Przetestujemy kolejne autobusy na prąd

Miasto z Wizją / 09.02.2016 / Komentarze
Wkrótce na ulicach Szczecinka pojawią się kolejne elektryczne pojazdy. Przyjadą do nas z Solca Kujawskiego oraz z... Chin

Na początku grudnia minionego roku na szczecineckich ulicach pojawił się elektryczny autobus firmy Solaris, który przez kolejne dwa tygodnie był poddawany testom przez miejskiego przewoźnika oraz  pasażerów korzystających z usług Komunikacji Miejskiej. Celem testów było sprawdzenie, jak takie autobusy sprawdzają się w praktyce oraz jak poradzą sobie w naszym mieście. Sprowadzenie nad Trzesiecko autobusu zasilanego energią elektryczną podyktowane było przyszłymi planami zakupu przez KM dziesięciu tego typu pojazdów, a tym samym zamiarem wymiany części floty i postawienia na bardziej ekologiczne rozwiązania.

- Chcemy w tym roku przetestować jeszcze dwa inne autobusy zasilane energią elektryczną. Obecnie prowadzimy rozmowy na ten temat z kolejnymi firmami – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – Wyniki tych testów dają nam dużo do myślenia, dzięki nim poszerzamy naszą wiedzę i nabywamy sporo informacji, które pomogą nam dobrze określić produkt, czyli specyfikację tych pojazdów, które w przyszłości zakupimy. Niestety wymaga to trochę czasu, ponieważ jest kolejka chętnych do testów, więc my również czekamy.

Nasz rozmówca zdradza, że najpewniej wczesną wiosną do Szczecinka przyjedzie kolejny pojazd – tym razem będzie to autobus elektryczny wyprodukowany przez firmę Solbus z Solca Kujawskiego. Komunikacja Miejska przekazała już producentowi specyfikację pojazdu, który chciałaby otrzymać do testowania na szczecineckich ulicach. Dodajmy, że będzie się on nieco różnił od swojego poprzednika przede wszystkim pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych.

- Specjalnie chcieliśmy, aby pojazd ten różnił się od tego, który testowaliśmy na początku grudnia. Dzięki temu możemy sprawdzić i porównać energochłonność obu autobusów, z których w każdym zastosowano nieco inne rozwiązania – kontynuuje nasz rozmówca. – Otrzymaliśmy informację, że Solbus zaczyna już taki autobus dla nas składać. Trochę to potrwa, ale myślę, że na wiosnę pojazd już pojawi się w Szczecinku.

- Bliżej lata przyjedzie do nas kolejny autobus do testów, tym razem z dalekiego wschodu. Będzie to pojazd firmy BYD z Chin. Opinie na temat tych autobusów są dosyć dobre, dlatego zdecydowaliśmy się także i je przetestować. Jesteśmy otwarci na różne rozwiązania, ale takie, które muszą nam zagwarantować to, że ten autobus będzie funkcjonował prawidłowo tu, w Szczecinku. Kiedy te dwa pojazdy pojawią się na naszych ulicach, mieszkańcy będą mogli sprawdzić i porównać przede wszystkim komfort jazdy oraz wygląd, z kolei my będziemy przyglądać się rozwiązaniom technologicznym – dodaje Tomasz Merk.

Jak przyznaje prezes Komunikacji Miejskiej, wymiana części taboru na autobusy zasilanie energią elektryczną będzie największym zadaniem spółki, które będzie determinowało większość decyzji i działań. Dodajmy, że nowe pojazdy – o ile uda się uzyskać na ich zakup dofinansowanie – zastąpią wysłużone, blisko dwudziestoletnie autobusy.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Paweł Adamowski