Eko Krono na łonie natury

Miasto z Wizją / 13.09.2018 / Komentarze

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wznowiono zajęcia edukacji ekologicznej Eko Krono w Manowie. To udana kontynuacja ubiegłorocznego programu, współfinansowanego przez Kronospan, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Manowie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W pierwszych powakacyjnych zajęciach wzięło udział prawie 40 czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku, wraz z pedagogami.

Podobnie, jak w poprzedniej, tegoroczna edycja również zapewnia uczniom mnóstwo nowej wiedzy, która jest im przekazywana w bardzo przystępny sposób - w formie krótkiej pogadanki i quizów z nagrodami. Dzieci spędzają także sporo czasu na świeżym powietrzu.

W czasie zajęć uczniowie uczą się rozpoznawać drzewa i inne rośliny oraz zwierzęta. Poznają wiele nowych informacji na temat lasu. Uczą się, jak należy się zachować w terenie chronionym. Dowiadują się też, czym jest recykling, w tym - chroniący lasy - recykling drewna poużytkowego i dlaczego jest tak ważny we współczesnym świecie. W programie znajduje się także moduł, poświęcony wpływowi codziennych czynności i zachowań człowieka na stan środowiska.

Zajęcia odbywają się w sali wykładowej, w lesie oraz wiacie edukacyjnej Mykówka, wybudowanej dzięki środkom Kronospanu oraz WFOŚiGW w Szczecinie. Wiata stanowi świetne miejsce do urozmaicenia zajęć - pod zadaszeniem ustawiono drewniane stoły i ławy, zaś na środku znajduje się palenisko do pieczenia kiełbasek.

Ogromną zaletą Eko Krono jest forma prowadzenia zajęć - nie tylko w sali, ale przede wszystkim – na łonie natury. Połączenie nauki z przyjemnością zabawy i np. odkrywaniem śladów zwierząt bezpośrednio w lesie, a nie tylko na obrazkach, pomaga szybciej przyswoić nową wiedzę.

W programie uczestniczy kilka szczecineckich szkół podstawowych. W ubiegłorocznej edycji, dzięki Kronospanowi, wzięło udział prawie 1000 dzieci z naszego miasta.

Eko Krono to kolejny projekt edukacji ekologicznej, prowadzony w ramach Akademii Recyklingu Kronospan. Od 18 lat firma organizuje także Kronodrzewko - doroczną akcję sadzenia drzew. Dzięki niej posadzono już prawie pół miliona drzew w całej Polsce.

Biuro Prasowe Kronospan