Pokonali ponad 200 km dla szczytnej idei

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.06.2017 / Komentarze
Uczestnicy "Biegu po Szpik - Sztafeta Życia" na mecie w Szczecinku

II Ogólnopolski Bieg Sztafetowy "Bieg po Szpik - Sztafeta Życia" przeszedł już do historii. Jego uczestnicy wspólnie przekroczyli dziś (piątek 16.06) linię mety usytuowaną przy Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

Dwudziestu biegaczy pokonało dystans 215 km. Wystartowali wczoraj z Międzyrzecza. Honorowym starterem biegu jest Lesław Ćmikiewicz, były znakomity piłkarz Legii Warszawa, Mistrz Olimpijski (1972) i medalista Mistrzostw Świata (1974).

- Łatwo obliczyć, że każdy z nich zmierzył się z trasą liczącą ponad 10 kilometrów - mówi "Miastu z Wizją" Henryk Siegert, prezes warszawskiej Fundacji Przeciwko Leukemii. - To piękne przedsięwzięcie sportowe jednocześnie zainaugurowało XI Zjazd Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy.

Piszemy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/honory-dla-dawcow-szpiku-kostnego

- Bieg ma propagować i przybliżać ludziom ideę dawstwa szpiku. Ma też udowadniać, że leczenie metodą przeszczepienia szpiku leczy - mówi nam profesor Leszek Kauc, mikrobiolog, założyciel Fundacji Przeciwko Leukemii.

- W ten sposób chcemy zachęcić ludzi, by sie zgłaszali na potencjalnego dawcę. Przeszczep szpiku to praktycznie jedyna metoda by uratować śmiertelnie chorego na białaczkę człowieka.

Na pytanie, czy oddanie szpiku kostnego jest szkodliwe, profesor odpowiedział:

- W jakimś, bardzo niewielkim stopniu może narażać zdrowie dawcy, natomiast samo pobranie szpiku w aktualnych warunkach jest obojętne dla zdrowia. Owszem, wiąże się z utratą pewnej objętości krwi, która jednak regeneruje się bardzo szybko. Pod tym względem to jest bezpieczne i absolutnie nie zagraża życiu. Natomiast to, co dawca robi dla innego człowieka to jest do nieprzecenienia, to jest dokładnie uratowanie komuś życia. Każdy dorosły człowiek wie, że kiedyś termin białaczka oznaczał wyrok śmierci, na tę chorobę nie było lekarstwa. I teraz również - bez przeszczepienia szpiku - nie ma. Musimy, zatem dbać by było jak najwięcej dawców, jak najlepsze metody przeszczepiania szpiku, jak najlepsze metody dopasowywania dawców do biorców. Wówczas problem białaczki zniknie. Dodam jeszcze, że skuteczność przeszczepu w Polsce, wśród osób dorosłych to 70 procent i więcej. Natomiast wśród dzieci to blisko 90 procent.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk