Policzyli samochody, ciężarówki, rowery i traktory

Miasto z Wizją / 12.04.2016 / Komentarze
Przez Szczecinek przejeżdża na dobę ponad 13,5 tys. pojazdów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ujawniła szacunkowe wyniki Pomiaru Ruchu GPR. Akcja została przeprowadzona w ubiegłym roku, m.in. na dwóch punktach pomiarowych w ciągu drogi krajowej nr 11 i 20 w Szczecinku oraz na odcinkach krajówek ze Szczecinka do Bobolic, Okonka, Czaplinka i Gwdy Małej.

Samochody liczono w różnych porach doby - w dzień i w nocy. Pierwsze wnioski są takie, że w okresie wakacyjnym pojazdów przejeżdżających drogami krajowymi przez Szczecinek mamy około 2 razy więcej, niż w innych porach roku. Ale to nic nowego, bo kierowcy doskonale znają już niemiłosiernie zatłoczona "jedenastkę".

Przyjrzyjmy się, zatem, co też przejechało w jednym z punktów pomiarowych zlokalizowanych w mieście, w ciągu dwóch naszych dróg krajowych. Otóż w ciągu doby (średnio) rachujący naliczyli 13 594 pojazdy, w tym blisko 11 tys. samochodów osobowych, 836 lekkich pojazdów ciężarowych, 481 samochodów ciężarowych bez przyczepy i 987 z przyczepą, 150 autobusów, 110 motocykli, 234 rowery oraz 43 ciągniki rolnicze.

Z kolei na odcinku DK 11 Szczecinek - Bobolice w 2015 roku, w ciągu doby (średnio) przejechało blisko 6 tys. pojazdów (5987), a na odcinku DK 20 ze Szczecinka do Czaplinka - 3,8 tys. Nieco więcej pojazdów naliczono na odcinku ze Szczecinka do Gwdy Małej - 5868.

W czasie poprzedniej akcji przeprowadzonej w 2010 roku drogowcy naliczyli w Szczecinku 11,5 tys. pojazdów. Oznacza to, że przez 5 lat "przybyło" nam ponad 2 tys. pojazdów.

Jak podała GDDKiA, w skali całego kraju ruch w stosunku do pomiaru z roku 2005 wzrósł o 22 proc., podczas gdy w naszym regionie był to wzrost 15 procentowy. Średni ruch dobowy w kraju wynosi 9888 pojazdów, natomiast w województwie zachodniopomorskim - 6892 pojazdy.

Akcja pomiaru ruchu na drogach krajowych odbywa się cyklicznie, co pięć lat - od 2005 roku. Natężenie ruchu było mierzone zarówno w dzień jak i w nocy. Pomiar ruchu pojazdów prowadzono też na drogach wojewódzkich. Na DW 172 pojazdy rachowali pracownicy szczecineckiej firmy Wektra.