Na osiedlu Zachód doszło do groźnego wypadku. Są poszkodowani

• Tv
Miasto z Wizją / 30.08.2016 / Komentarze
Widowiskowe ćwiczenia szczecineckich strażaków

We wtorek, 30 sierpnia tuż przed godz. 11.00 na wysokości ul. Kołobrzeskiej na drodze prowadzącej do osiedlowych garaży doszło do poważnego wypadku drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe. W każdym z nich podróżowały dwie osoby, które doznały poważnych obrażeń ciała. Dodatkowo jeden z pojazdów uległ zapaleniu. Na miejsce zdarzenia po chwili rozdysponowane zostały cztery jednostki straży pożarnej, patrol policji oraz służby medyczne.

Wypadek, który przyciągnął tłum przechodniów, na szczęście okazał się jedynie kolejną odsłona corocznych ćwiczeń prowadzonych przez szczecinecką PSP. Tym razem przebiegały one pod kryptonimem „Wypadek 2016”.

- Ćwiczenia miały za zadanie zapoznać strażaków z zagrożeniami występującymi podczas zdarzeń drogowych, z technikami uwalniania osób poszkodowanych z pojazdów, jak również procedury współdziałania z instytucjami i służbami, które mogą nam pomóc przy działaniach, bądź też nas wspierać. Było to sprawdzenie przygotowania do działań jednostek – mówi nam st. sekc. Łukasz Staciwa z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Powiatowej PSP. -

Podczas ćwiczeń rozważamy okoliczności, które mogą wystąpić podczas zdarzeń, czyli różnego typu obrażenia osób poszkodowanych, różne zdarzenia albo przypadki, jak również pożary. Podczas zdarzeń drogowych stykamy się z rozmaitymi sytuacjami, dlatego ćwiczymy działania przy uwzględnianiu różnych scenariuszy, żeby przy prawdziwym zdarzeniu być skuteczniejszym w działaniu. Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi przy działaniach.

- Są to bardzo widowiskowe ćwiczenia, podczas których używany jest m.in. sprzęt hydrauliczny do cięcia. Staramy się zapewnić jak najwierniejszą pozorację w miarę naszych możliwości. W dzisiejszym przypadku było to zadymienie czy wybuchy poduszek powietrznych. Przed ćwiczeniami oczywiście również szkolimy się na takie ewentualności. Jest to widowiskowe i osoby, przechodnie podchodzą myśląc na początku, że to jest wypadek. Dopiero później, w trakcie trwania akcji dowiadują się, że są to ćwiczenia, więc wygląda to dosyć realistycznie.

Jak wyjawia nasz rozmówca, scenariusz dzisiejszych ćwiczeń zakładał zderzenie dwóch pojazdów osobowych. W pojazdach podróżowały po dwie osoby. Przyjęty został scenariusz, zgodnie z którym w jednym pojeździe pozostały dwie osoby poszkodowane, natomiast w drugim pozostała jedna osoba, natomiast druga wypadła z pojazdu. Pojazd uległ również zapaleniu. Do działań zostały zadysponowane jednostki JRG Szczecinek oraz służby współdziałające, czyli strażnicy miejscy, patrol policji, jak również jednostka z Krajowego Systemu Ratowniczego oraz jednostka OSP Gwda Wielka i OSP Parsęcko.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra