Leśnicy apelują o rozwagę w lasach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.04.2019 / Komentarze
Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

W lasach wokół Szczecinka jest bardzo sucho. Obowiązuje trzeci, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o rozwagę.

Jak informują LP w lasach rano wilgotność ścioły waha się w granicach 10 proc. W południe spada poniżej 10 proc. Oznacza to, że każde, najmniejsze nawet zarzewie ognia może spowodować nieobliczalne straty. Tym bardziej, że aurę mamy słoneczną i do tego wietrzną, a synoptycy nie mają dla leśników najlepszych wieści. Popadać może dopiero pod koniec przyszłego tygodnia.

Lasy w powiecie szczecineckim są dozorowane m.in. z 7 wież obserwacyjnych, tzw. dostrzegalni. Dyżurujący na ich szczycie leśnicy mają ze sobą kontakt wzrokowy. Takie wieże możemy spotkać m.in. na Świątkach i w Sporem.

Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w kompleksach leśnych. Dotyczy to przede wszystkim rozpalania ognisk w miejscach do tego niedozwolonych, palenia tytoniu i rzucania niedopałków. Grill traktowany jest jako otwarty ogień. Nieroztropne zachowanie się może doprowadzić do tragedii.

Na terenie szczecineckiej RDLP aktualnie nie obowiązują zakazy wstępu do lasów. Niewykluczone jednak, ze jeżeli niekorzystne warunki atmosferyczne będą się utrzymywać dłużej, nadleśniczowie wprowadzą takie obostrzenia.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk