Gaudeamus Igitur w szczecineckiej Akademii

Miasto z Wizją / 14.10.2019 / Komentarze
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019

W sobotę, 12 października w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety odbyła się uroczysta inauguracja XIII Roku Akademickiego na Wydziale Zamiejscowym Społecznej Akademii Nauk w Szczecinku. Studentów przywitało tego dnia grono profesorskie - dziekan filii w Szczecinku dr Jacek Markiewicz, prodziekan dr Arkadiusz Szczepaniak, dr Jolanta Maciąg i Daria Sikorska. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele samorządów, radni Rady Miasta i Powiatu, a także najważniejsi goście – studenci rozpoczynający lub kontynuujący naukę na uczelni.

Akademię poprowadził kanclerz szczecineckiej uczelni Sławomir Elegańczyk. W swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny akademii w naszym mieście. Pogratulował też nowo przyjętym studentom i życzył im jak najwyższych ocen.

- Każda inauguracja roku akademickiego jest szczególnym momentem dla całej społeczności akademickiej. Przede wszystkim jest to uroczystość skierowana do studentów – zwrócił się do obecnych na sali gości Sławomir Elegańczyk. - Rok akademicki 2019/2020 inauguruje po raz trzynasty edukację studentów na kierunku Zarządzanie i Pedagogika. Od roku 2007 tytuł magistra i licencjata uzyskało łącznie 1050 osób - 396 z tytułem licencjata na kierunku Zarządzanie, 314 osób na kierunku Pedagogika, a także 159 osób z tytułem magistra na kierunku Zarządzanie i 185 osób z tytułem magistra pedagogiki.

- Z dniem 9 grudnia 2011 roku została zmieniona nazwa uczelni na Społeczną Akademię Nauk. To podniesienie rangi uczelni stało się za sprawą wprowadzenia możliwości doktoryzowania na dwóch wydziałach – filologicznym i humanistycznym. Uczelnia zdobywa więc z roku na rok coraz większe doświadczenie w sprawach dydaktyki, organizacji oraz jakości kształcenia.

W swoim  wystąpieniu kanclerz zaznaczył też, że progi Akademii co roku przekracza 40-60 studentów. Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020 zakończyła immatrykulacja studentów I roku, wręczenie nagród dla najlepszych studentów, wykład inauguracyjny, Gaudeamus Igitur oraz występ artystyczny.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra