Nowy sprzęt dla strażaków - ochotników

Miasto z Wizją / 15.06.2016 / Komentarze
Dzięki hojności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

To dobra wiadomość dla druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Szczecinek. Ratownicy otrzymają nowy sprzęt. Wszystko dzięki zaangażowaniu finansowemu WFOŚiGW.

Jednostki OSP zostaną wyposażone m.in. w: urządzenia do przywracania akcji serca, nosze ratownicze, hełmy, pilarki i agregaty prądotwórcze, czyli we wszystko, co niezbędne jest w czasie prowadzenia akcji ratowniczych.

Łącznie WFOŚiGW na zakup pakietów niezbędnych do ratowania życia i zdrowia przeznaczy w tym roku 300 tys. zł. Stosowna umowa między WFOŚiGW w Szczecinie a Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na realizację zadania pn. „Zapobieganie poważnym awariom przeciwdziałanie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska i likwidacja ich skutków” została podpisana przez prezesów: WFOŚiGW Jacka Chrzanowskiego oraz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP Stanisława Dychę.
- Przez 5 lat, wliczając tegoroczną dotację, przekazaliśmy 1,5 mln zł na sprzęt w ramach pakietów medycznych i technicznych - poinformował prezes J. Chrzanowski. Dodał, że strażacy o środki na wyposażenie mogą starać się także w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Łączny koszt projektu to 600 tys. zł, z czego połowa to dotacja z WFOŚiGW w Szczecinie. 50 proc. wkładu własnego zapewniają gminy, które aplikowały o środki dla działających na ich terenie jednostek OSP.

Dofinansowaniem będzie objęty zakup 50 pakietów. Środki zarezerwowane na realizację zadania pozwolą na zakup m.in.: turbowentylatorów oddymiających, agregatów prądotwórczych, kompletów ubrań specjalnych, hełmów strażackich, rękawic, butów specjalnych, kompletów aparatów oddechowo-nadciśnieniowych, zestawów ratownictwa medycznego PSP R-1, zestawów szkoleniowych BLS/AED, defibrylatorów półautomatycznych, fantomów ze wskazaniem diodowym, systemów jednoczesnego alarmowania DSP oraz radiotelefonów.

Nowy sprzęt trafi do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w 25 gminach, w tym w Gminie Szczecinek.

Tekst: Sławomir Włodarczyk (na podstawie komunikatu WFOŚiGW)

Foto: WFOŚiGW