Chyże z wiatą dla podróżnych

Miasto z Wizją / 11.01.2019 / Komentarze
PKP cywilizuje szczecinecki przystanek kolejowy

Przez ostatnie lata przystanek kolejowy Szczecinek Chyże na szlaku do Białogardu był "zapomniany przez Boga". Były budynek skromniutkiego dworca PKP (była tam poczekalnia, kasa biletowa i toalety) dokonał żywota na początku lat 90. Pasażerowie, a jest ich wcale nie mało, oczekiwali na pociągi moknąc w deszczu i śniegu.

Wraz z budową obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S11, Chyże jakby zyskał na znaczeniu. Na tyle, że PKP zdecydowało się wreszcie nieco ucywilizować peron. Właśnie stanęła tam gustowna wiata dla podróżnych. Umieszczono też tablice informacyjne (chyba dla niezorientowanych) wskazujące kierunki jazdy pociągów - do Szczecinka i Białogardu. Wcześniej zamontowano ławki i stojaki na rowery.

Czy jest szansa by wskrzesić do życia budynek byłego dworca (lata temu funkcjonowała w nim nawet restauracja). Niestety, nie ma. Tak przynajmniej twierdzi zarządca infrastruktury - PKP Dworce Kolejowe S.A.

I pomyśleć, że w latach 70. ubiegłego stulecia władze Szczecinka planowały, że wraz z budową dworca PKS, przystanek Szczecinek Chyże będzie Szczecinkiem Głównym. Zapewne tak by się stało, gdyby w 1975 roku Szczecinek uzyskał status miasta wojewódzkiego. Niewiele brakowało.