Pierwsza sesja Rady Powiatu Szczecineckiego

Miasto z Wizją / 20.11.2018 / Komentarze
Radni odebrali zaświadczenie o wyborze, złożyli ślubowanie i wybrali przewodniczącego

Dziś (wtorek 20.11) na inauguracyjnej w kadencji 2018-2023 sesji zebrali się radni Rady Powiatu Szczecineckiego. Pierwsze obrady poprowadził radny - senior Jerzy Hardie-Douglas.

Na sali obrad zasiadło 18 radnych (Rada Powiatu liczy 19 radnych). Po odebraniu zaświadczeń o wyborze, radni złożyli ślubowanie. W dalszej części obrad przystąpiono do wyboru przewodniczącego rady. Kandydatura była jedna - Cezary Jankowski reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość (na co dzień, szef nauczycielskiej "Solidarności". Taki wybór to efekt porozumienia koalicyjnego zawartego wczoraj (poniedziałek 19.11) pomiędzy Porozumieniem Samorządowym a PiS.

Głosowanie było tajne. Po zliczeniu głosów okazało się, że C. Jankowskiego poparło 11 radnych. Z kolei 7 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.

Nowy przewodniczący poinformował, że następna sesja Rady Powiatu, na której radni m.in. wybiorą starostę i wiceprzewodniczących rady, odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Podobnie jak w Radzie Miasta, również w Radzie Powiatu zasiadają radni z trzech ugrupowań: Koalicji Obywatelskiej PO-N, Porozumienia Samorządowego i PiS. Wybory, tak jak w mieście, wygrała Koalicja Obywatelska - 37,20 proc., która zdobyła 7 mandatów. Po 6 mandatów zgromadziły na swoim koncie PS - 26,05 proc. oraz PiS  23,58 proc.

Spośród 125 kandydatów najlepszym, zarazem rekordowym wynikiem może się pochwalić Jerzy Hardie-Douglas (KO PO-N). Burmistrz Szczecinka zdobył blisko jedną trzecią głosów - 4539, czyli 29,77 proc. To niespotykane dotąd osiągniecie w wyborach do powiatowego parlamentu. Drugi wynik uzyskał starosta Krzysztof Lis (PS) - 1198 głosów, a trzecie Barbara Nadolska (KO PO-N) - 822 głosy.

Skład Rady Powiatu Szczecineckiego w kadencji 2018-2023

Koalicja Obywatelska PO-N:

Jerzy Hardie-Douglas, Renata Rak, Maciej Kaźmierski, Barbara Nadolska, Maciej Makselon, Jacek Wojciechowski oraz Ireneusz Markanicz

Porozumienie Samorządowe: Krzysztof Lis, Grzegorz Poczobut, Krzysztof Zając, Bożena Kawczyńska, Halina Miernikowska i Anna Kieling

Prawo i Sprawiedliwość: Robert Fabisiak, Cezary Jankowski, Andrzej Wójtowicz, Arkadiusz Górka, Tomasz Skowronek i Marek Stasiuk.