Groźny pożar na statku. Dwie osoby ranne

Miasto z Wizją / 08.06.2016 / Komentarze
Na szczęście tym razem był to jedynie scenariusz pokazowej akcji ratowniczej

W środę, 8 czerwca tuż przed godziną 11.00 do uszu przechodniów spacerujących miejskim parkiem zaczęło dobiegać głośne wołanie o pomoc. Okazało się, że na szczecineckim statku wycieczkowym „Księżna Jadwiga” wybuchł pożar. Kłęby dymu i płomienie pojawiły się w kabinie silnikowej. Podczas tego zdarzenia na pokładzie statku przebywała 20-osobowa grupa młodzieży z kl. II LO ZS nr 6 im. Stanisława Staszica wraz z opiekunami. Kilka minut później na miejsce zdarzenia przybyła straż pożarna, a także jednostki OSP z Gwdy Wielkiej, Parsęcka i Żółtnicy.

Strażacy błyskawicznie podjęli akcję ratunkową, przedostając się łodzią na pokład płonącej „Jadwigi”. Po dotarciu do pasażerów okazało się, że dwóch z nich straciło przytomność. Część osób uległa także drobnym oparzeniom i stłuczeniom. Poszkodowanych natychmiast przetransportowano na brzeg, jednocześnie prowadząc dalszą ewakuację uczniów oraz załogi statku. W akcji ratunkowej wzięło również udział Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.  Na lądzie pomocy medycznej pasażerom udzielali ratownicy z WOPR-u oraz Ochotniczej Grupy ratowniczej Tadmed. Po kilkudziesięciu minutach pożar udało się opanować.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, takie zdarzenie mogłoby mieć miejsce. Na szczęście tym razem był to jedynie scenariusz pokazowej akcji ratowniczej, zorganizowanej wspólnie przez szczecinecką straż pożarną oraz nauczycieli z Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica.

- Dzisiaj znajdujemy się w pięknej okolicy, w parku miejskim, gdzie zostaną nam zaprezentowane pokazowe ćwiczenia ratownicze. Pozwoli nam to zobaczyć, jak wyglądają tego typu akcje i na tym przykładzie będziemy się uczyli, w jaki sposób reagować i jak postępować w przypadku tego typu zagrożeń – powiedziała nam tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń Karolina Onisk, z I kl LO ZS nr 6. - Takie przypadki niestety się zdarzają i musimy być na to przygotowani. Wiedzę teoretyczną zdobywamy na lekcjach, a tu mamy możliwość zobaczyć, jak takie akcje wyglądają w praktyce.

Była to wyjątkowo widowiskowa, pokazowa lekcja przygotowana dla uczniów z klasy I Liceum Ogólnokształcącego o profilu strażackim. Dzięki temu przedsięwzięciu mogli się oni przekonać, jak w praktyce powinni wykorzystywać zdobywaną podczas zajęć wiedzę. Tym razem przekonali się, w jaki sposób należy udzielać pomocy osobom znajdującym się na akwenach wodnych.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra