Sejmik obradował na Zamku Książąt Pomorskich

• Tv
Miasto z Wizją / 28.03.2019 / Komentarze
Finansowe wsparcie dla Szczecinka

Dziś (czwartek 28 marca) na sesji wyjazdowej w Szczecinku obradował Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Z kolei wczoraj (środa 27.03) w Szczecinku obradowały komisje Sejmiku: Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Oświaty, Kultury i Sportu, Budżetu i Spraw Samorządowych, Zdrowia, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska.

Radnych, posłów na Sejm RP i samorządowców powitał gospodarz sejmikowych obrad burmistrz Szczecinka Daniel Rak. To samo uczynił starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

- Obrady Semiku Wojewódzkiego w Szczecinku to dla miasta wielkie wyróżnienie - mówi Daniel Rak. - Mieliśmy bardzo obfity program, m.in. dot. funkcjonowania służby zdrowia na przykładzie naszego szpitala. Wczorajszy dzień również był bardzo intensywny. W różnych miejscach Szczecinka obradowało szereg komisji Sejmiku, np. komisja zdrowia mogła zobaczyć nasz szpital. Radni zapoznali się też z naszymi inwestycjami, których wiele z nich było współfinansowanych przez województwo. Cieszę się, że do tej sesji wyjazdowej Sejmiku doszło właśnie tu - w Szczecinku.

Sejmik rozpoczął obrady od informacji nt. sytuacji szpitali w województwie zachodniopomorskim. Dyskusję w tym temacie zainaugurował pełnomocnik burmistrza Szczecinka ds. służby zdrowia Jerzy Hardie-Douglas, który zaprezentował radnym i gościem Sejmiku obecną sytuację panującą w szczecineckim szpitalu

- Zostałem poproszony, by przedstawić aktualny stan szpitali powiatowych na przykładzie Szpitala w Szczecinku - mówi Jerzy Hardie-Douglas.

- Nie jest tajemnicą, że szpitale powiatowe mają problemy finansowe. W swojej prezentacji starałem się pokazać, dlaczego tak się dzieje. Nie jest tajemnicą, że nasz szpital jest nowoczesny, ma świetną opinię, mimo to ma kłopoty finansowe. To idzie wszystko w kierunku katastrofy i najwyższy już czas by na ten temat rozpocząć szeroką dyskusję. Sejmik Wojewódzki jest właśnie takim miejscem. (…) Teraz piłka jest po stronie rządu. To są błędy systemowe, które powinny zostać naprawione przez rządzących, przez parlamentarzystów, przez NFZ. Jeżeli ludzie decydujący o służbie zdrowia nie zrozumieją, że obecny system jest źle skonfigurowany, że jest za mało pieniędzy, no to będziemy mieli wielki kłopot.

W dalszej części obrad radni podjęli uchwały w sprawach: zasad i trybu wykonywania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców województwa, udzielenia pomocy finansowej Miastu Koszalin z przeznaczeniem na dofinansowanie działalności Filharmonii Koszalińskiej, udzielenia pomocy finansowej Miastu Koszalin z przeznaczeniem na dofinansowanie działalności Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, udzielenia pomocy finansowej Miastu Szczecinek w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie w 2019 roku programu polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Szczecinka na lata 2017-2019”,

Piszemy o tym w artykule:

- radni głosowali - 14 "za", 9 "przeciw" (PiS) i 1 "wstrzymujący się", zmian tegorocznego budżetu województwa, określenia zadań samorządów województwa w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2019 r. oraz w sprawie określenia ogólnej powierzchni uprawy maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw na terenie województwa w roku 2019.

Radni zmienili też uchwałę Sejmiku z 28 lutego 2017 r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Województwa Zachodniopomorskiego.

- Najważniejszymi punktami dzisiejszych obrad były uchwały dot. budżetu województwa. Nie ukrywam, że mamy pewne problemy szczególnie na rynku budowlanym, stąd konieczność podjęcia decyzji o przesunięciach finansowych w budżecie - mówi "Miastu z Wizją" Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

- Niemniej jednak, wszystkie dzisiejsze uchwały były dla nas bardzo istotne, m.in. o pomocy finansowej dla Koszalina i Szczecinka. Szczecinek był pierwszym w naszym województwie miastem, który wprowadził program in vitro.

(…) Wczoraj wieczorem i dziś rano miałem okazje pobiegać w Szczecinku. Serce mi się radowało, gdy widziałem tablice z napisem: projekt współfinansowany przez Regionalny Program Operacyjny. Co takiego w sobie ma Szczecinek? Z roku na rok widzimy coraz większą liczbę turystów i rosnącą jakość życia mieszkańców. Prawdziwą perełką jest Zamek Książąt Pomorskich. To właśnie tu obradował Sejmik. To miejsce jest przepięknie zrewitalizowane. W zamek tchnięto nowe życie. Dlatego obradowaliśmy tu z wielką przyjemnością.

Transmisja obrad Sejmiku (wideo) dostępna pod adresem: