Małgorzata Kidawa-Błońska w Szczecinku

• Tv
Miasto z Wizją / 27.01.2020 / Komentarze
Marszałek Sejmu RP: "Oddolnie organizując się możemy naprawdę wszystko zmieniać"

Dziś (niedziela 26.01) w Szczecinku przebywała z wizytą Marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. W siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych, w towarzystwie posłów na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa i Moniki Wielichowskiej, Europosła Bartosza Arłukowicza oraz Burmistrza Daniela Raka, kandydatka Platformy Obywatelskiej na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej spotkała się z mieszkańcami Szczecinka. Marszałek gościła w naszym mieście na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet.

- Organizacje pozarządowe są najważniejsze, jeżeli chcemy budować społeczeństwo obywatelskie. I tutaj widzę, że w Szczecinku ilość organizacji i jakość zorganizowania jest bardzo duża. Jest wiele obszarów, gdzie wykonujecie państwo świetną robotę, nie do końca wspierani przez państwo. Samorządy w tej chwili, w tym trudnym czasie pomagają i ułatwiają tę pracę, ale nie ma jasnych i czytelnych zasad tego wsparcia – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska. - Ważne jest, aby słuchać głosu organizacji pozarządowych. Przez ostatnie cztery lata ten dialog został zakłócony. Jest wiele  do zrobienia, ale ważne jest, że musimy postawić na organizacje pozarządowe, bo to jest fundament demokracji w naszym kraju. Oddolnie organizując się możemy naprawdę wszystko zmieniać.

Wśród najpilniejszych spraw, którymi bezwzględnie trzeba się zająć w możliwie najszybszym czasie w kwestii organizacji pozarządowych wymieniła ona m.in. uproszczenie procedur, zmniejszenie biurokracji, oraz  zwiększenie kompetencji NGO chociażby poprzez możliwość prowadzenia małej działalności gospodarczej czy możliwość otrzymywania wsparcia finansowego od firm na zasadach sponsoringu.

Całość spotkania przebiegała na zasadach dialogu z mieszkańcami, w trakcie którego każdy mógł zabrać głos i poruszyć ważne dla niego kwestie czy wspomnieć o codziennych bolączkach, jak i najbardziej palących problemach. Jednak tematy związane z sytuacją NGO nie zdominowała całego, ponad godzinnego spotkania. W jego trakcie poruszone zostały także zagadnienia dotyczące m.in. potrzebie międzypokoleniowego dialogu, polityki senioralnej oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób starszych czy kwestie dotyczące praw kobiet, co do których obecnie trwają usilne starania rządzących do ich ograniczania i odbierania.

– My chcemy budować państwo, w którym silny chroni praw słabszego, w którym większość chroni praw mniejszości. My tak rozumiemy państwo. Dobrze zbudowane cywilizowane państwo na tym się opiera. Że silny chroni praw słabszego, a nie depcze praw słabszego tylko dlatego, że jest silny. A przykład tego deptania widzieliśmy wielokrotnie w parlamencie – mówił Europoseł Bartosz Arłukowicz. Zwrócił się on także z prośbą do mieszkańców naszego miasta i powiatu, aby wzięli udział w zbliżających się wyborach prezydenckich: - To są bardzo ważne wybory. Pójdźcie państwo na wybory, zmieńmy Polskę, wybierzmy Polskę taką, w jakiej chcemy, żeby żyły nasze dzieci, nasze rodziny i nasi bliscy.

- Bardzo dużo mówimy o społeczeństwie obywatelskim. Mówimy o tym, w jakim kierunku ma Polska się rozwijać. Ale bez organizacji pozarządowych, które będą traktowane z szacunkiem i z pełnym zaufaniem, które będą miały szansę ubiegać się o jasne i czytelne granty, bez organizacji pozarządowych, które będą miały prosty sposób rozliczania swoich programów nie posuniemy się o krok w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Nasze państwo powinno wykorzystać potencjał tych osób, które chcą działać społecznie, chcą rozwiązywać problemy, nad którymi państwo nie zawsze jest w stanie się pochylić we właściwy sposób. Dlatego bardzo dziękuje za dzisiejsze zaproszenie, za rozmowę i za pokazanie, że i władze samorządowe i organizacje pozarządowe potrafią ze sobą świetnie współpracować. Gdyby taka współpraca była w innych obszarach naszego życia, to Polska wyglądałaby inaczej. I dialog, i rozmowa, i szukanie wspólnych rozwiązań byłoby łatwiejsze – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska w trakcie krótkiego briefingu prasowego, który odbył się po zakończeniu spotkania.

Również Poseł Jerzy Hardie-Douglas podziękował Marszałek Sejmu za dzisiejszą wizytę w Szczecinku. – Temat dzisiejszego spotkania jest niezwykle ważny. Myślę, że Szczecinek miał okazję pochwalić się swoimi wieloma rozwiązaniami. Oczywiście zawsze dbaliśmy o organizacje pozarządowe i ta współpraca jest świetna. Była dobra i kiedy ja byłem burmistrzem, i jest może nawet jeszcze lepsza w tej chwili, kiedy burmistrzem jest Daniel Rak.

Dodajmy, że w najbliższym czasie także pozostali mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Małgorzata Kidawą-Błońską w szerszym gronie. Jak bowiem obiecała, przyjedzie do nas jeszcze wiosną.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk