To już pewne. 20 mln zł na elektryczne autobusy i sieć wypożyczalni rowerów!

Miasto z Wizją / 21.02.2017 / Komentarze
Właśnie zapadła decyzja o przyznaniu miastu dofinansowania unijnego w wysokości 85 proc. na oba przedsięwzięcia

W poniedziałek, 20 lutego do Szczecinka dotarła dobra wiadomość, na którą z niecierpliwością czekali zarówno samorządowcy, jak i pracownicy Komunikacji Miejskiej oraz pasażerowie regularnie korzystający z usług przewoźnika. Miasto właśnie otrzymało pokaźne dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych oraz wprowadzenie sieci wypożyczalni rowerów.

- Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego ostatecznie zaakceptował wynik konkursu, w którym Szczecinek otrzymał dofinansowanie zarówno na zakup 10 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania, jak i na sieć wypożyczalni rowerów, które zostaną zlokalizowane przy przystankach autobusowych – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Cały projekt dotyczący zakupu autobusów elektrycznych opiewa na kwotę 25,4 mln zł. Z tego 20 mln 600 tys. są to tzw. wydatki kwalifikowane. Od tej sumy mogliśmy starać się o dofinansowanie projektu na poziomie 85 proc. I takie właśnie dofinansowanie otrzymamy, czyli ok. 17 mln zł – kontynuuje burmistrz. – Kolejną dobrą wiadomością jest to, że również na przedsięwzięcie związane ze stworzeniem sieci wypożyczalni rowerów otrzymamy wsparcie w wysokości 85 proc. Cały projekt opiewa na kwotę 2 mln 650 tys., z czego ponad 2 mln 252 tys. pochodzić będą z dofinansowania.

Przypomnijmy. Pomysł zakupu autobusów elektrycznych, które będą woziły pasażerów Komunikacji Miejskiej, pojawił się w połowie 2015 roku, wraz z informacją o możliwości starania się o dofinansowanie zakupu pojazdów. Autobusy te nie tylko mają nieco „odświeżyć” naszą miejską flotę, ale też być bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku. Wówczas miasto wraz z przewoźnikiem rozpoczęło starania o uzyskanie wspomnianych zewnętrznych środków, które pozwoliłyby zrealizować te plany. Teraz, po blisko dwóch latach, uda się je zrealizować. W międzyczasie pracownicy KM – oraz oczywiście pasażerowie – mieli okazję przetestowania trzech tego typu pojazdów. Tym samym po szczecineckich ulicach jeździł m.in. elektryczny autobus firmy Solaris. Mieszkańcy mogli także wybrać się na przejażdżkę pojazdem hybrydowym, wyprodukowanym przez MANa - MAN Lion’s City Hybrid oraz przekonać się, jak sprawuje się autobus elektryczny Ekovolt z Lublina. Testy te pozwoliły przewoźnikowi na sprawdzenie różnego rodzaju rozwiązań, a tym samym ułatwią pracę podczas przygotowywania specyfikacji przetargowej.

To jednak nie koniec, bowiem wkrótce swój wygląd niemal całkowicie zmienią wiaty przystankowe. To za sprawą planowanej rozbudowy dynamicznego systemu informacji pasażerskiej, jak również wymiany prawie wszystkich przystanków, przy których zrealizowany zostanie kolejny, planowany od dawna pomysł. Mianowicie przy niemal każdej wiacie zlokalizowana zostanie wypożyczalnia rowerów miejskich, dzięki której mieszkańcy otrzymają alternatywny sposób przemieszczania się pomiędzy przystankami, jak również – po wyjściu z pojazdu – możliwość przetransportowania się jednośladem do danego miejsca.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra/Comdrev