Miejskie rowery biły rekordy popularności

Miasto z Wizją / 07.11.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Mieszkańcy wypożyczyli rowery ponad 103 tysiące razy. Podobne wyniki notuje się w dużych miastach

3 listopada Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich oficjalnie zakończyła tegoroczny sezon. Był to zarazem pierwszy pełny sezon jej funkcjonowania. Mieszkańcy i przyjezdni goście mogli korzystać z miejskich jednośladów od 1 marca br. Teraz pojazdy przejdą stosowne przeglądy i ewentualne naprawy, aby powrócić na ulice naszego miasta wiosną przyszłego roku. Tymczasem zdecydowanie warto przyjrzeć się statystykom SWRM, które z całą pewnością robią wrażenie i jednoznacznie pokazują, że taki sposób poruszania się po mieście wyjątkowo przypadł do gustu mieszkańcom.

- Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich to bardzo dobrze skomponowany projekt – mówi burmistrz Daniel Rak. - Sezon trwał od 1 marca do 3 listopada i w tej chwili zakończyliśmy pierwszy pełny sezon rowerowy. Na jego koniec w systemie było zarejestrowanych aż 4 437 aktywnych użytkowników. Mieszkańcy w 2019 roku skorzystali z naszych jednośladów aż 103 312. Podobne wyniki odnotowuje się w dużych miastach, takich jak chociażby Szczecin, gdzie tych wypożyczeni również jest ponad 100 tysięcy.

- Widać chociażby po zwycięskich projektach tegorocznego budżetu obywatelskiego, że pomysł „chwycił”, ponieważ wśród projektów z największą liczbą głosów znalazło się właśnie zadanie wybudowania na terenie miasta trzech kolejnych stacji. Zostaną one uruchomione i udostępnione do eksploatacji w przyszłym roku. Oczywiście wraz z nowymi stacjami przybędzie też rowerów. Przypomnę również, że w wyniku porozumienia zawartego z Kronospanem firma w tym roku przekazała miastu darowiznę na dobudowanie kolejnych dwóch stacji. Jestem także ciekawy, jakie projekty zostaną zgłoszone do kolejnego budżetu obywatelskiego i czy amatorzy tego sposobu poruszania nie  będą chcieli, żeby w kolejnym roku następne takie inwestycje mogły być realizowane. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie rowerowym te statystyki będą jeszcze lepsze. Jestem pozytywnie zaskoczony tym, że pomysł uruchomienia w Szczecinku wypożyczalni rowerów tak fajnie chwycił – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej tegorocznym statystykom. Od 1 marca do 3 listopada br. rowery wypożyczono 103 312 razy. Na koniec sezonu w systemie zarejestrowanych jest 4 437  aktywnych kont. W tym roku do systemu zarejestrowało się 2 109osób, z czego 1105 z nich to kobiety, a 1004 mężczyźni. Najwięcej aktywnych kont (34) utworzono 7 kwietnia. Z kolei najwięcej wypożyczeni rowerów system odnotował 17 czerwca. Tego dnia z miejskich jednośladów skorzystaliśmy 944 razy. Rowery najchętniej wypożyczaliśmy w godz. 15-16 oraz 18-19. Okazuje się także, że nieco chętniej z tej opcji poruszania się korzystają panowie - 53,5% wszystkich wypożyczeń dokonali mężczyźni, a 46,5 % kobiety. Najwięcej rowerów wypożyczano (8 579 razy), jak i dokonywano zwrotów ze stacji Koszalińska Osiedle. Z kolei najmniej wypożyczeń, bo zaledwie 895, system odnotował na stacji znajdującej przy Urzędzie Gminy przy ul. Pilskiej.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk