Obrazy Wiesława Domagały na muzealnej wystawie

Miasto z Wizją / 19.01.2019 / Komentarze
"To osoba absolutnie niezwykła. Malował całym sobą. Jego sztuka przekracza doczesną bytność tu na ziemi"

Muzeum Regionalne w Szczecinku przygotowało niezwykłą wystawę barwnych obrazów szczecineckiego artysty Wiesława Domagały. Dość powiedzieć, że ekspozycja zajmuje trzy sale, a w piątkowe (17.01) popołudnie na wernisaż wystawy przybyły tłumy gości.

Przed rozpoczęciem wernisażu zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zamordowanego w niedzielę 13 stycznia Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Gości przywitał dyrektor muzealnej placówki Ireneusz Markanicz.

- Wiesław Domagała to osoba absolutnie niezwykła. Pamiętamy go jako człowieka z charakterem. Wiesław był człowiekiem, który mówił dokładnie to, co myślał. On po prostu taki był i taki dał się nam poznać. Patrząc na twórczość Wiesława po raz kolejny możemy się przekonać o prawdzie, że "życie jest krótkie, a sztuka jest długa". Dlatego ta jego sztuka przekracza doczesną bytność tu na ziemi.

Dyr. Markanicz ujawnił też, że prace W. Domagały prezentowane na muzealnej wystawie pochodzą ze zbiorów rodziny artysty - syn Artur i małżonka Wiesława Domagały byli obecni na wernisażu.

- Właśnie dzięki nim możemy podziwiać te przepiękne obrazy - podkreślił dyr. Markanicz.

Wiesław Domagała urodził się 14 października 1949 roku w Szczecinku. Zmarł 22 września 2017 roku. Twórca, dekorator, nauczyciel. Ukończył Szkołę Podstawową nr 1, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Elżbiety i Studium Nauczycielskie w Kołobrzegu. Pracował jako nauczyciel w SP nr 2 oraz Gimnazjum nr 2 w Szczecinku, w Polamie jako plastyk dekorator oraz w Szczecineckim Ośrodku Kultury. Brał udział w licznych wystawach, plenerach i konkursach otrzymując wiele nagród.

Pełny biogram życia i twórczości Wiesława Domagały eksponowany jest przy wejściu do sali wystaw szczecineckiego muzeum