Partnerski drogowskaz powróci na Plac Wolności

Miasto z Wizją / 08.07.2017 / Komentarze
Wpierw renowacja tabliczek, herbów i ozdobnego słupa, później ponowny montaż

W czerwcu 2010 roku, gdy Szczecinek szykował się do wielkiego jubileuszu 700-lecia lokacji miasta, ratusz zdecydował o zainstalowaniu na Placu Wolności tabliczek pokazujących kierunek położenia miast zaprzyjaźnionych ze Szczecinkiem: Söderhamn, Bergen op Zoom, Neustrelitz i Noyelles sous Lens.

Na mosiężnych tabliczkach z herbami miast mogliśmy odczytać, że Szczecinek dzieli od szwedzkiego Soderhamn 850 km, holenderskiego Bergen op Zoom - 965 km, francuskiego Noyelles sous Lens - 1125 km oraz niemieckiego Neustrelitz - 265 km.

Tabliczki zostały zamontowane na ozdobnym metalowym słupie zwieńczonym stylizowanym herbem Szczecinka, posadowionym w pobliżu ówczesnej fontanny.

W ubiegłym roku wiosną, wraz z rozpoczęciem prac na placu przed ratuszem, maszt z tabliczkami zdemontowano i o nim… po prostu zapomniano.

- Teraz rozpoczęliśmy poszukiwania ozdobnego masztu - ujawnia "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Ten wraz z tabliczkami odnalazł się w magazynach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Przyjechał do ratusza, ale zdecydowałem, by tabliczki wraz z masztem poddać renowacji a przede wszystkim porządnie oczyścić. Po prostu po kilku latach spędzonych "pod chmurką" metal zaśniedział i ozdobne napisy oraz herby są po prostu nieczytelne. Po renowacji maszt wróci na Plac Wolności. W którym miejscu stanie? O tym zdecyduje już miejski architekt Tomasz Wolanin.

Dla przypomnienia tego skromnego, ale istotnego w życiu Szczecinka wydarzenia sprzed siedmiu laty dodajmy, że wykonawcą gustownego drogowskazu jest nieżyjący już artysta - rzeźbiarz Wiesław Adamski.