Pierwsze stalowe pale wbite w dno jeziora

Miasto z Wizją / 26.05.2017 / Komentarze
Spotkamy się na kawie w "Kawiarni na wodzie" na bajkowym pomoście jeszcze przed wakacjami AD 2018

W sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich trwają prace przy wznoszeniu dwukondygnacyjnego pomostu.

Wykonawca inwestycji - firma "Hydrobud" z ustronia Morskiego, co zrozumiałe, rozpoczęła roboty od wbijania stalowych rur, wpierw na brzegu, a teraz bezpośrednio w dno naszego akwenu.

Budowa pomostu kosztować nas będzie blisko 2 mln zł - przy unijnym wsparciu. Na kawie w "Kawiarni na wodzie" na bajkowym pomoście spotkamy się jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami.

Pomost w większości wykonany zostanie w konstrukcji żelbetowej, jedynie pojedyncze elementy będą w konstrukcji drewnianej i stalowej. Wejścia na pomost i taras widokowy zlokalizowane będą od strony północnej.

Na taras widokowy o długości prawie 31 m, szerokości 5,20 m i pow. ponad 141 m2 będzie można dostać się poprzez schody ażurowe oraz rampą. Całkowita długość pomostu wyniesie blisko 100 metrów (dokładnie: 99,47 m). Z kolei szerokość - 3,2 m i 5,2 m. Konstrukcja zostanie oświetlona.

W sąsiedztwie pomostu zostaną usytuowane obiekty małej architektury, m.in. ławki, leżanki parkowe, stojaki rowerowe. Będzie też tablica informująca o godzinach kursowania statków szczecineckiej białej floty.

Z kolei na pomoście usytuowane zostaną stoliki i krzesła „Kawiarni na wodzie” (9 kompletów stolików wraz z 4 krzesłami), która będzie uzupełnieniem istniejącego tarasu zewnętrznego przy kawiarni letniej Centrum Konferencyjnego Zamek.

Połączenie funkcji początkowego przystanku statków szczecineckiej białej floty z obsługą gastronomiczną funkcjonującą w zamku stanowić będzie dodatkową atrakcję turystyczną. Obecnie przy tzw. „zielonym mostku” nie mamy możliwości, oczekując na "Księżną Jadwigę" lub "Bayern", wypicia choćby kawy.

- Wiem, że ta inwestycja ucieszy wielu mieszkańców Szczecinka - podkreślił w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

W ramach inwestycji "Hydrobud" zdemontuje pływający pomost na przedłużeniu ulicy W. Pileckiego i w dwóch częściach zakotwiczy go w Trzesiece i przy plaży (ul. Różana) na Świątkach.

Do budowy "zamkowego" pomostu tuż przy wypływie z jeziora rzeczki Niezdobnej ratusz zaczął się przymierzać jesienią 2014 roku. Rok później zamierzano wykonać projekt, a w 2016 roku zbudować pomost. Niestety, wciąż coś stawało na przeszkodzie. Główny powód to brak środków finansowych. Pieniądze znalazły się w tegorocznym i przyszłorocznym budżecie.