Rowery zrobią sobie "zimową" przerwę

Miasto z Wizją / 09.10.2018 / Komentarze
Stacje planowo mają być czynne do 1 listopada. Będą działały dłużej, jeśli będzie ciepło

W ostatnich dniach czerwca uruchomione zostały szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich. Od tego czasu mieszkańcy mogą korzystać ze 150 rowerów (w tym pięciu tandemów) zadokowanych w 22 stacjach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Już od pierwszych dni zainteresowanie mieszkańców taką alternatywą przemieszczania się po Szczecinku było bardzo duże. Wypożyczalnie okazały się także niekwestionowanym hitem tego lata, o czym świadczą chociażby przytaczane przez nas wielokrotnie pokaźne statystyki. Przypomnijmy, że od uruchomienia SWRM system odnotował ponad 32 tysiące wypożyczeni dokonanych przez ponad 2,2 tys. aktywnych użytkowników.

Możliwość wypożyczenia przez mieszkańców i przyjezdnych gości jednośladu i poruszania się nim po mieście za darmo lub za symboliczną opłatą wyjątkowo przypadła do gustu wielu osobom. Również po zakończeniu sezonu wakacyjnego mieszkańcy chętnie korzystają z jednośladów. Jednak ci, którzy od kilku miesięcy poruszają się po mieście głównie za pomocą wypożyczanych jednośladów, wkrótce będą musieli rozejrzeć się za innym środkiem transportu, bardziej przystosowanym do coraz bardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wkrótce bowiem miejskie rowery udadzą się na zasłużony, zimowy odpoczynek.

- Pogoda zdecydowanie coraz bardziej nie sprzyja rowerzystom. Póki jest ciepło i panują warunki umożliwiające bezpieczną  jazdę, miejskie rowery oczywiście będą dostępne do dyspozycji mieszkańców. Później „zrobią sobie” zimową przerwę – mówi Tomasz Merk, prezes zarządu Komunikacji Miejskiej.

- Planowo stacje miejskiej wypożyczalni rowerów będą czynne do 1 listopada. Jeśli jednak pogoda w tym roku będzie łaskawa i dłużej będziemy mogli cieszyć się ciepłymi dniami, to również wypożyczalnie będą działały dłużej, niż do początku listopada. Rowery zimą przejdą przeglądy, ewentualne naprawy i konserwacje i ponownie zadokują w stacjach wraz z zakończeniem zimy – dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy także, że od przyszłorocznego sezonu mieszkańcy korzystający ze Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich będą mieli do swojej dyspozycji nie – jak dotychczas – 22 stacje, ale 24. Dwie nowe stacje dokujące pojawią się wkrótce przy miejskim basenie oraz siedzibie firmy Kronospan, która przekazała miastu darowiznę w wysokości 111 tys. zł na ich montaż.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk