Nowa ulica połączy ulicę Kołobrzeską z Polną

Miasto z Wizją / 22.11.2019 / Komentarze
W miejscu zbiegu pięciu dróg, przy centrum handlowym powstanie też rondo. Inwestycja za prawie 3 mln zł

To będzie jedna z największych w 2020 roku inwestycji Szczecinka - nie licząc inwestycji przechodzących z tego roku, czyli przebudowy kolejowego ciągu komunikacyjnego przy dworcu PKP czy budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Chodzi o budowę zupełnie ulicy łączącej ul. Kołobrzeską z Polną oraz budowę ronda w ciągu ul. Kołobrzeskiej, w miejscu obecnego skrzyżowania drogi ze zjazdem do sklepów powierzchniowych, pobliskiego kościoła, drogą gruntową do ul. Polnej i w ulicę prowadzącą do osiedla Kołobrzeska.

Miasto do tej inwestycji przygotowywało się od 2017 roku. Powstał też projekt, który prezentujemy w tekście.

Jak nam wówczas powiedział obecny burmistrz Daniel Rak: - To miejsce dla zarówno dla kierowców jak i rowerzystów oraz pieszych jest bardzo uciążliwe. Szczególnie narzekają mieszkańcy osiedla, którzy często muszą sporo czasu poświęcić, by włączyć się do ruchu na Kołobrzeską. Do tego muszą pokonać dość niebezpieczny lewoskręt. Uciążliwości występują głównie w okresach przedświątecznych i przed weekendami.

- Cieszę się, że ten pomysł udało się nam skutecznie wprowadzić do inwestycji budżetowych 2020. Muszę też przyznać, że pomysł budowy ronda rodził się już wcześniej, wnosiły go Rady Osiedla Kołobrzeska - Koszalińska.

- Koncepcja budowy zawiera w sobie już sprawdzone elementy rozwiązań, czyli tzw. ruchu uspokojonego. Cały pas drogowy w obrębie tego węzła zostanie przebudowany. Bardzo ważnym elementem jest też skomunikowanie ulicy Kołobrzeskiej z ulicą Polną. Tym bardziej, że tereny przy Polnej z roku na rok są coraz intensywniej zagospodarowywane. Powstają nowe budynki mieszkalne, być może będzie tam siedziba Prokuratury Rejonowej, jest Komenda Powiatowa Policji. Połączenie tych dwóch ulic bardzo usprawni komunikację. Nowa ulica będzie miała szerokość 6 metrów. Krawężniki zarówno na nowej ulicy jak i na rondzie będą obniżone, podobnie jak to jest na Parkowej. Będzie też ciąg pieszo - rowerowy o szerokości 2,5 m.

Mieszkańcy Szczecinka wciąż podnoszą problem obecnego skrzyżowania.

- Zjechać z ulicy Kołobrzeskiej w kierunku sklepu "Intermarche" i sąsiedniej stacji benzynowej, w drogę osiedlową Kołobrzeska czy też do pobliskiego kościoła, jest jeszcze niewielkim problemem. Jednak wyjechać z w/w uliczek na Kołobrzeską, to już nie taka prosta sprawa, szczególnie w porach o dużym natężeniu ruchu na ulicach miasta - napisał do naszej redakcji Czytelnik.

Zgodnie z projektem, na nowe rondo będziemy mogli wjechać od strony sklepu" Tesco" i Osiedla Zachód - w ciągu ulicy Kołobrzeskiej, z drogi osiedlowej Kołobrzeska, od strony sklepu "Intermarche" i nową ulicą od strony ulicy Polnej. Czyli będą na nim cztery komunikacyjne wloty i wyloty zarazem.

W przyszłorocznym budżecie ratusz zabezpieczył środki na budowę nowej ulicy w wys. blisko 2,7 mln zł, przy środkach własnych prawie 1,3 mln zł.

Tekst, foto, foto projektu: Sławomir Włodarczyk