Dzieci wiedzą, że „Z odblaskiem bezpieczniej”

Miasto z Wizją / 11.10.2018 / Komentarze
Za nami piąty finał corocznej akcji prowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej

Funkcjonariusze szczecineckiej Straży Miejskiej przez cały rok spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami – podopiecznymi przedszkoli oraz z uczniami szkół podstawowych, aby zwrócić ich uwagę na wyjątkowo istotną kwestię, jaką jest posiadanie przy sobie elementów odblaskowych. Odblaski te, które zapewniają nam widoczność na drodze, mogą niejednokrotnie uratować nam życie. Dlatego też tak ważne jest, aby wyrobić nawyk ich noszenia już od najwcześniejszych lat, dzięki czemu w przyszłości dla dzieci zadbanie o posiadanie takich elementów stanie się czymś naturalnym. Jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknami znacznie szybciej zapada zmrok a warunki atmosferyczne dodatkowo utrudniają kierowcom widoczność, posiadanie przy sobie odblasków jest wyjątkowo ważne.

Strażnicy Miejscy kolejny raz postanowili przypomnieć dzieciom – a także tym nieco starszym mieszkańcom – jak ważne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Dziś (czwartek, 11 października) w kinie Wolność odbyła się kolejna, piąta już odsłona akcji przebiegającej pod hasłem „Z odblaskiem bezpieczniej”. Uroczysta gala była także podsumowaniem dotychczasowych, całorocznych działań funkcjonariuszy.

- Przy każdej okazji staramy się przypominać dzieciom o tym, jak ważne są odblaski. Wyjaśniamy, dlaczego należy je nosić i w jaki sposób mogą nam one uratować życie. Poprzez dzisiejsze spotkanie oraz liczne występy chcemy pokazać im, ze odblaski powinny towarzyszyć nam wszędzie, niezależnie od miejsca, w jakim przebywamy oraz panującej pory roku.  Jednak, że jesienią oraz zimą jest to wyjątkowo ważne, ponieważ padający deszcz czy panująca na drogach ciemność znacznie utrudnia kierowcom widoczność, co pieszy może przypłacić własnym życiem – mówi nam spec. Paulina Peciak-Nazarewska, pomysłodawczyni i koordynatorka całego przedsięwzięcia.

- Dziś poprzez zabawę chcemy kolejny raz przypomnieć najmłodszym mieszkańcom, dlaczego odblaski są tak ważne i zachęcić ich do ich noszenia. Podczas dzisiejszego spotkania dzieci mogły również zobaczyć krótki spot, pokazujący jak zmienia się ta widoczność w przypadku posiadania lub nieposiadania odblasków. Różnica ta jest ogromna, a taki bezpośredni przykład może jeszcze bardziej wpłynąć na wyobraźnię i utkwić na dłużej w pamięci maluchom.

Podczas finałowej gali podsumowującej całoroczne działania funkcjonariuszy, na scenie zaprezentowali się uczniowie szczecineckich szkół, aby pokazać swoim rówieśnikom, że z odblaskami można bawić się nie tylko lepiej, ale przede wszystkim bezpieczniej. Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny nawiązujący tematycznie do hasła towarzyszącego spotkaniu. Każdy z uczestników spotkania otrzymał także od funkcjonariuszy kolorowe odblaski z prośbą, aby zawsze miał je przy sobie w widocznym miejscu.

Podczas dzisiejszej gali nie zabrakło oczywiście także podziękowań dla wszystkich osób, firm i instytucji, które nieustannie pomagają strażnikom w ich działaniach – m.in. władzom miasta za wsparcie licznych projektów i przedsięwzięć. Burmistrzowie spotkali się dziś także z najmłodszymi mieszkańcami, wręczając im odblaski.

Tekst, foto: Marzena Góra