Kandydat na burmistrza W. Suchowiejko chce skasować Akademię Piłkarską?

Miasto z Wizją / 18.09.2018 / Komentarze
Zaniepokojenie wśród młodych piłkarzy i ich rodziców

Panie pośle, czy jest Pan za dwoma klubami piłkarskimi w mieście i powrotem do szkolenia młodzieży w klubach, a nie AP? – takie pytanie kandydującemu na stanowisko burmistrza Szczecinka z ramienia Porozumienia Samorządowego Wiesławowi Suchowiejce zadał w ostatnich dniach na portalu społecznościowym jeden z internautów. Odpowiedź była krótka i niepozostawiająca żadnych wątpliwości. „Tak” - odpisał W. Suchowiejko i natychmiast rozpętał lawinę dywagacji na temat ewentualnych skutków likwidacji Akademii Piłkarskiej w Szczecinku.

Czy to oznacza, że niemal 400 dzieci trenujących dziś w AP trafi na bruk? Aby zweryfikować te obawy z pytaniem o przyszłość AP zwróciliśmy się do samego W. Suchowiejki.

W odpowiedzi były poseł nie jest już tak konkretny. Wymijająco daje do zrozumienia, że zamierza rozmawiać na ten temat ze środowiskiem piłkarskim i nie chce zakazywać klubom, które w przyszłości miałby na nowo zaistnieć na piłkarskiej mapie miasta szkolenia młodzieży. Dzieci mogłyby też trafiać do AP, ale tylko „jeżeli będą chętni, by do niej uczęszczać” – pisze W. Suchowiejko.

Odpowiedź jest tym bardziej zaskakująca, że dopuszcza istnienie w 40-tysięcznym Szczecinku minimum pięciu akademii piłkarskich. Przypomnijmy, że poza tą firmowaną nazwą naszego miasta i działającą już AP Reissa i Legia Soccer, swoje ośrodki szkolenia młodzieżowego miałby powołać także Darzbór i Wielim. To dojść specyficzne podejście do szkolenia młodzieży, która powinna trenować, w jak najlepszych warunkach. Oczywiste jest, że wszystkie wymienione akademie nie będą w stanie ich zapewnić.

Osobną kwestią pozostaje duży niepokój, który wynikająca z chęci zwrócenia na siebie uwagi przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi wypowiedź wywołała wśród rodziców dzieci uczęszczających obecnie do AP. Ci, w przytłaczającej większości są zadowoleni z jakości szkolenia i nie wyobrażają sobie likwidacji Akademii Piłkarskiej Szczecinek. Czy taki się stanie w rzeczywistości? Jak się okazuje będzie to zależeć m.in. od wyniku zbliżających się wyborów na burmistrza Szczecinka. (zr)

Foto: Sławomir Włodarczyk