Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.01.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Politycy w audycji "Po Słowie"

O reformie sądownictwa, stanowisku Rosji w sprawie II wojny światowej oraz dofinansowaniu przez samorządy in vitro

 https://miastozwizja.pl/politycy-w-audycji-po-slowie

Poczciwe Chłopaki pomagają choremu Viktorkowi

Grupa mieszkańców kolejny raz włączyła się w charytatywne działania

W grudniu minionego roku informowaliśmy o efektach zbiórki kamy dla przebywających w schronisku zwierzaków. Wówczas do czworonogów trafiło ponad 600 kg karmy, a każe koce, przysmaki i psie akcesoria. Akcja ta zainicjowana została przez Dominika Szadzińskiego. Szybko pomysł ten podchwycili pozostali mieszkańcy Szczecinka oraz sympatycy charytatywnej grupy na Facebooku „Poczciwe Chłopaki”. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Zebrali 600 kg karmy dla bezdomnych zwierzaków”.

Teraz Dominik Szadziński wraz z przyjaciółmi postanowili włączyć się w kolejną akcję charytatywną  - tym razem na rzecz 2-letniego Viktorka Kmiecika, który choruje na artrogrypozę, rzadką chorobę powodującą przykurcze stawów oraz kręgosłupa. Internauci na specjalnie do tego stworzonej grupie na Facebooku ogłaszają licytację, wystawiając własne przedmioty, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na pokrycie kosztów operacji i rehabilitacji chłopca. W licytacje włączyli się także szczecinecczanie. To także okazja dla innych, aby nie tylko wylicytować ciekawe „fanty”, ale też pomóc choremu dziecku.

https://miastozwizja.pl/poczciwe-chlopaki-pomagaja-choremu-viktorkowi

Szpital ma problem z nocną opieką

Doktor Paweł Szycko: Z panem starostą jesteśmy w trakcie rozmów jak zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów

Szczecinecki szpital od jakiegoś czasu zmaga się z różnego rodzaju trudnościami, zwłaszcza finansowymi, ale również kadrowymi, jak brakiem porozumienia i równorzędnego dialogu pomiędzy współwłaścicielami placówki, czyli powiatem i miastem. Teraz władze szpitala stanęły przed kolejnym problemem. Mianowicie chodzi o zabezpieczenie nocnej i świątecznej opieki medycznej dla mieszkańców naszego powiatu. Dotychczas w godzinach wieczornych i nocnych oraz w dni świąteczne po lekarską pomoc mogliśmy udać się do przychodni Podimedu przy ul. Kilińskiego. Spółka, będąca od 2017 r. podwykonawcą realizującym to zadanie dla szpitala, w ostatnim czasie wypowiedziała umowę na świadczenie tego typu usług. Powodem jest brak lekarzy, którzy chcą regularnie obejmować nocne i świąteczne dyżury. Brak takiej usługi dla pacjentów oznacza „wypadnięcie” naszej lecznicy z sieci szpitali.

Do problemu odniósł się starosta Krzysztof Lis w „Programie Samorządowym Powiatu Szczecineckiego”, emitowanym na portalu iszczecienk.pl: - Nocna i świąteczna opieka musi funkcjonować codziennie przez okrągły rok od godz. 18 do godz. 7 rano oraz w niedziele i święta. W grudniu pan Paweł Szycko powiadomił nas o wypowiedzeniu umowy, ponieważ jest coraz większy problem z zabezpieczeniem tych dyżurów. W dużej mierze faktycznie on sam realizuje te dyżury. Od 1 marca niby istnieje potencjalne zagrożenie dotyczące nocnej i świątecznej opieki. Ja spotkałem się z panem prezesem już dwukrotnie. Uważam, że możemy w tej sprawie ustalić pewne zasady dalszego funkcjonowania i w mojej opinii nie powinno być żadnego zagrożenia dla tego świadczenia. Gdyby pewne warunki nie zostały spełnione, to pan Paweł Szycko zapewnił mnie i panią prezes szpitala, że jest w stanie odstąpić od terminu 1 marca i przesunąć go o jakiś czas po to, żeby taka obawa o zabezpieczeniu tej nocnej i świątecznej opieki nie miała miejsca.

Głos w tej sprawie zabrał też prezes Podimedu, doktor Paweł Szycko. - Kwestia wypowiedzenia przez PODIMED umowy na nocną i świąteczną opiekę lekarską wynika z braku lekarzy chcących dyżurować. Z panem starostą jesteśmy w trakcie rozmów jak zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i poszukujemy rozwiązań problemu nocnej pomocy w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Osobiście deklaruję dołożenie starań, mających służyć temu, aby nasz szpital nie wypadł z sieci szpitali.

Zawirowania wokół nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skomentował również radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas:

- Należy się zatem cieszyć, iż wypowiedzenie szpitalowi umowy przez Podimed na prowadzenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie jest retorsją i konsekwencją rozwiązania umowy na pracownie USG. Patrząc na to co się dzieje w szpitalu z pewnego dystansu, widzi się jednak pewien niepokojący modus operandi Pana Starosty i konsekwentną politykę niszczenia relacji z drugim wspólnikiem jakim jest miasto. W tej sytuacji trudno o optymizm. Szczerze jednak liczę, że przynajmniej palący problem jakim jest zagwarantowanie pacjentom dobrych warunków nocnej i świątecznej opieki zostanie przez Panów skutecznie rozwiązany. I oby rozwiązywanie tego problemu odbyło się to w atmosferze wzajemnego zrozumienia.Tego życzę Panom i naszym mieszkańcom - mówi J. Hardie-Douglas.

https://miastozwizja.pl/szpital-ma-problem-z-nocna-opieka

https://www.youtube.com/watch?v=g2CR_cgPulk&feature=emb_logo

Pomogą młodym ludziom

Finansowe wsparcie dla klubów i świetlic

Burmistrz Daniel Rak zatwierdził wyniki otwartego konkursu ofert na prowadzenie w 2020 roku placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.Łączna kwota wsparcia w tym roku to 590 tys. zł.   

https://miastozwizja.pl/pomoga-mlodym-ludziom-0

Zaczynamy kolejny rok z „Dzień Dobry Szczecinek”

Właśnie ukazało się styczniowe, czterdzieste wydanie naszego miesięcznika

https://miastozwizja.pl/zaczynamy-kolejny-rok-z-dzien-dobry-szczecinek-0

Na jakie filmy w 2019 roku najchętniej chodziliśmy do kina

Repertuar szczecineckiego kina Wolność zmienia się z tygodnia na tydzień. Na dużym ekranie niejednokrotnie goszczą największe hity, nie brakuje także propozycji dla najmłodszych oraz zawsze z niecierpliwością wyczekiwanych przez wszystkich kinomaniaków premier. Niekiedy też mamy okazję wybrać się na seanse specjalne, emitowane zazwyczaj tylko raz. Każdego roku SAPiK przygotowuje także podsumowanie sprawdzając, które tytuły wzbudziły największe zainteresowanie wśród mieszkańców. Nie inaczej było również tym razem. Jakie kinowe propozycje w 2019 roku cieszyły się największą popularnością wśród gości odwiedzających szczecineckie kino?

Najwierniejszymi widzami okazali się najmłodsi odbiorcy. Najchętniej oglądaną w minionym roku kinową propozycją był bowiem film animowany „Kraina Lodu II”, czyli kolejne przygody Anny, Elsy i Olafa – bohaterów kultowej już bajki Disneya.

https://miastozwizja.pl/na-jakie-filmy-w-2019-roku-najchetniej-chodzilis...

Tenis stołowy: Grand Prix Szczecinka 2020

Za nami pierwszy turniej - nie obfitował w niespodzianki. Zwyciężali faworyci

https://miastozwizja.pl/tenis-stolowy-grand-prix-szczecinka-2020  

Misie Ratownisie - dołącz do akcji

To bardzo szlachetna i cenna akcja. Chodzi o zbiórkę pluszowych misiów. Maskotki mają pomóc najmłodszym ofiarom wypadków drogowych.

Dzięki ogólnopolskiej zbiórce, do której dołączyli również uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku, pluszowe maskotki trafią na wyposażenie karetek zespołów ratownictwa medycznego.

https://miastozwizja.pl/misie-ratownisie-dolacz-do-mlodziezowej-akcji

Szczecinkowi przybędzie osiem ulic

Jeszcze w styczniu Szczecinek stanie się bogatszy o osiem "nowych" ulic. Decyzje nadania traktom nazw: Rekreacyjna, Łąkowa, Spokojna, Kameralna, Daleka, Zaciszna - wszystkie na osiedlu Trzesieka oraz Towarowa i Poprzeczna w okolicy ul. Koszalińskiej, podejmie Rada Miasta na sesji w czwartek 30 stycznia.

https://miastozwizja.pl/szczecinkowi-przybedzie-osiem-ulic

Szczecinek i Grójec zwycięzcą kibicowskiego turnieju Legia Cup 2020

Sukces naszych Legionistów

W ostatnią sobotę odbyła się druga edycja kibicowskiego turnieju Legia Cup, który zorganizowała grupa UZaLeżnieni. Zawody zostały sfinansowane przez Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa.

W rywalizacji sportowej wzięło udział 20 drużyn (niektóre łączone), podzielonych na cztery grupy.

W półfinale Szczecinek/Grójec pokonali UZL, a Ochota/Dęblin zwyciężyli Grochów/Gocław. W finale triumfował Szczecinek oraz Grójec.

https://miastozwizja.pl/szczecinek-i-grojec-zwyciezca-kibicowskiego-turn...

Takie "cacko" ma przyjechać do Szczecinka

Hybryda zawiezie nas do Szczecina. Takie są plany

Pomorze Zachodnie w awangardzie. Pierwsza taka kolejowa inwestycja w Polsce. Będą pociągi hybrydowe. Najpierw dwa, ale jeśli znajdą się fundusze unijne, co jest raczej pewne, będzie jeszcze dziesięć kolejnych.

- Urząd Marszałkowski ogłosi w lutym przetarg na dostawę pociągów hybrydowych. To pierwsza taka inwestycja w Polsce – ujawnia „Miastu z Wizją” Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

Pociągi hybrydowe są zdolne jeździć zarówno pod siecią trakcyjną, jak i przy wykorzystaniu silnika spalinowego. Wstępnie planuje się, że hybryda mogłaby przewozić pasażerów na szlakach ze Szczecinka do Szczecina, Piły, Poznania oraz przez Słupsk do Ustki.

https://miastozwizja.pl/takie-cacko-przyjedzie-do-szczecinka

Ferie w Szczecinku. Jest w czym wybierać

Uczniowie szczecineckich szkół, którzy tegoroczną zimową przerwę spędzą w mieście, z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę i brak zajęć. Przyglądając się licznym propozycjom zachęcającym do aktywnego spędzenia tegorocznych ferii, trzeba przyznać, że jest w czym wybierać.                         

Jedną z propozycji spędzenia ferii jest wzięcie udziału w miejskich półkoloniach zimowych. Odbędą się one na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza mieszczącej się przy Placu Wazów 1.

https://miastozwizja.pl/ferie-w-szczecinku-jest-w-czym-wybierac-1

Śmieci w Szczecinku droższe o blisko 2,5 miliona złotych

Kolosalny wzrost cen spowodowany jest polityką rządu PiS. Odczują go wszystkie samorządy

Na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 30 stycznia, miejscy radni podejmą decyzję dotyczącą wysokości opłat związanych z gospodarką śmieciową. Zakończyły się już także konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Niestety musimy liczyć się z tym, że za odbiór naszych śmieci już wkrótce zapłacimy więcej.

- Dotychczasowa cena, jaką płacili mieszkańcy Szczecinka, wynosiła 18 zł. Na najbliższej sesji zostanie przedstawiona kalkulacja, która odnosi się do całkiem nowej sytuacji, jeśli chodzi o nałożone na samorządy nowe obowiązki związane z zagospodarowaniem odpadów - mówi burmistrz Daniel Rak.

https://miastozwizja.pl/smieci-w-szczecinku-drozsze-o-blisko-25-miliona-...

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz po raz kolejny odniósł się do Programu "Teleopieka". To jedna ze sztandarowych obietnic przedwyborczych obecnego włodarza miasta. 50 seniorów może już korzystać ze specjalnych opasek, które umożliwiają wezwanie pomocy w nagłych przypadkach. Ratusz chce rozszerzać Program. Ma do niego trafić kolejnych 20 seniorów.

Nasz gość ujawnił też okoliczności konieczności wprowadzenia nowych stawek tzw. opłaty śmieciowej. Debatować będą o tym radni na najbliższej sesji Rady Miasta - w czwartek 30 stycznia. 

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2301

https://www.youtube.com/watch?v=DfwluQ0_TLU&feature=emb_logo

Będzie więcej opasek ratunkowych dla seniorów

W Szczecinku ruszył właśnie program teleopieki dla seniorów. To jedna z przedwyborczych obietnic obecnego burmistrza Daniela Raka, która również doczekała się realizacji. Pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone w budżecie na 2020 rok. W miniony poniedziałek, 20 stycznia część seniorów, którzy zostali zakwalifikowani do programu, gościli w ratuszu. Otrzymali oni także urządzenia oraz przeszli krótki kurs korzystania z opasek ratujących życie.

https://miastozwizja.pl/bedzie-wiecej-opasek-ratunkowych-dla-seniorow

Przed ratuszem jak na karnawałowym balu

Miłośnicy tańca kolejny raz spotkali się na Placu Wolności i zarażali swoją pasją

W środę wieczorem plac przed szczecineckim ratuszem zamienił się w salę balową pod gwiazdami, gdzie przez kilkanaście minut trwała prawdziwa karnawałowa zabawa. Pary, które stawiły się w centrum miasta nie tylko w karnawałowych strojach i maskach, ale także w szampańskich nastrojach, postanowiły nie tylko wspólnie się bawić, ale przy okazji zarazić tanecznym „bakcylem” przechodniów.

https://miastozwizja.pl/przed-ratuszem-jak-na-karnawalowym-balu

https://www.youtube.com/watch?v=QlVtwkPGGoI&feature=emb_logo

O tej tragedii mówił cały świat

Największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego - niedaleko Szczecinka

Dwanaście lat temu, 23 stycznia 2008 roku wojskowy samolot transportowy CASA C295-M o numerze taktycznym "019" z 20 osobami (w tym 4 członków załogi) na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania w 12 Bazie Lotniczej w Mirosławcu. Zginęli wszyscy przebywający na pokładzie żołnierze – 4 członków załogi i 16 pilotów z garnizonów Mirosławiec, Świdwin i Malbork. Świdwińska 1 Brygada Lotnictwa Taktycznego straciła w katastrofie całe dowództwo.

Ceremonia pogrzebowa oficerów (wszyscy zostali pośmiertnie awansowani, w tym na stopień generała) miała miejsce 18 lutego na terenie 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, z udziałem zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezesa Rady Ministrów – Donalda Tuska, ministra obrony narodowej – Bogdana Klicha, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – generała Franciszka Gągora, dowódcy Sił Powietrznych – gen. broni pil. Andrzej Błasika oraz przedstawicieli kierowniczej kadry Wojska Polskiego. https://miastozwizja.pl/o-tej-tragedii-mowil-caly-swiat

Posłowie o krytycznej sytuacji polskich szpitali

Jerzy Hardie-Douglas: W tej chwili już 97 procent szpitali jest zadłużonych

W czwartek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli posłowie klubu Platformy Obywatelskiej – Jerzy Hardie-Douglas, Krystyna Skowrońska, Marta Wcisło i Marek Rząsa. Tematem spotkania z dziennikarzami ogólnopolskich mediów było fatalne finansowanie służby zdrowia, stale pogłębiające się zadłużenie szpitali, coraz częstsze zwalnianie specjalistów i likwidacja kolejnych oddziałów. Ponadto poruszony został problem, jaki spowodowała ustawa o sieci szpitali oraz brak realnych stawek za procedury medyczne.

- Od wielu miesięcy, żeby nie powiedzieć lat, Koalicja Obywatelska apeluje do rządzących o to, żeby zmienili swoje podejście do sposobu finansowania opieki zdrowotnej. Ponieważ to, co się dzieje, ten sposób i organizacji, i finansowania doprowadzi do tragedii. Dzisiaj widzimy, jak ta tragedia właściwie dzieje się na naszych oczach – mówił poseł Jerzy Hardie Douglas. - Cały czas Polska wydaje mniej niż 5 % PKB na opiekę zdrowotną, co absolutnie odbiega od średniej europejskiej. Pochodną tego jest to, że NFZ od wielu lat nie przeszacowuje tzw. procedur medycznych. Koszty leczenia wzrosły w ciągu ostatnich lat o kilkadziesiąt procent, natomiast nakłady na opiekę i na procedury wzrosły zaledwie o kilkanaście procent. To powoduje, że te nożyce miedzy kosztami leczenia a finansowaniem leczenia rozchodzą się coraz bardziej.

- Szpitale zadłużają się na potęgę. W tej chwili już 97 % szpitali jest zadłużonych, końca tego nie widać i nic nie wskazuje na to, żeby przy budżecie na 2020 rok cokolwiek tutaj drgnęło. Przypomnę, że minister Szumowski podczas jednego ze spotkań z samorządowcami obiecywał, że do końca 2019 roku dojdzie do przeszacowania procedur, czyli do zwiększenia finansowania poszczególnych sposobów leczenia. Tak się nie stało. Dzisiaj do prawie każdej procedury szpitale dopłacają, co powoduje olbrzymie zadłużenie. W skali kraju to już jest 14 miliardów złotych, a w szpitalach powiatowych ponad 2 miliardy złotych. I to doprowadza do konkretnych skutków w całej Polsce – dodał szczecinecki poseł.

https://miastozwizja.pl/poslowie-o-krytycznej-sytuacji-polskich-szpitali

"Nutka" dla babci i dziadków

W piątek, w kinie było głośno i kolorowo, a na scenie w sali widowiskowej zrobiło się niezwykle tłoczno. Tego dnia odwiedzili nas przedstawiciele różnych narodowości, aby zaprezentować nam swoje tradycyjne stroje, ulubioną muzykę oraz popisać się przed publicznością swoimi talentami. Tę wyjątkową formę przedstawienia zaproponowali nam podopieczni z Przedszkola Niepublicznego „Nutka”. Doskonałą okazją do tego, aby wspólnie bawić się na scenie, były coroczne Obchody Dnia Babci i Dziadka.

https://miastozwizja.pl/nutka-dla-babci-i-dziadkow

Pożegnanie z Bałtykiem - kto jest bez winy?

Felieton Mariusza Getki, prezesa Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Moje morskie pożegnanie z polskimi łowiskami nastąpiło 17 grudnia. Na jednostce Nordykk w Kołobrzegu udało mi się spędzić 12 godzin w przesympatycznym towarzystwie ludzi, którzy tak jak i ja są wściekli z powodu zakazu, ale jednocześnie rozumieją jego podstawy. Umówiliśmy się na kolejny rejs… Mam nadzieję, że nie będziemy musieli na niego czekać 4 lata…

https://miastozwizja.pl/pozegnanie-z-baltykiem-kto-jest-bez-winy

Kolejne tablice stanęły na szlaku umocnień Wału Pomorskiego

W ramach projektu "Wkręć się w historię" wyznaczono trzynaście tras o łącznej długości blisko 600 km

W minionym roku Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 200 tys. zł na realizację dwóch projektów. Jeden z nich, który jest aktualnie w fazie realizacji nosi nazwę „Wkręć się w historię” i obejmuje wyznaczenie, znakowanie oraz uatrakcyjnienie szlaków rowerowych na terenie powiatu szczecineckiego, wiodących śladami II Wojny Światowej i umocnień Wału Pomorskiego.

https://miastozwizja.pl/kolejne-tablice-stanely-na-szlaku-umocnien-walu-...

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra