Odra zatacza coraz szersze kręgi w naszym województwie

Miasto z Wizją / 13.02.2019 / Komentarze
Kolejne przypadki podejrzeń zachorowań odnotowano w powiecie myśliborskim i sławieńskim

Od kilku tygodni pracownicy ośrodków zdrowia i stacji sanitarno-epidemiologicznych z niepokojem obserwują stały wzrost przypadków zachorowań na odrę w naszym województwie. Ta groźna choroba zakaźna swoje ognisko ma w Szczecinie, gdzie stwierdzono rekordową od wielu lat ilość podejrzeń odry. Niestety liczba ta z tygodnia na tydzień ciągle rośnie.

Jak we wtorek, 12 lutego poinformował Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w ostatnim tygodniu lekarze stwierdzili kolejnych siedem przypadków podejrzeń zachorowań na odrę. Tym samym od początku roku odnotowano już 44 takie przypadki na terenie naszego województwa – w Szczecinie, Świnoujściu oraz na terenie powiatu polickiego. W ostatnich tygodniach odnotowano też podejrzenia zachorowania na odrę na terenie powiatu myśliborskiego oraz na terenie powiatu sławieńskiego.

Główne ognisko choroby (24 przypadki) stwierdzono w szczecińskim szpitalu MSWiA. Kolejne 16 pojedynczych przypadków u osób dorosłych oraz jednego dziecka to podejrzenia zachorowań niezwiązane z powyższym ogniskiem. Państwowy Powiatowy Inspektor w Szczecinie nieustannie prowadzi dochodzenie epidemiologiczne oraz ustalanie osób z kontaktu, które ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

To najwyższy od lat wskaźnik zachorowań na odrę. Dla porównania od 2015 do końca 2018 roku stwierdzono „zaledwie” 19 przypadków zachorowań na tę chorobę. Jak informuje Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny najwięcej, bo aż 11 przypadków, odnotowano właśnie w 2015 r. Rok później zarejestrowano jeden przypadek, w 2017 r. – dwa przypadki, a w 2018 roku odnotowano 4 przypadki zachorowania na odrę.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf