Podwyżki nie dla samorządowców. Jest decyzja rządu

Miasto z Wizją / 16.10.2015 / Komentarze
Podwyżki dla pracowników państwowej sfery budżetowej, na które rząd przeznaczył 2 mld złotych, nie obejmą pracowników samorządowych i radnych. Resort finansów poinformował, że nie jest planowana zmiana kwoty bazowej.

W projekcie budżetu na 2016 r. zapisano, że wyniesie ona 1 766,46 zł. Określana w ustawie budżetowej kwota bazowa rzutuje na wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe: prezydenta RP, marszałków sejmu i senatu, premiera i ministrów. Od wielkości kwoty bazowej zależy też wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru m.in.: wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty.

Nie była ona waloryzowana od siedmiu lat - od 2008 r. wynosi 1 766,46 zł (poza dwoma miesiącami 2009 r.). Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych wynagrodzenie tych osób nie może przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej. Dlatego, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, pensje osób zatrudnionych na podstawie wyboru nie mogą być wyższe niż 12 365,22 zł.

Do tego limitu nie wlicza się jedynie trzynastki, wynoszącej 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia, i nagrody jubileuszowej (od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy).

Z kolei dieta radnego gminy, powiatu i województwa, będąca półtorakrotnością kwoty bazowej, w nie może przekroczyć 2 649,69 zł. W wielu przypadkach będzie jednak niższa. Wysokość świadczenia zależy bowiem od wielkości gminy (lub powiatu) oraz funkcji pełnionej przez radnego. Dieta do maksymalnej przewidzianej przepisami wysokości (2 649,69 zł) przysługuje radnym w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców.

W gminach, których populacja liczy od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców, jest to najwyżej 75 proc. tej kwoty (1 987,27 zł), a w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców - do połowy maksymalnej wysokości diety (1 324,85 zł).

Radnym przysługuje ponadto zwrot kosztów podróży służbowych.

inf. Serwis Samorządowy PAP

(PA)