PAP: W Szczecinku darmowe autobusy za 6 mln zł

Miasto z Wizją / 08.11.2019 / Komentarze
Pasażerowie bez biletów. Szczecinek w elicie polskich miast

"We wrześniu do miast z darmową komunikacją publiczną dołączył Szczecinek. Władze tego miasta przewidują, że utrzymanie bezpłatnej komunikacji będzie je kosztowało rocznie ok. 6 mln zł".

Warto zaznaczyć, że nasze miasto jest jedynym na Pomorzu Zachodnim, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą za darmo jeździć autobusami komunikacji publicznej.

Portal Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował artykuł pt. "Darmowa komunikacja publiczna. Kto uruchamia, kto rezygnuje?".

- Jeszcze całkiem niedawno bezpłatny transport zbiorowy dla mieszkańców był w Polsce czymś nie do pomyślenia. Tymczasem w ostatnich latach zdecydowało się na to już kilkadziesiąt samorządów – część, szczególnie tych największych, uprzywilejowała w ten sposób niektóre grupy społeczne jak uczniowie czy seniorzy, inne z konieczności kupowana biletów zwolniły wszystkich - czytamy m.in. w artykule.

Okazuje się jednak, jak ujawnia PAP, że nie wszędzie udało się preferencyjne warunki utrzymać m.in. w związku z malejącymi dochodami i wzrostem cen. Żeby budżet podreperować, niektórzy podwyższyli ceny biletów lub zrobią to w najbliższym czasie.

Jednak nie wszędzie borykają się z brakiem funduszy w budżetach. W 2019 r. częściowo bezpłatna komunikacja miejska stała się np. w Pabianicach, Olsztynie, Kaliszu czy Łomży.

Wśród polskich samorządów, które całkowicie zwolniły swoich mieszkańców z opłaty za bilety autobusowe jest Szczecinek (od 1 września br.). Również Lublin, Żory, Wieluń, Ostrołęka, Ząbki i Mińsk Mazowiecki.

Więcej na ten temat (bardzo ciekawie) przeczytasz w artykule: