"Dziewczyna z Dzikiego Zachodu" na ekranie kina Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 25.10.2018 / Komentarze
Giacomo Puccini - muzyczna uczta dla melomanów

W sobotę 27 października szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się opera "Dziewczyna z Dzikiego zachodu" Giacomo Puccini.

Opowieści związane z gorączką złota kojarzą się raczej z filmem niż operą. Tymczasem w 1910 roku Giacomo Puccini skomponował dzieło, którego akcja osadzona jest w Kalifornii właśnie w tym okresie.

Minnie, właścicielka saloonu, szeryf Jack Rance i poszukiwany bandyta Ramerrez, ukrywający się jako Dick Johnson, to postaci dramatu, w którym pojawiają się wszystkie westernowe atrybuty: dziewczyna na pędzącym koniu, broń, krople krwi kapiące z sufitu oraz rozstrzygająca o życiu i śmierci partia pokera.

"Dziewczyna z Dzikiego Zachodu" to jedna z nielicznych oper Pucciniego, która dobrze się kończy. Jej prapremiera w nowojorskiej Met (Puccini napisał to dzieło na zamówienie nowojorskiej sceny) budziła tak wielkie zainteresowanie, że dyrekcja wprowadziła ścisły system reglamentacji biletów – po jednym na osobę.

Dyrygent: Marco Armiliato
Reżyseria: Giancarlo Del Monaco
Scenografia i kostiumy: Michael Scott
Światło: Gil Wechsler
W rolach głównych:

Eva-Maria Westbroek jako Minnie

Jonas Kaufmann jako Dick Johnson (Ramerrez)

Carlo Bosi jako Nick

Željko Lučić jako Jack Rance

Michael Todd Simpson jako Sonora

Matthew Rose jako Ashby

Oren Gradus jako Jake Wallas

Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa 3,30 godz. w tym 2 przerwy. Bilety na to wydarzenie w cenie 35 zł dostępne są do nabycia w kasie kina.

The Metropolitan Opera: Live in HD - repertuar sezonu 2018-19
Transmisje LIVE w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.
Przedstawienia z polskimi napisami

10 listopada: Nico Muhly„Marnie”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Marnie, Janis Kelly jako Pani Rutland, Denyce Graves jako Matka Marnie, Iestyn Davies jako Terry Rutland, Christopher Maltman jako Mark Rutland.

15 grudnia: Giuseppe Verdi „La traviata”

W rolach głównych: Diana Damrau jako Violetta Valéry, Juan Diego Flórez jako Alfredo Germont, Quinn Kelseyjako Giorgio Germont.

12 stycznia: Francesco Cilèa „Adriana Lecouvreur”

W rolach głównych: Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur, Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon, Piotr Beczała jako Maurizio, Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil, Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet, Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon.

2 lutego: Georges Bizet„Carmen”

W rolach głównych: Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo.

2 marca: Gaetano Donizetti „Córka pułku”

W rolach głównych: Pretty Yende jako Marie, Javier Camarena jako Tonio, Stephanie Blythe jako Markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpice.

30 marca: Richard Wagner „Walkiria”

W rolach głównych: Christine Goerke jako Brünhilde, Eva-Maria Westbroek jako Sieglinde, Stuart Skelton jako Siegmund, Jamie Barton jako Fricka, Greer Grimsley jako Wotan, Günther Groissböck jako Hunding.

11 maja: Francis Poulenc „Dialogi karmelitanek”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto, wideo: Metropolitan Opera