Kiedy pojedziemy autobusami za darmo?

Miasto z Wizją / 07.12.2018 / Komentarze
Burmistrz: Jeżeli sytuacja finansowa miasta będzie dobra, darmowe przejazdy autobusami KM rozpoczniemy w przyszłym roku

Jedną z obietnic przedwyborczych złożonych przez burmistrza Daniela Raka, była darmowa komunikacja autobusowa. Burmistrz planował przeprowadzenie tej operacji od 1 stycznia 2020 roku. Niewykluczone jednak, że za darmo autobusami Komunikacji Miejskiej pojedziemy już w 2019 roku.

W expose wygłoszonym podczas obrad czwartkowej (6.12) sesji Rady Miasta Burmistrz D. Rak powiedział m.in.:

Jak doskonale państwo wiecie, jednym z głównych punktów mojego programu jest bezpłatna komunikacja miejska. Mam nadzieję, że sytuacja finansowa pozwoli mi na wprowadzenie przy waszych głosach tej bardzo oczekiwanej przez mieszkańców inicjatywy i jeszcze w ciągu tego roku będziemy mogli dokonać zmian w budżecie i ją wprowadzić. Przypomnę, że początkowo miała ona wejść w życie od roku 2020.

Do końca roku na naszych ulicach pojawią się także nowe, w pełni elektryczne autobusy, element proekologicznych rozwiązań. Już teraz zapowiadam, że nie jest to nasze ostatnie słowo w tej sprawie. Będziemy chcieli wymienić całkowicie tabor autobusów.

Póki co wiadomo, że w przyszłym roku ceny biletów za przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej nie ulegną zmianie - będzie tak samo jak w tym roku.

Ale miejski przewoźnik musi zarobić. Zarówno na paliwo (ON "rośnie w oczach") jak i na utrzymanie taboru w należytym stanie technicznym. Stąd dopłata z budżetu miasta. KM otrzyma w 2019 r. kwotę ponad 3,5 mln zł. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zaplanowane wcześniej inwestycje realizowane przez szczecineckiego przewoźnika.

Przypomnijmy: Obecnie za normalny jednorazowy bilet autobusowy pasażer płaci 3 zł. Bilet ulgowy kosztuje 1,50 zł. Można też kupić bilet dobowy w cenie 5 zł (normalny) i 2,50 zł (ulgowy). Bilet jest ważny przez 24 godziny i uprawnia do przejazdu autobusami na wszystkich liniach. Z kolei seniorzy 70+ korzystają z przejazdów autobusami KM za darmo.

Tekst i foto Sławomir Włodarczyk