Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.05.2019 / Komentarze
Siedem szczecineckich dni w artykułach "Miasta z Wizją"

Szkolna "piątka" z Marcelina do Szczecinka

Z takiego rozwiązania powinni być zadowoleni mieszkańcy Marcelina posyłający swoje dzieci do szczecineckich szkół. Komunikacja Miejska zdecydowała o uruchomieniu od poniedziałku 6 maja nowej linii autobusowej - 5A.

http://www.miastozwizja.pl/szkolna-piatka-z-marcelina-do-szczecinka

Wspólnoty mieszkaniowe z szansą na dofinansowanie

Pieniądze mają zostać przeznaczone na remonty elewacji. Do podziału jest 500 tysięcy złotych

Samorząd pomaga finansowo, ale też stawia przed wspólnotami określone wymagania. Trzeba m.in. posiadać wkład własny na planowany remont. Dofinansowanie inwestycji z budżetu miasta, w zależności od rodzaju wykonywanych prac remontowych, może wynosić od 10 do 20 proc. ich kosztów. Aby ubiegać się o dofinansowanie na remont elewacji, klatki schodowej czy też dachu, należy do 15 maja złożyć wniosek w siedzibie ZGM-TBS. Zostanie on rozpatrzony najpóźniej do 17 czerwca br.

http://www.miastozwizja.pl/wspolnoty-mieszkaniowe-z-szansa-na-dofinansow...

Więcej etatów, więcej pracy

Bezrobotni "schodzą" z rejestrów pośredniaka. Bezrobocie w Szczecinku poniżej 6 proc.

http://www.miastozwizja.pl/wiecej-etatow-wiecej-pracy

Uchwała "śmieciowa" po konsultacjach

Ratusz w okresie od 19 kwietnia do 6 maja przedstawił pod osąd mieszkańcom Szczecinka projekt uchwały Rady Miasta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności. W wyznaczonym terminie nie zostały zgłoszone żadne opinie i uwagi do projektu uchwały.

Oznacza to, że jeżeli radni nie będą mieli uwag, opłata za odbiór śmieci wzrośnie z 14 zł do 18 zł dla osób, które sortują odpady i z 21 zł do 36 zł dla osób, które nie sortują odpadów. Zapisami znowelizowanej uchwały "śmieciowej" radni zajmą się na najbliższej sesji Rady Miasta.

http://www.miastozwizja.pl/uchwala-smieciowa-po-konsultacjach

W sklepach drogo, coraz drożej

Konsumenci mają prawo do niepokoju - w sklepach szybko rosną ceny, głównie artykułów żywnościowych. Ale nie tylko.

Urząd Statystyczny w Szczecinie opublikował najnowsze dane (za marzec br.) na Pomorzu Zachodnim. Ceny większości artykułów żywnościowych były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. 

W grupie „pieczywo i produkty zbożowe” najbardziej podrożał chleb pszenno-żytni - o 13,7 proc, bułka pszenna - o 9,3 proc. oraz mąka pszenna - o 6 proc. Wzrosła również cena kaszy jęczmiennej - o 10,8 proc. oraz ryżu - o 0,5 proc.

Spośród produktów mięsnych największy wzrost odnotowano dla cen kiełbasy suszonej - o 3,9 proc, mięsa wieprzowego bez kości - schabu środkowego - o 2,7 proc, szynki wieprzowej gotowanej - o 2,3 proc. oraz kurcząt - o 0,7 proc.

http://www.miastozwizja.pl/w-sklepach-drogo-coraz-drozej

Mieszkańcy alarmują strażników

Mieszkańcy Szczecinka chętnie współpracują ze Strażą Miejską. W kwietniu br. na bezpłatny numer alarmowy 986 wpłynęło aż 285 zgłoszeń z prośbą o interwencję.

Dla mieszkańców najbardziej dokuczliwym zjawiskiem były przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego, przede wszystkim spożywania alkoholu - 79 zgłoszeń.

http://www.miastozwizja.pl/mieszkancy-alarmuja-straznikow-5

Szczecinecki PKS wystawiony na sprzedaż

Syndyk masy upadłościowej poszukuje potencjalnego kupca, który podejmie się „dźwignięcia” spółki

http://www.miastozwizja.pl/szczecinecki-pks-wystawiony-na-sprzedaz

Celowa manipulacja czy zwykła niewiedza?

Urząd Miasta wydał oświadczenie w sprawie kłamliwych informacji podawanych przez "Temat Szczecinecki"

Wcześniejszy pomysł dotyczący obliczania cen opłat za wywóz śmieci od ilości zużywanej przez mieszkańców wody już dawno odszedł w zapomnienie. Tymczasem na lokalnym portalu „Temat Szczecinecki” pojawił się artykuł, w którym jego autor zarzuca władzom miasta kłamstwo i sugeruje, że mieszkańcy swoje uwagi jednak wnieśli. We wspomnianym artykule został nawet przytoczony cytat jednej z mieszkanek – niejakiej pani Weroniki, która nie tylko stwierdziła, że sama osobiście swoje uwagi wniosła, ale też „pochwaliła się” kopią złożonego w ratuszu pisma. Tyle tylko, że jej uwagi dotyczyły poprzedniego projektu uchwały, który z przedmiotem obecnych konsultacji nie miał nic wspólnego.

