Czym jest znalezisko odkryte na pl. Wolności?

Miasto z Wizją / 19.04.2016 / Komentarze
Okazuje się, że możliwości jest kilka. Właśnie ruszają prace archeologiczne

W minionym tygodniu prace związane z przebudową placu Wolności zostały wstrzymane. Przyczyną takiej decyzji było odkrycie ukrytych dotychczas pod warstwą ziemi i wysłużonego polbruku fragmentów starego muru. Niewykluczone, że są to fragmenty fundamentów pomnika Wilhelma I, który przed II wojną światową stał przed ratuszem. Inne przypuszczenia zakładają, że znalezisko może być także częścią fundamentów pozostałych po dawnej zabudowie ratusza.

Wątpliwości dotyczące pochodzenia wykopaliska, decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków, spowodowały wstrzymanie prac budowlanych. Jednak rozwiązanie tej zagadki i ustalenie, czym dokładnie był ceglany fragment muru, jest coraz bliżej. Dziś (wtorek, 19 kwietnia) miasto podpisało umowę na przeprowadzenie badań archeologicznych w tym miejscu.

- Uzyskując pozwolenie na budowę posiadaliśmy opinie archeologiczne, natomiast nie mieliśmy zrobionego ani projektu archeologii, ani inwentaryzacji archeologicznej. Trudno było przewidzieć, co nas spotka pod ziemią – mówi „Miastu z Wizją” wiceburmistrz Daniel Rak. – Gdyby te wykopaliska liniowe inaczej przebiegały, moglibyśmy nie natrafić na tego typu niespodzianki. Tymczasem natrafiliśmy na elementy cegieł oraz na elementy kamieni, które mogą świadczyć o tym, że są to pozostałości po jakimś starym fundamencie.

- Dzisiaj, dosłownie przed kilkoma godzinami, podpisaliśmy umowę z panią, która będzie prowadziła tutaj nadzór archeologiczny z ramienia inwestora, czyli reprezentująca miasto. W skład jej opracowań wchodzi inwentaryzacja już dzisiaj odkrytych fundamentów tych wykopalisk, ale też plan archeologiczny. Będzie ona odpowiadała później również za i cały dozór i przebieg wszystkich prac, które będą ingerowały w głąb ziemi.

Jak zaznacza nasz rozmówca, miasto będzie czyniło starania, aby kontynuować prace remontowe na pozostałej części placu zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Tymczasem archeolodzy zajmą się ustaleniem, czym dokładnie przed laty był odkryty fragment muru. Jak się okazuje, możliwości jest kilka. O tym więcej w naszym jutrzejszym (20.04) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Sławomir Włodarczyk