O Szczecinku, Festiwalu i Pucharze Gordona Benetta

Miasto z Wizją / 08.07.2017 / Komentarze
Aeronauci gościli na Zamku Książąt Pomorskich

Dziś (sobota 8.07) przed południem na Zamku Książąt Pomorskich miała miejsce konferencja prasowa organizatorów i uczestników VIII Międzynarodowego Festiwalu Balonowego o Memoriał Kurta Hummela.

Z przedstawicielami szczecineckich mediów spotkali się m.in. znakomici aeronauci - Duńczyk Christoffer Mundt i Polacy, startujący w legendarnym Pucharze Gordona Bennetta - Krzysztof Zapart i Jacek Bogdański.

Nasz gość z Danii powiedział m.in.: - Szczecinecki memoriał o super zawody, jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń balonowych na świecie. Powinniście być z nich dumni. Jeżeli dodam, że organizacja Festiwalu jest niemal perfekcyjna, noty tego wydarzenia mogą być tylko najwyższe.

Krzysztof Zapart uchylił nieco tajemnice Pucharu Gordona Bennetta.

- Lata się na mniejszych pojemnościowo balonach i napełnianych, zamiast helem, wodorem. Formuła Pucharu jest bardzo prosta. Wygra ten, który pokona najdłuższy dystans od miejsca startu (mierzy się go w linii prostej). Starty odbywają się zawsze z kraju, z którego pochodzi zwycięzca Pucharu sprzed dwóch lat wcześniej.

Warto w tym miejscu nadmienić, że Krzysztof Zapart jest rekordzistą Polski w długości lotu balonem gazowym - nieco ponad 1971 km. Podczas bicia rekordu przebywał w powietrzu 69 godzin i 4 minuty.

- Latamy niemal do końca swoich możliwości. W ciągu tego przelotu spałem może 15 minut - ujawnił K. Zapart.

Jacek Bogdański: - Baloniarstwo to nie jest tani sport, dlatego szukamy sponsorów. Ten sport wymaga rozsądku i bezpieczeństwa, szczególnie w czasie startów w "Gordonie", gdzie nad głową człowiek ma 1000 metrów sześciennych materiału wybuchowego (wodór połączony z powietrzem). Społeczność startująca w Pucharze Gordona Bennetta nie jest duża, to około stu aeronautów.

Prowadzący konferencję Kacper Stukan zapoznał dziennikarzy z planem Memoriału na sobotę i niedzielę. Zapewnił, że aura będzie sprzyjać, i że zostaną rozegrane wszystkie wcześniej zaplanowane konkurencje.

W konferencji prasowej wzięła też udział wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Kuszmar. Pani Małgorzata tłumaczyła z języka niemieckiego.