Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.02.2019 / Komentarze
Siedem szczecineckich dni w artykułach "Miasta z Wizją"

Komunikacja Miejska uruchomiła nową linię autobusową. Autobusy nr W1 wożą pasażerów na Bugno. Rozpoczynają kurs na przystanku Koszalińska/Wiadukt, następnie jadą do przystanku Bugno/Elda i wracają na przystanek Koszalińska/Wiadukt. Autobus kursuje w godzinach porannych oraz popołudniowych, pozwalając mieszkańcom na dojazd i powrót z pracy.

http://www.miastozwizja.pl/km-uruchomila-nowa-linie-autobusowa

Dyżurny komendy Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie, że po Szczecinku biega… świnia wietnamska.

- Zwierzak był widziany w kamerach monitoringu na ul Szczecińskiej. Patrol na miejscu próbował ustalić właściciela. Świnia biegała również rano po osiedlu, gdzie została pojmana. Wówczas też udało się ustalić właścicielkę. Za brak opieki nad zwierzęciem została ukarana mandatem karnym - mówi "Miastu z Wizją" insp. Jarosław Dudek ze Straży Miejskiej w Szczecinku.

http://www.miastozwizja.pl/spacer-po-szczecinku-swinki-wietnamskiej

https://www.youtube.com/watch?v=cgtSgs-8yi4

Od lat w okresie zimowym przybywa osób pozostających bez pracy. Takie zjawisko obserwujemy również i w tym roku, zarówno w mieście jak i w powiecie. Na koniec stycznia br. rejestrach figurowały 4084 osoby, o 223 więcej niż miesiąc wcześniej. W samym Szczecinku też przybyło osób poszukujących zatrudnienia. Obecnie jest ich 1569. Większość z nich to kobiety - 2397 (powiat) i 917 (miasto). Zasiłek dla bezrobotnych pobiera 818 osób. Stopa bezrobocia na koniec grudnia to 15,2 proc. a wskaźnik bezrobocia w Szczecinku to 6,2 proc. (miesiąc wcześniej - 5,8 proc.). Ilość osób poszukujących pracy rośnie. Rośnie też ilość… etatów oferowanych przez pracodawców. Szczególnie poszukiwani są: monterzy osprzętu elektrycznego i elektroinstalacyjnego, operatorzy wtryskarek, wiertarek wielowrzecionowych, pracownicy budowlani i spawacze.

http://www.miastozwizja.pl/bezrobotni-szukaja-pracy-firmy-szukaja-pracow...

Pociąg "Pirat" od kilku już lat jest jedną z wielkich atrakcji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w regionie. „Dziecięce” składy wielokrotnie zatrzymywały się w Szczecinku i cieszyły olbrzymim zainteresowaniem nie tylko najmłodszych mieszkańców grodu nad Trzesieckiem. W tym roku "Pirat" też pojedzie - w sobotę 1 czerwca. Jak zwykle z Poznania do Kołobrzegu i z powrotem. Jak zwykle przez Szczecinek. W drodze nad morze "Pirat" (z zabytkową parową lokomotywą) przybędzie do nas o godz. 9.54. Na naszym dworcu postoi w tym roku 5 minut. Zaledwie jedną minutę "zabytkowy" skład zatrzyma się w Szczecinku wracając z Kołobrzegu do Poznania. Powrotny przyjazd Pirata nad Trzesiecko zaplanowano na godz. 19.50.

http://www.miastozwizja.pl/pirat-i-kamrat-przez-szczecinek-pojada-nad-ba...

https://www.youtube.com/watch?v=xjY-Sqob9uc

W ostatnich dniach czerwca uruchomione zostały szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich. Od tego czasu mieszkańcy mogli korzystać ze 150 rowerów zadokowanych w 22 stacjach. Wypożyczalnie okazały się także niekwestionowanym hitem minionego lata, o czym świadczyły chociażby przytaczane przez nas wielokrotnie pokaźne statystyki.

W listopadzie rowery udały się na zasłużony, zimowy „wypoczynek”.

- Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, to chcemy uruchomić wypożyczalnie za kilka tygodni - od 1 marca – mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej.

http://www.miastozwizja.pl/miejskie-rowery-wroca-w-marcu

Mieszkanka Szczecinka Paulina S. została skazana przez Sąd Okręgowy w Koszalinie na 10 lat pozbawienia wolności. To kara za wyrzucenie swojego nowonarodzonego dziecka przez okno. Prokurator domagał się kary dożywocia. Wyrok jest nieprawomocny.

http://www.miastozwizja.pl/wyrzucila-niemowle-przez-okno-chlopczyk-zmarl

W programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon. Dowiedzieliśmy się m.in. o środkach finansowych przeznaczanych przez miasto na sport oraz inwestycjach w infrastrukturę sportową.

http://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-702

https://www.youtube.com/watch?v=rqb9MdWvSIk

Ratusz rozstrzygnął konkurs na realizację zadania pod nazwą: „Wsparcie finansowe sportu wśród seniorów w 2018 roku w zakresie piłki nożnej na poziomie nie niższym niż IV liga". Chodzi o pomoc finansową dla futbolistów Miejskiego Klubu Piłkarskiego Szczecinek. Ratusz postanowił w tym roku przeznaczyć na realizację zadania 165 tys. zł.

http://www.miastozwizja.pl/miasto-dalo-pilkarzom

Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wycinali stare drzewa rosnące przy ul. Witolda Pileckiego. Wycinka była prowadzona nie tylko ze względu na zły stan drzew, ale też na wniosek mieszkańców ulicy. Nasadzenia zastępcze młodymi drzewkami (graby) przeprowadzono w kwietniu ubiegłego roku w ramach akcji "Kronodrzewko 2018".

http://www.miastozwizja.pl/stare-chore-drzewa-dokonaly-zywota

Dobiegła końca budowa Parku Skateplaza w pobliżu Centrum Rodzinnego Wypoczynku przy ul. Kopernika. Obiekt jest już czynny, oświetlony po zmroku i posiada wszelkie pozwolenia na użytkowanie. Wiosną czekają nas jeszcze prace porządkowe na terenie otaczającym Skateplazę. M.in. położymy wokół obiektu trawniki z rolki - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Inwestycję (koszt ponad 800 tys. zł) prowadziło miasto. Finalnie szczecinecki tor do ekstremalnej jazdy m.in. na deskorolkach i BMX ma wymiary 20x42 m i pow. 840 m2, w tym płyta betonowa, tzw. posadzka o pow. 576 m2.

http://www.miastozwizja.pl/koniec-budowy-parku-skateplaza

To jedna z tych interwencji, które służbom na długo zapadają w pamięć. Strażacy dostali wezwanie do kobiety uwięzionej na własnym balkonie w mieszkaniu przy ul. Kopernika. Kobieta, która była w mieszkaniu sama z dwuletnim dzieckiem, wyszła na chwilę na balkon. Chwila nieuwagi wystarczyła, by chłopiec zatrzasnął drzwi, a jego matka została uwięziona na balkonie. W końcu zdesperowana kobieta zadzwoniła do straży pożarnej. Na miejsce wysłano wóz z podnośnikiem.

http://www.miastozwizja.pl/dwulatek-zamknal-mame-na-balkonie

Mężczyzna przystąpił do egzaminu na prawo jazdy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że znajdował się pod wpływem alkoholu. Egzaminator wezwał Policję. Alkomat pokazał około 1 promila w wydychanym powietrzu.

Okazało się, że 45-latek stracił wcześniej prawo jazdy… za jazdę po pijanemu i właśnie miał zdać powtórny egzamin.

http://www.miastozwizja.pl/pijany-egzamin-na-prawo-jazdy

Resort infrastruktury zapewnia, że jeszcze w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoni wykonawcę drogi ekspresowej S11 na odcinku z Bobolic do Koszalina. Szacuje się, że 47,7 km odcinek kosztować będzie około 1,5 mld zł.

http://www.miastozwizja.pl/rodzi-sie-s11-do-koszalina

Przez ostatnie dwa tygodnie dzieci, które zdecydowały się spędzić czas wolny od nauki wspólnie z pracownikami szczecineckiego Muzeum Regionalnego, z pewnością nie mogły narzekać na nudę. Tematem przewodnim ferii były „Wieże w krajobrazie Szczecinka”. Dzieci zwiedziły m.in. wieże telewizyjne, ciśnień, obserwacyjne obronne, kościelne i inne. W trakcie ostatniego spotkania pracownik muzeum Mateusz Zacharewicz opowiedział małym odkrywcom o wieży zegarowej na szczycie budynku Szkoły Podstawowej nr 1. Gościem dzieci był także szczecinecki zegarmistrz Ryszard Fociński, który opowiedział dzieciom o mechanizmach zegarowych. Kilkanaście lat temu to właśnie on z powodzeniem podjął się próby uruchomienia szkolnego zegara.

http://www.miastozwizja.pl/dzieci-zajrzaly-do-wnetrza-zegarowej-wiezy

Podczas "Szczecinek Retro Games" mogliśmy przekonać się, jak przez lata zmieniała się elektroniczna rozrywka

- „Retro Games” to okazja do zaprezentowania młodszym mieszkańcom konsol, komputerów i gier video z końca poprzedniego wieku, a jednocześnie przypomnienie ich rodzicom i dziadkom rozrywek, którym oddawali się przed laty – mówi "Miastu z Wizją" organizator Paweł Piecyk. - Możemy grac na ponad 60 stanowiskach. Cieszy fakt, ze frekwencja zdecydowanie dopisała, z roku na rok jest coraz większa. Grają i młodsi, i starsi, począwszy od przedszkolaków, a kończąc na seniorach. Na stołach możemy podziwiać komputery królujące w latach 80 i 90 dwudziestego stulecia, m.in. Amiga, Commodore czy Nintendo.

http://www.miastozwizja.pl/kino-jak-salon-gier-z-xx-wieku

Tekst: Sławomir Włodarczyk/ Marzena Góra

Foto: S. Włodarczyk/Muzeum Regionalne w Szczecinku