To jednak nie przeszkodziło redakcji „Tematu Szczecineckiego” na publikację materiału i zarzucanie władzom kłamstwa, choć jedyne przekłamania w tym temacie pojawiły się… po stronie wspomnianej redakcji. Uwagę na błędy w artykule zwrócili sami czytelnicy, wytykając autorowi artykułu nierzetelność i próby manipulacji. Kłamliwy artykuł szybko zniknął ze strony. Tylko niesmak pozostał.

Do całej spraw odniosły się także władze miasta, przekazując wszystkim lokalnym mediom oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej w całości:

http://www.miastozwizja.pl/celowa-manipulacja-czy-zwykla-niewiedza

Honory dla żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej

Kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego w służbie i w rezerwie, władze samorządowe miasta i powiatu, młodzież szkolna, przedstawiciele szczecineckich zakładów pracy i mieszkańcy Szczecinka, zgromadzili się w środę 8 maja pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich poległych w walkach o Wyzwolenie Ziemi Szczecineckiej w lutym 1945 roku - na Cmentarzu Wojennym. Wszystko po to, by w 74 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie oddać hołd jej ofiarom.

Pod pomnikiem poległych żołnierzy spoczęły wiązanki kwiatów. Uczestnicy uroczystości oddali też honory i złożyli kwiaty pod pomnikiem Lotników Alianckich oraz przy Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej.

http://www.miastozwizja.pl/honory-dla-zolnierzy-0

W Programie Samorządowym naszymi gościem był burmistrz Daniel Rak

W niedzielę 12 maja odbędą się wybory do Rad Osiedli. Burmistrz opowiedział nam o sprawach organizacyjnych tego ważnego w życiu mieszkańców Szczecinka wydarzenia.

Nasz gość ujawnił też, co dalej z przetargiem na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz odniósł się do kwestii otrzymania przez miasto rządowego dofinansowania na przebudowę ciągu komunikacyjnego ulic Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa. 

http://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-905

https://youtu.be/PNwtYTmXiOU

Nowoczesna hala sportowa przy SP 1 już w przyszłym roku

Daniel Rak: Doszliśmy do wniosku, że warto powtórzyć przetarg i okazało się, że mieliśmy rację

W ostatnich dniach kwietnia do szczecineckiego ratusza wpłynęły oferty od wykonawców chcących wybudować nam halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1. Najtańszą ofertę w kwocie nieco ponad 8,8 mln zł złożyła firma "Telmax" z Człuchowa. Z kolei najdroższa oferta - ponad 11,2 mln zł wpłynęła od firmy "Pil-Building" z Piły. O tym, co dalej z budową hali sportowej przy "Adasiu", o tym zdecyduje burmistrz i Rada Miasta.

http://www.miastozwizja.pl/nowoczesna-hala-sportowa-przy-sp-1-juz-w-przy...

https://youtu.be/YKPWgCYHyyA

"Kolejowy" ciąg komunikacyjny na przetargu

Na wakacje 2020 roku pojedziemy zupełnie nowymi ulicami

http://www.miastozwizja.pl/kolejowy-ciag-komunikacyjny-na-przetargu

Urodziła i wyrzuciła dziecko przez okno

Na 14 lat więzienia Sąd Apelacyjny w Szczecinie skazał prawomocnie 25-letnią Paulę S. ze Szczecinka za zabójstwo swojego nowo narodzonego syna. Sąd uwzględnił częściowo wiosek prokuratury i podwyższył wymiar kary orzeczony przez sąd I instancji.

http://www.miastozwizja.pl/urodzila-i-wyrzucila-dziecko-przez-okno

Burmistrz Daniel Rak: Proszę o udział w wyborach

Rady Osiedlowe to bardzo cenna inicjatywa. Choćby ze względu na zrealizowane dotąd przy współudziale naszych mieszkańców inwestycje na poszczególnych osiedlach - mówi burmistrz Daniel Rak.

- Na każdego mieszkańca osiedla przeznaczamy z budżetu Szczecinka 15 zł. Jeżeli to przemnożymy przez ilość mieszkańców to zbiera się całkiem pokaźna kwota. Ona jest do dyspozycji Rady Osiedla.

Jak zaznacza burmistrz, dzięki działalności rad na szczecineckich osiedlach zrealizowano wiele cennych inicjatyw.   

- Na przykład w Trzesiece wyremontowano budynek przy boisku sportowym. W Marcelinie powstała wiata rekreacyjna, a boisko zostało doposażone w chwytacze do piłek. Z kolei na osiedlu Zachód przy ul. Lwowskiej powstały nowe miejsca parkingowe i uporządkowano położone tuż obok boisko do piłki nożnej. Długo by wymieniać. Każda Rada Osiedlowa coś zrobiła. To cieszy - podkreśla burmistrz.

- Ale z funduszy, którymi dysponują rady osiedlowe nie tylko budowano. Poswatało też wiele ciekawych eventów, jak choćby Wielki Piknik Trzech Osiedli organizowany przez Rady Osiedla Trzesieka, Zachód i Koszalińska - Kołobrzeska. Jestem przekonany, że ta super zabawa dla dzieci i dorosłych będzie miała miejsce równie ż i w tym roku.

- Frekwencja jest warunkiem do powstania Rady Osiedla. Proszę, więc mieszkańców Szczecinka by poszli do urn wyborczych i umożliwili radnym działanie. To typowa przestrzeń dla osób - społeczników, dla tych, którzy chcą coś zrobić, coś dać od siebie dla dobra swojej lokalnej społeczności - kończy burmistrz Danie Rak.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra