Kronospan Patronem Festiwalu "Integracja Ty i Ja"

Miasto z Wizją / 04.09.2016 / Komentarze
Wsparcie i pomoc od szczecineckiej firmy

Po raz szósty w Szczecinku odbędzie się Mały Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" organizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Patronem Honorowym i zarazem sponsorem strategicznym został Kronospan. Warto podkreślić, że szczecinecka firma od lat wspiera wydarzenia niosące pomoc najbardziej potrzebującym.

- Nadrzędny cel festiwalu stanowi refleksja nad potrzebami osób niepełnosprawnych oraz formami pomocy dla nich - mówi "Miastu z Wizją" Beata Rafalo, rzecznik prasowy Kronospan.

- Festiwal będzie trwał od 6 do 9 września br. Część wydarzeń odbędzie się w kinie "Wolność", ale zaplanowano również szereg imprez towarzyszących w innych lokalizacjach miasta. Na Zamku Książąt Pomorskich będzie miała miejsce prezentacja filmu ,,Autyzm", przygotowanego przez Przedszkole MIŚ w Szczecinku, a na obiektach AQUA-TUR odbędzie się mecz tenisa ziemnego z udziałem osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz pokaz wyciskania sztangi przez paraolimpijczyków.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest wola walki, która drzemie w każdym z nas, stąd hasło: ,,Mistrzowie sportu. Mistrzowie życia". Organizatorzy chcą pokazać, że na świecie jest wiele osób, które z chęcią wyciągną do potrzebujących pomocną dłoń.

- Bogaty program wydarzenia, jak co roku, przyciągnie wielu wiernych widzów, sympatyków oraz wolontariuszy, współpracujących z licznymi fundacjami i stowarzyszeniami, działającymi na rzecz integracji osób niepełnosprawnych - zapewnia B. Rafalo.

- Festiwalowa integracja odbywa się przede wszystkim poprzez sztukę filmową. Wśród prezentowanych filmów znajdują się m.in.: ,,Mój tata rockman" - obraz o generacji pierwszych chińskich muzyków rockowych, ,,Olimpijczycy" - film, poruszający problematykę niepełnosprawnych sportowców, czy wyreżyserowana przez Ewę Golis ,,Szpila", która jest historią o autystycznych bliźniaczkach. W trakcie ,,Integracji Ty i Ja", niepełnosprawni artyści zaprezentują się również w tańcu, muzyce i sztukach plastycznych.

Tekst: Sławomir Włodarczyk (na podstawie komunikatu prasowego Beaty Rafalo)

Foto: Organizatorzy - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

PROGRAM 13 FESTIWALU FILMOWEGO „INTEGRACJA TY I JA”

Hasło Festiwalu „Mistrzowie sportu. Mistrzowie życia”.

I dzień Festiwalu 6 września (wtorek) Kino Wolność - od godz.17 do godz. 19

Inauguracja Festiwalu.

Loteria.

Koncert Zespołu BIG BEND ze Szczecinka

Wywiad z osobą niepełnosprawną „Jestem taki, jak Ty”.

Projekcje filmów konkursowych

Uroczysta kolacja w holu Kina Wolność

II dzień Festiwalu 7 września (środa)

Pierwsza część Festiwalu od godz. 10 do godz. 13 w Kinie Wolność

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Koncerty.

Recitale

Przedstawienia z udziałem osób niepełnosprawnych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej środowiskowych domów samopomocy, stowarzyszeń oraz szkół współpracujących przy organizacji Festiwalu

Projekcje filmów konkursowych.

Wystawy twórczości osób niepełnosprawnych.

Druga część Festiwalu od godz. 16 do 18 na Zamku Książąt Pomorskich w Sali Południowej:

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Konferencja pn. „Wczesna diagnoza szansą na prawidłowy rozwój Twojego dziecka”. Konferencja zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Hipoterapii i Rehabilitacji dla dzieci Niepełnosprawnych w Stobnie.

Prezentacja filmu "Autyzm" przygotowanego przez Przedszkole MIŚ w Szczecinku.

Konferencji towarzyszyć będą badania otroptyczne oraz prezentacja sprzętu Biofeedback.

III dzień Festiwalu 8 września (czwartek) - od godz. 10 do godz. 16 korty tenisowe AQUA-TUR i Hali Ślusarnia

10.00 Msza Św. w Kościele Św. Ducha w intencji osób niepełnosprawnych

11.00 Przemarsz na korty tenisowe AQUA-TUR i Halę Ślusarnia, gdzie czeka nas:

Mecz tenisa ziemnego z udziałem osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich

Najlepsi z najlepszych - pokaz paraolimpijczyków w wyciskaniu sztangi

Wywiad z mistrzynią paraolimpijską

Spotkanie i ognisko integracyjne na terenie Hali Ślusarnia oraz wiele innych atrakcji.

IV dzień Festiwalu 9 września (piątek) - od godz. 9 do 14

Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku przygotowali prelekcje dla szkół oraz ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu szczecineckiego nt.: ”System wspierania osób niepełnosprawnych”.

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu