Młodzież z wizytą w Zakładzie Karnym

Miasto z Wizją / 29.05.2017 / Komentarze
W placówce od wielu lat realizowany jest program edukacyjny „Uczmy się na cudzych błędach”

Szczecinecki Zakład Karny to nie tylko miejsce, w którym swoje wyroki odsiadują osoby skazane, ale  także placówka starająca się do wielu lat brać udział w różnego rodzaju akcjach mających na celu edukację mieszkańców – a zwłaszcza osoby młode – i zwracanie uwagi na możliwe konsekwencje różnych czynów. Tu z powodzeniem prowadzony jest m.in. program skierowany do młodzieży, przebiegający pod hasłem „Uczymy się na cudzych błędach”. W jego ramach placówkę cyklicznie odwiedzają uczniowie szkół z całego regionu, którzy nie tylko mają okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat samego funkcjonowania placówki, ale dzięki temu być może ustrzegą się od aktów łamania prawa w przyszłości.

- Zakład Karny w Szczecinku stara się być placówką otwartą na potrzeby lokalnej społeczności. Jednym z przejawów takiego nastawienia jest działalność edukacyjna prowadzona na rzecz placówek oświatowych działających na terenie Pomorza Środkowego – informuje por. Andrzej Żabski z ZK w Szczecinku. - Od kilku lat jest prowadzony m.in. program „Uczmy się na cudzych błędach”. W ramach tego programu organizowane są wizyty młodzieży szkolnej, która ma okazję poznać zasady funkcjonowania polskiego systemu penitencjarnego.

Tym razem pracownicy placówki gościli uczniów z Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze. - Szkoła ta kształci również uczniów w tzw. klasach mundurowych. Profil kształcenia nastawiony jest na zagadnienia dotyczące różnych formacji mundurowych. Część młodzieży wybiera kierunek związany stricte ze służbą więzienną. I właśnie dla tych młodych ludzi funkcjonariusze Zakładu Karnego w Szczecinku przygotowali spotkanie przedstawiające funkcjonowanie więzienia z perspektywy działu penitencjarnego oraz działu ochrony.

- Uczniowie mieli okazję zobaczyć wyposażenie ochronne, które wykorzystują funkcjonariusze w trakcie interwencji. Główna część spotkania dotyczyła jednak problematyki resocjalizacji i pracy wychowawczej z osobami pozbawionymi wolności. Możliwość zwiedzenia Zakładu Karnego w Szczecinku była dla młodych ludzi z pewnością cennym doświadczeniem, które pozwoli im za parę lat dokonać trafnych i dojrzałych wyborów zawodowych – dodaje por. Andrzej Żabski.

Tekst: Marzena Góra

Zdjęcia: Andrzej Żabski