytu mieszkań socjalnych i komunalnych - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz D. Rak. - Na dziś na mieszkania oczekuje ponad 200 osób bądź rodzin. Przyczyn jest kilka. To głównie osoby po wyrokach i o niskim statusie materialnym. Tymi ludźmi musimy się zaopiekować i część naszego budżetu przeznaczyć na budowę takich lokali.

- Kilka lat temu ten budynek odkupiliśmy od "Słowianki". Wykonaliśmy projekt, otrzymaliśmy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego i właśnie prowadzimy inwestycję - mówi D. Rak.

- Zostały już wydzielone lokale. Większość z nich dwupokojowych z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym. Finalnie powstaje tu 25 lokali. Inwestycję planujemy zakończyć do 30 października tego roku. Jej koszt to około 3,1 mln zł przy wsparciu z BGK w wys. 1 264 000 zł.

Jak podkreślił burmistrz, sprawy finansowe tej inwestycji pokazują jak kosztowna jest budowa mieszkań - w jakiejkolwiek formule.

- Dlatego zawsze szukamy jak najkorzystniejszego montażu finansowego. Wszystko po to by takie inwestycje w jak najmniejszym stopniu obciążały nasz budżet - kończy burmistrz.

Jak się dowiedzieliśmy na placu budowy, inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem. Roboty prowadzi firma "Budorama" z Marcelina (koszt 3,1 mln zł, termin zakończenia - 30 października br.).