Jaka Polska po PiSie?

• Tv
Miasto z Wizją / 27.03.2019 / Komentarze
Były Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z mieszkańcami Szczecinka

W środę, 27 marca z mieszkańcami Szczecinka spotkał się Bartosz Arłukowicz były Minister Zdrowia w rządzie PO-PSL, poseł na Sejm RP, szef Parlamentarnej Komisji Zdrowia. To także kandydat do Europarlamentu w zbliżających się majowych wyborach. Tematem przewodnim spotkania była próba odpowiedzenia na pytanie „Jaka Polska po PiSie?”. W jego trakcie Bartosz Arłukowicz zwrócił uwagę słuchaczy m.in. na wprowadzane przez obecny rząd niekorzystne zmiany, które finalnie odczuwa każdy obywatel. Poruszył on także kwestię pozycji Polski w Europie oraz przybliżył sytuację systemu ochrony zdrowia w naszym kraju.

- Śmieję się czasem, że prawdopodobnie jestem jedynym człowiekiem w Polsce, który wie na pewno, że nie chce zostać ministrem zdrowia. To były bardzo trudne cztery lata w życiu, dlatego że minister zdrowia to specyficzna funkcja. Każda jego decyzja de facto w jakiś sposób dotyka każdego obywatela. Każda jego decyzja dotyka 38 milionów Polaków – mówi Bartosz Arłukowicz.

- W Polsce jest ok. tysiąc szpitali. Ile instytutów w sposób bezpośredni nadzoruje minister? Szesnaście. Szpitale są starostów powiatowych, marszałków, akademii medycznych. A minister zdrowia za wszystkie odpowiada 24 godziny na dobę, nie mając nawet wpływu na funkcjonowanie danego szpitala. Ludzie o tym nie wiedzą.

Słuchacze, którzy dzisiejsze popołudnie zdecydowali się spędzić w Centrum Konferencyjnym Zamek, mogli posłuchać m.in. o tym, jak kształtowane są ceny leków i dlaczego w ostatnim czasie w aptece zostawiam o wiele więcej pieniędzy niż jeszcze kilka lat temu. Opowiedział on także o kwestii dotyczącej możliwości zakupu tabletki „dzień po”, klauzulach sumienia czy wycofaniu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wsparcia programu in vitro.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra

Foto główne/galeria: Sławomir Włodarczyk