Starosta K. Lis: Przebudowa ul. Staszica do 9 grudnia

Miasto z Wizją / 01.12.2016 / Komentarze
Wykonawca poprosił o nowy termin z uwagi na wiele przeszkód

Przebudowa ul. Staszica łączącej ul. Szczecińską w ciągu drogi krajowej nr 20 z dzielnicą Świątki przesunie się nieco w czasie.

- Wykonawca inwestycji firma "Infrabud" zwróciła się do nas z wnioskiem o przesuniecie terminu finalizacji inwestycji na dzień 9 grudnia - mówi "Miastu z Wizją" Krzysztof Lis, Starosta Szczecinecki.

- Swój wniosek "Infrabud" motywuje przeszkodami na placu budowy. Prócz problemu ze skarpa i drzewami, trzeba tam wymieniać praktycznie wszystkie przebiegające przez ulicę media, czyli węzły gazowe, energetyczne, sanitarne i telekomunikacyjne. Byłem na placu budowy, widziałem, rzeczywiście mają problem. Dlatego też zgodziliśmy sie przesunąć termin realizacji inwestycji na piątek 9 grudnia. Oczywiście, później nastąpią jeszcze odbiory techniczne.

We wniosku "Infrabudu" skierowanym do powiatu czytamy m.in.:

"W trakcie wykonywania robót ziemnych związanych z obniżeniem niwelety drogi oraz podkopaniem skarp, stwierdzono odmienne warunki gruntowe, co spowodowało przesunięcie się skarp w kierunku drogi a co za tym idzie został naruszony system korzeniowy drzew rosnących na skarpach. Drzewa zostały tymczasowo zabezpieczone liną stalową oraz wystąpiliśmy o miasta o zgodę na ich wycinkę. Powyższe wstrzymuje realizację robót drogowych. W związku z zagrożeniem budowlanym roboty były wstrzymane przez Inspektora Nadzoru na okres 10 dni - w tym czasie trwały prace zabezpieczające skarpy i drzewa".

- Na naszą decyzję o przesunięciu inwestycji mamy zgodę Urzędu Wojewódzkiego - dodaje K. Lis. - Taka była niezbędna ze względu na fakt, że przebudowa ul. Staszica jest dofinansowana ze środków rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" (byłe "schetynówek").

Tak czy owak, inwestycję, ze względu na wyżej wspomniane dofinansowanie, trzeba zakończyć i całkowicie rozliczyć do końca 2016 roku.

Przypomnijmy: Staszica jest remontowana od skrzyżowania z drogą krajową nr 20 do ul. Wilczkowskiej - na odcinku 645 metrów (remont odcinka ul. Staszica od ul. Wilczkowskiej do pętli autobusowej został sfinalizowany pod koniec listopada 2015 roku).

Stromy podjazd od strony ul. Szczecińskiej zostanie zniwelowany o 1,5 m. Po przebudowie ulica w tym miejscu będzie miała około 6 metrów szerokości. Zbudowany zostanie też mur oporowy z elementów prefabrykowanych - jak zakłada projekt - o wysokości ponad poziom jezdni 1,55 m i dodatkowo wyłożony "palikowaną" darnią. Wszystko po to by należycie zabezpieczyć skarpy, które powstaną po operacji "wybrania" terenu.