Kolejny raz odwiedzą nas uliczne teatry!

Miasto z Wizją / 13.06.2017 / Komentarze
Podczas V edycji Art Pikniku wystąpi przed nami Teatr Snów oraz Teatr "Pławna 9"

Tegoroczne święto sztuki w Szczecinku zbliża się wielkimi krokami. W dniach 21-23 lipca będziemy wspólnie bawić się na kolejnym Art Pikniku. To odbywające się w naszym mieście cykliczne, kilkudniowe wydarzenie kulturalne, na stałe już wpisało się do kalendarza miejskich imprez. Podczas tegorocznej, piątej już edycji kolejny raz będziemy mieli okazję wziąć udział w cyklu koncertów, wystaw i innych licznych wydarzeń kulturalnych. Każdego roku, oprócz muzyków, malarzy czy rzeźbiarzy odwiedzają nas także aktorzy. Nie inaczej będzie i tym razem. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy Art Pikniku zaproszą mieszkańców na dwa wyjątkowe spektakle, wystawione prze uliczne teatry.

W piątek, 21 lipca pokaźną dawkę takich wrażeń zaserwuje nam  Teatr Snów, który odwiedzi nas ze spektaklem „Wyspa” powstałym na podstawie motywów „Burzy” Szekspira. Teatr Snów może pochwalić się już ponad 30-letnią historią, bowiem powstał w 1986 roku. Przez ten czas zapracował sobie na miano klasyka polskiego teatru ulicznego. Każda ze sztuk to specyficzna, poetycka interpretacja zarówno literackich motywów, jak i swoista analiza ludzkich emocji. Artyści niejednokrotnie udowodnili już, że z lekkością potrafią posługiwać się metaforą bez wypowiadania słów, a każda z nich dotyka nie tylko rzeczy wzniosłych, ale też jest odbiciem naszej codzienności. Taka dawka teatralnych wrażeń czeka nas już za kilka tygodni.

Okazuje się także, że szczecinecka publiczność będzie jedną z pierwszych, która będzie miała okazję zobaczyć „Wyspę”, bowiem spektakl swoją premierę miał zaledwie kilka dni temu. O czym opowiada?  - Prospero, pozbawiony władzy przez swojego brata, przypływa z córką na bezludną wyspę. Studiuje zabrane ze sobą księgi i uczy się białej magii. Dzięki niej odmienia miejsce, w którym przyszło mu żyć, wypełnia je dźwiękami, barwami, zdarzeniami. Urządza wyspę - świat po swojemu. W magicznych zabiegach pomaga mu Ariel i inne duchy posłuszne. To Ariel, po latach, ma za zadnie doprowadzić do katastrofy statku wiozącego brata Prospera. Statek podczas burzy rozbija się nieopodal wyspy i Prospero ma okazję doświadczyć w różny sposób jego pasażerów. Po inscenizacji, po burzy, rezygnuje z magii i z kruchą nadzieją wraca do świata, który musiał opuścić, który pewnie nie będzie lepszy, ale jest jego miejscem – tak najnowszy spektakl opisują tego twórcy. Dodajmy, że za scenariusz i scenografię odpowiada Zdzisław Górski, który jednocześnie wcielił się także w rolę reżyseria.

To jednak nie jedyny uliczny teatr, który będzie gościł na piątej edycji Art Pikniku. Podczas tego wydarzenia nie mogło oczywiście zabraknąć z nami Dariusza Milińskiego – uznanego malarza i scenografa, a także założyciela Teatru „Pławna 9”, który współtworzy to coroczne wydarzenie od samego początku. Sam artysta regularnie odwiedza Szczecinek od 1 edycji, każdorazowo wspierając Art Piknik. To właśnie dzięki niemu mamy okazję brać udział w barwnym korowodzie maszerującym przez centrum miasta po to, aby „Obudzić Szczecinek”. Podczas poprzednich edycji mogliśmy także oglądać jego prace podczas wystawy w zamkowej galerii, a po zapadnięciu zmroku dać się porwać ulicznym spektaklom. Pewnym jest, że „Pławna 9” jak co roku zaserwuje nam potężną dawkę wizualnych doznań.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Teatr Snów/Teatr Pławna 9