Do Szczecinka zawitał jazz i zabytkowe samochody

• Tv
Miasto z Wizją / 30.07.2016 / Komentarze
Rozpoczął się dwudniowy II Dixie Rajd Old Mobile

To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników dobrego jazzu, a także fanów motoryzacji, zwłaszcza w jej zabytkowej odsłonie. W sobotę, 30 lipca szczecinecki zespół jazzowy Dixie Band zaprosił mieszkańców na II edycję imprezy przebiegającej pod nazwą Dixie Rajd Old Mobile. Tym samym kolejny raz na jeden dzień możemy przenieść się do lat 20. – 30. XX w., aby spędzić czas wśród wyjątkowych, zabytkowych pojazdów, które kilkadziesiąt lat temu można było spotkać na ulicach. Wszystko to oczywiście z jazzem w tle. II Dixie Rajd Old Mobile rozpoczął się o godz. 10.00 paradą oraz przejazdem pojazdów deptakiem od CH Aria w kierunku muszli koncertowej.

- My, jako Dixie Band od długiego czasu zajmujemy się muzyką, a to się wiąże z tym, że człowiek wyszukuje również różnych ciekawostek i wiadomości z okresu rozwoju tej muzyki – mówi „Miastu z Wizją” Andrzej Prokopowicz, lider zespołu. - Zawsze w tych materiałach przeplata się ona z tymi samochodami, które również rosły i rozwijały się w tej epoce. Rozwój naszej muzyki w zasadzie jest ściśle związany z rozwojem motoryzacji. Najstarszy utwór faktycznie datuje się na ten sam rok, co np. ten piękny Ford T, który zaczął być produkowany od 1917 roku. W tym samym roku na płytę został nagrany pierwszy utwór jazzowy. Zawsze te samochody są w tle i stąd zrodziłsię pomysł na tego typu imprezę i połączenie muzyki z wystawą.

- W minionym roku odbyła się pierwsza edycja, w trakcie której odczuliśmy, że mieszkańcom bardzo się to spodobało. Nawet teraz to widzę – poranna godzina, sobota, wcześniej było jakby pusto na deptaku, a w tej chwili zaczyna się zewsząd pojawiać tłum ludzi, co nas bardzo cieszy. W tym roku pojawiło się także już więcej pojazdów. Mam nadzieję, że spodoba się to mieszkańcom i nasza impreza będzie się rozwijała i będzie coraz ciekawsza. Wczoraj bardzo martwiliśmy się pogodą, która stawiała pod znakiem zapytania nasze dzisiejsze wydarzenie, ponieważ są tu kabriolety i gdyby padało, byłby to dla nas spory problem. Ale jest wspaniale, jest to dobry znak i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy razem z Dixie Bandem zaangażowali się w organizację tej imprezy, a szczególnie SAPiK-owi. Odbywa się to także przy aprobacie burmistrza naszego miasta. Dziękujemy i postaramy się, żeby mieszkańcy byli naprawdę zadowoleni – dodaje nasz rozmówca.

Poranne spotkanie na deptaku było zaledwie wstępem do trwających przez cały dzień wydarzeń odbywających się w ramach II Dixie Rajd Old Mobile. Godzinę później  muzycy wraz z zabytkowymi pojazdami zawitali na parking przed Biedronką na os. Zachód, a następnie wyruszyli w krótki rajd do Bornego Sulinowa. Po powrocie, ok. godz. 17.00  przez pół godziny mieszkańcy będą mieli kolejną okazję do obejrzenia mobilnej wystawy. Wówczas pojazdy będzie można spotkać na deptaku przy ul. 9 Maja (od strony ul. Wyszyńskiego). Z kolei nieco później, o godz. 20.00 Dixie Band zaserwuje nam solidną porcję jazzu podczas koncertu, który odbędzie się przy szczecineckim zamku.

Dodajmy, że impreza będzie miała swój finał w niedzielę, 31 lipca w parku miejskim na terenie muszli koncertowej, gdzie odbędzie się kolejna prezentacja pojazdów. Na mieszkańców czekać będzie także niecodzienna niespodzianka. Te osoby, które pojawią się w przebraniach nawiązujących do minionej epoki, będą mieli okazję przejechać się zabytkowym mobilem.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra