Obradowała Rada Miasta. Było "hucznie"

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 29.08.2016 / Komentarze
Awantura o Obywatela Włapko i gorąca dyskusja o honorach byłych esbeków. Czy to początek przedwyborczych galopów?

Dziś w poniedziałek (29 sierpnia) na sesji zebrała się Rada Miasta Szczecinka. W porządku obrad zapisano 20 punktów.

Po załatwieniu spraw regulaminowych (radny Jacek Pawłowicz po raz kolejny miał zastrzeżenia do sposobu zakończenia obrad sesji z dn. 27 czerwca br.) radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016-2025.

O faktach w tej sprawie pisaliśmy w artykule:

http://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-wyzsze-dochody-wieksze-wydatki

W dalszej części obrad Rada zajęła się pakietem uchwał. Podjęła m.in. decyzje m.in. w sprawach: ustalenia zasad zwrotu kosztów podróży Przewodniczącym Zarządów Osiedli, realizacji zadania inwestycyjnego pn: „Budowa drogi gminnej - ul. Turystyczna w Szczecinku”, wydzierżawienia na czas oznaczony nieruchomości stanowiącej własność miasta oraz w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Szczecinek na realizację zadania pn. „Przygotowanie do funkcjonowania lądowiska w miejscowości Wilcze Laski”.

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/ladowisko-w-wilczych-laskach-coraz-blizej

Radni zdecydowali również w sprawach: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Kilińskiego-1” (burzliwa dyskusja za sprawą radnych opozycji. M.in. radny J. Pawłowicz miał zastrzeżenia, co do sposobu wykorzystania terenów położonych między szpitalem a jeziorem, a uściślając - obawy, że w przyszłości teren zostanie podzielony na działki mieszkalne i sprzedany), przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Pilska-3” oraz uchwalenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecinek”.

Rada udzielili także odpowiedzi na skargę wniesioną przez Zdzisława Dąbrowskiego na uchwałę Rady z dn. 14.12.2015 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.

Radni rozpatrzyli również wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Obywatela Włapko". Komisja Rady Miasta, opiniując wniosek, stwierdziła, że to nie pomnik.

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/nie-dla-obywatela-wlapko

Radny A. Grobelny: - Powstał społeczny komitet budowy pomnika. Ludzie chcą tego pomnika, chcą postawić go na własny koszt. Chcemy wskazania miejsca, gdzie ten pomnik ma stanąć.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: - To nie jest żaden pomnik. Proszę panie radny zajrzeć do dokumentów w tej sprawie. (…) Dziwię się, że nasz uznany artysta Wiesław Adamski dał się wmanewrować w tą manipulację. Osobiście, jak również urzędnicy Urzędu Miasta są oburzeni tym "wizerunkiem" a nie pomnikiem. Jest mi po prostu przykro.

A. Grobelny: - To nie opozycja jest inicjatorem tego przedsięwzięcia, chcemy tylko pomóc ludziom, którzy chcą wyeksponować ten pomnik. My nie obrażamy urzędników, to są ludzie zaangażowani i wspaniale pracujący. Nie mamy też zamiaru obrażać pana burmistrza.

Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź poinformowała radnych, że Sąd Rejonowy zdecydował się podjąć sprawę Obywatela Włapko z prywatnego oskarżenia burmistrza.

Jerzy Hardie-Douglas: - Sąd rzeczywiście zdecydował się podjąć sprawę. Ona jest w sądzie, pan (do radnego A. Grobelnego) usiądzie na ławie oskarżonych, również radny Jacek Pawłowicz.

Sprawa dotyczy opisywanego przez nas zachowania się radnych opozycji na sesji Rady Miasta 4 kwietnia br.

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/obrady-w-ratuszu-wazne-sprawy-dla-szczecinka

Radny Marcin Bedka: - Jestem za tym, by Obywatel Włapko stanął w Szczecinku. Byłby z pewnością… atrakcją turystyczną naszego miasta.

Radna Grażyna Kuszmar: Państwo macie tak dużo terenów prywatnych, tam sobie go postawcie.

Radny Jacek Lesiuk: - Jest mi wstyd, że siedzę z panem przy jednym stole (do radnego A. Grobelnego). Pan się naśmiewa z burmistrza, z miasta i jego mieszkańców. Jednoznacznie przy tym pan insynuuje. Proszę sobie postawić Włapkę na swojej posesji.

Radny J. Pawłowicz: - Dlaczego się tego obawiacie? Działacie na zasiądzie "uderz w stół a nożyce się odezwą". (…) Czy wam się podoba, czy nie, pomnik powstanie.

Radny J. Lesiuk: Nikt nie chce już pana oglądać. Z obrad rady miasta robi pan cyrk, cyrk i jeszcze raz cyrk.

Radny J. Rautszko: Szanowni państwo, wróćmy na ziemię, wróćmy na tę salę. Obradowała Komisja Rady Miasta, wydała stosowną opinię - jednogłośnie, z udziałem przedstawicieli opozycji. Stawiam wniosek o zakończenie dyskusji.

Radny M. Bedka: Jestem przeciwny.

Radny A. Grobelny: Jestem przeciwny

Radny Marcin Bocheński: Jestem za zakończeniem dyskusji.

Radni przegłosowali wnioski. Za zakończeniem dyskusji było 15 radnych, przeciw 4 radnych.

Radni przegłosowali uchwałę. 15 radnych było przeciw, 3 za, jeden się wstrzymał od głosu.

Rada rozpatrzyła też wniosek mieszkańca Szczecinka, pana Jana Zyndrama Maszkowskiego o odebranie oficerom Służby Bezpieczeństwa PRL Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Miasta Szczecinka”.

Pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/rozliczenia-z-przeszloscia-na-sesji-rady-miasta

Burmistrz: Całkowicie zgadzam się z wnioskiem pana Maszkowskiego (był obecny na sali). Niestety, tego nie da się zrobić z uwagi na obowiązujący wówczas regulamin przyznawania odznak. (…) W czasach Polski Ludowej te odznaki przyznawano chyba na kilogramy. Obecnie jest nimi odznaczonych 237 osób. Określenie, kto był godny, kto nie, to karkołomna robota. Jestem z panem (do J. Maszkowskiego), natomiast tego się zrobić nie da.

Radny Paweł Kwak: Tak nie możemy robić, musimy coś zrobić. W gronie zasłużonych mieszkańców Szczecinka są ludzie męczeni w komunistycznych kazamatach i ludzie służący w organach bezpieczeństwa PRL. Wnioskuję o powołanie komisji Rady Miasta, która zweryfikuje te odznaki.

Radny J. Rautszko: - Podzielam zarówno zdanie pana burmistrza jak i radnego P. Kwaka. (…) Nawet jak dziś nie mamy możliwości nieuchwalenia tej uchwały, to jest to okazja do zastanowienia się nad zapisem nowego regulaminu, który takie wnioski załatwiałby pozytywnie. Powinniśmy podjąć taką inicjatywę.

Burmistrz: - Miałem wątpliwą przyjemność spotkać się w dość dramatycznych okolicznościach z tymi dwoma panami, zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego. (…) Idźmy do przodu, nie patrzmy w przeszłość, nie rozdrapujmy jej. Dziś przyznajemy tytuły Honorowego Obywatela Miasta Szczecinka osobom w pełni zasłużonym dla naszego miasta. Przestrzegam przed weryfikowaniem historii. Ja mam status osoby pokrzywdzonej w IPN, przeszedłem w przeszłości naprawdę wielką traumę.

Radny J. Pawłowicz: - Tu nie chodzi o biczowanie osób, którym taki honory się należą. Ale musimy coś z tym zrobić.

Radna K. Dudź: Nie wiem czy powinniśmy skupiać się na przeszłości, zajmijmy się przyszłością. Proszę decydować.

Mecenas Czesław Podkowiak: - Niestety, rady gmin tylko wtedy podejmują uchwały, gdy konkretne przepisy prawa dają im taką możliwość. (…) Podzielam państwa poglądy, jednak w mojej ocenie rada nie może podjąć takiej uchwały. Do tego dochodzi problem, czy prawo może działać wstecz. (…) W tej sprawie jest wiele prawnych wątpliwości,.

Radny M. Bedka: - Jestem zdania, że powinniśmy się rozliczyć z przeszłością. Jestem za taką zmianą regulaminu, by osobom niezasłużonym dla Szczecinka można było odbierać niezasłużenie nadane honory. (…) Apeluję do wszystkich radnych, by nie odrzucać tej uchwały, nawet wtedy, gdy wojewoda nam to zakwestionuje.

Radna K. Dudź: - Nie można nawoływać do łamania regulaminu.

Radny J. Brynkiewicz: Ja z ciężkim sercem podejmowałem decyzję za odrzuceniem wniosku, ale głosowałem zgodnie z obowiązującym prawem.

Burmistrz: - Nie możemy łamać prawa. Natomiast, jeżeli w większości uważacie, że do tej sprawy należy wrócić, to wróćmy. Uchwalmy taki regulamin, który umożliwi odebranie tytułów. (…) Jedna z tych osób już nie żyje. A nawet największa menda ma prawo się bronić.

Mimo różnych poglądów, radni byli (chyba po raz pierwszy w historii rady Miasta obecnej kadencji) zgodni, co do tego, by znaleźć z tej sytuacji satysfakcjonujące wyjście - dop. red.).

Przewodnicząca ogłosiła przerwę.

Propozycję zmian w projekcie uchwały przedstawił radny M. Bedka.

- Mimo, że taka uchwała może być przez wojewodę zakwestionowana, namawiam radnych do głosowania za odebraniem honorów byłych esbekom. Sam jestem ciekawy, co na nasze działanie powie wojewoda. A co by nie powiedział, my będziemy mieć czyste sumienie.

Radny J. Rautszko: - Ja w przerwie rozmawiałem z wnioskodawcą - panem Maszkowskim, który rozumie, że w obecnej sytuacji nie można zmienić ówczesnego regulaminu.

Radny Jerzy Kania: - Proszę nas nie namawiać do łamania prawa. Wnoszę o zakończenie dyskusji.

Radni odrzucili wniosek radnego M. Bedki - 4 za, 13 przeciw.

Radni odrzucili wniosek p. Jana Zyndrama Maszkowskiego. Przeciw głosowało 4 radnych, 3 się wstrzymało, 10 głosowało za.

Sprawozdanie Burmistrza, informacja Przewodniczącej Rady oraz wnioski i zapytania radnych zakończyły obrady.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Video/montaż: Andrzej Reus