Szczecinecki rok 2018

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.01.2019 / Komentarze
Nad Trzesieckiem się działo, czyli społeczno - polityczne wydarzenia minionych 12 miesięcy

Za nami rok 2018. Dla Szczecinka niezwykle udany, ze sporą ilością atrakcyjnych dla mieszkańców inwestycji i wydarzeń kulturalnych. O tych już pisaliśmy w artykule:

http://www.miastozwizja.pl/top-10-wydarzen-kulturalnych-2018-roku

O inwestycjach też:

http://www.miastozwizja.pl/top-10-szczecineckich-inwestycji-2018

Szczecinek ma nowego Burmistrza. Rada Miasta też pracuje w nowym składzie. Mieszkańcy Szczecinka w jesiennych wyborach opowiedzieli się za dalszym dynamicznym rozwojem miasta. Opowiedzieli się również za hasłem: "Nie zwolnimy tempa". 

Dziś zapraszamy Państwa w podróż przez 12 miesięcy wyborczego roku nad Trzesieckiem.

W styczniu miasto sprezentowało policjantom (wspólnie z KGP) nowy radiowóz - furgon Volkswagen T-6. Pojazd pełni służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji.

W lutym Senat RP uhonorował naszego znamienitego rodaka - astronoma Adama Giedrysa. Wszystko to z okazji 100 rocznicy jego urodzin.

W marcu doczekaliśmy się imprezy sportowej najwyższej rangi. Wszystko za sprawą Bojerowych Mistrzostw Świata i Europy w klasie DN. "Lodowe" regaty rozgrywane były na zamarzniętej tafli jeziora Wielimie. Wygrał Polak - Karol Jabłoński z klubu OKŻ Olsztyn.

Szczecinecka Platforma Obywatelska przedstawiła swojego kandydata na burmistrza Szczecinka. Został nim członek Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej RP, wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak.

Rada Miasta podjęła decyzję o nadaniu patronów siedmiu szczecineckim rondom. Nowe rondo przy zbiegu ulic Parkowej i Ordona za patrona ma Izydora Fabiszaka, nauczyciela matematyki w I LO im. ks. Elżbiety. Z kolei rondo przy zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Koszalińskiej (koło Tesco) otrzymało nazwę Unii Europejskiej. Rondo na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Armii Krajowej - księżnej Jadwigi Brunszwickiej a rondo przy zbiegu ulic Lipowej, Cieślaka, Narutowicza i Słupskiej - księdza Jana Lisa. Z kolei trzy ronda na małej obwodnicy Szczecinka noszą nazwy: Generalskie, Leśne oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na fasadzie budynku przy ul. Kościuszki, w którym przez lata żył, pracował i patrzył w niebo krawiec - astronom Adam Giedrys, odsłonięto tablicę pamiątkową. Gdyby żył, 26 marca świętowałby jubileusz 100 urodzin. Uroczystość uświetniła córka pana Adama profesor dr hab. n. med. Stefania Giedrys-Kalemba. Czyniła to w towarzystwie burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa.

Pani profesor nie kryła wzruszenia. - W tym domu spędziłam najpiękniejsze swoje lata, dzieciństwo i młodość, do momentu, gdy poszłam na studia do Szczecina i potem już do Szczecinka nie wróciłam - mówiła m.in. Stefania Giedrys.

- Jednak zawsze ilekroć przyjeżdżam do Szczecinka i widzę go coraz piękniejszym, to zawsze się wzruszam. Dziś jest szczególna chwila, bo przypomina mi ona najpiękniejsze moje lata. Bardzo dziękuję władzom miasta za przychylność w powstaniu komitetu organizacyjnego obchodów setnej rocznicy urodzin mojego Ojca.

Pani profesor w towarzystwie burmistrza dokonał aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Wcześniej spowijała ją flaga Szczecinka.

Tablicę wieńczy napis:

W tym domu w latach 1946-1997 mieszkał i pracował wilnianin, krawiec, żołnierz Armii Krajowej Adam Giedrys 1918-1997 wielki propagator astronomii, twórca obserwatorium astronomicznego, wychowawca kilku pokoleń młodzieży

Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy urodzin A. Giedrysa była konferencja naukowa - 13 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Zamek.

W kwietniu Szczecinek po raz 35 na jeden dzień stał się biegową stolicą Polski. Wszystko za sprawą Ulicznego Memoriału Winanda Osińskiego.

Wszystko rozpoczęło się w 1982 roku, gdy na ulicach Szczecinka pojawili się biegacze na dystansie 10 km. W ten sposób szczecineccy działacze sportowi uhonorowali pamięć pierwszego olimpijczyka Ziemi Szczecineckiej Winanda Osińskiego, zawodnika KS Unia-Darzbór Szczecinek, uczestnika XV Letniej Olimpiady w Helsinkach w 1952 roku. Z biegiem lat impreza się rozrosła. Oprócz biegu głównego jest też cykl biegów dziecięcych i młodzieżowych, dziewcząt i chłopców w różnych kategoriach wiekowych.

Do Szczecinka przyjechały nowe karetki. Zastąpiły wysłużone, starsze ambulanse. Pojazdy doposażone Ambulanse zostały w zakupione w minionym roku defibrylatory Lifepak 15 z funkcją teletransmisji, a także w nowe nosze Ferno Mondial. Ponadto do karetek trafił dodatkowy drobny sprzęt mający wesprzeć pracę ratowników. Łączny koszt zakupu dwóch nowych ambulansów to blisko 850 tys. zł.

3 maja Szczecinek świętował 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 1791 roku. Uroczystości odbyły się na Placu Wolności. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w swoim wystąpieniu wspomniał o konstytucyjnych problemach, z którymi dziś zmaga się Polska:

Na straży konstytucji powinni stać: Prezydent i specjalnie powołany do tego Trybunał Konstytucyjny. Szczególną uwagę należy zwrócić tu na słowo powinni.

Zasady nienaruszalności konstytucji przestrzegały od 1990 roku, niezależnie od barwy politycznej, wszystkie rządy. Bo jeśli nie ma rzeczy świętych, nienaruszalnych, właśnie takich jak konstytucja, aktów prawnych których muszą przestrzegać absolutnie wszyscy, nasze poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa, zostaje zachwiane. 

Postawienie na czele prokuratury, czyli elementu władzy sądowniczej ministra, czyli elementu władzy wykonawczej, upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego i zrobienie z niego poprzez odmowę przez Prezydenta zaprzysiężenia legalnie wybranych jego członków, karykaturalnego, fasadowego ciała podporządkowanego jednej partii politycznej, przekazanie ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do dowolnego zwalniania prezesów sądów, zmiany w Sądzie Najwyższym, skrócenie kadencji Krajowej Rady Sądownictwa. Każda z tych zmian wiąże się ze złamaniem konstytucji. Te działania spowodowały, że trójpodział władzy stał się w Polsce fikcją. Przepisów rangi konstytucyjnej, które są łamane przez obecną władzę niemal codziennie, jest więcej. Rządzący nie mając do tego mandatu, nie mając większości konstytucyjnej, chcą niezgodnie z Konstytucją zmieniać ustrój naszego kraju przy pomocy ustaw.

Podważane są wiążące nas przepisy prawa międzynarodowego, władza jest centralizowana, a samorządność osłabiana. Każdego, kto chce bronić konstytucyjnego porządku prawnego, nazywa się szkodnikiem czy gorszym sortem, a niezgodne z prawem zmiany usprawiedliwia się dobrem społecznym i oczekiwaniami Polaków. Widzimy, że nie ma już mowy o równości polityków wobec prawa. Immunitet uchylany jest obecnie wyłącznie politykom opozycji. Nie respektuje się konstytucyjnych praw mówiących o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet.   Obserwujemy jak w wypaczanej przez obecną władzę wizji świata, deprecjonuje się rolę kobiety, decydując za nią w wielu kluczowych sprawach. Rządzący wbrew konstytucji narzucają innym swój światopogląd. Nie przestrzega się konstytucyjnego rozdziału państwa od kościoła. Ogranicza się, m.in. rolnikom, prawo do ochrony ich własności i dysponowania ich majątkiem. Ogranicza się prawo do demonstrowania swojego niezadowolenia z władzy i uczestniczenia w legalnych zgromadzeniach. Wszyscy patrzymy na to, co się dzieje w obecnej Polsce i niestety, prawdopodobnie z powodu cieszącej nas wszystkich korzystnej sytuacji gospodarczej Polski, wielu z nas przygląda się tym haniebnym zmianom biernie. Jest oczywistym stwierdzenie, że kiedyś obudzimy się z tego letargu, tylko czy nie będzie zbyt późno.

Uczniowie i wykładowcy Szkoły Muzycznej barwnym korowodem uczcili święto muzycznej alma mater. Nosiło ono nazwę: "Przystanek Muzyczna". Barwny korowód przeszedł ulicami miasta. Później zabawa kontynuowana była na terenach zielonych przy Szkole Muzycznej. Swoje umiejętności prezentowali soliści i zespoły muzyczne. Były też quizy, konkursy, gry i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami.

Tradycyjnie przed Międzynarodowym Dniem Dziecka do Szczecinka zawitał "Pirat". Zabytkowa lokomotywa, tym razem Ol49, nr 69, rok prod. 1949 przyjechała, zakopciła, zatankowała, buchnęła parą i odjechała nad morze - do Kołobrzegu. Na dworcu PKP "Pirata" podziwiało wielu mieszkańców Szczecinka.

W parku przy Zamku Książąt Pomorskich podwoje otworzyła Strefa Kibica. Kibice mogli obejrzeć w niej piłkarski Mundial - 64 mecze na 12 stadionach w 11 miastach Rosji. Wszystko to z udziałem reprezentacji Polski. Tradycyjnie dla nas był mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Czwartego meczu już nie było. Nasi futboliści przedwcześnie wrócili do kraju.

5 czerwca w Szczecinku rozpoczęło się jedno z największych w Europie, międzynarodowe wydarzenie, skupiające przedstawicieli firm z branży meblarskiej, którzy przyjechali do nas na zaproszenie firmy Kronospan, aby wziąć udział w dziewiątej edycji targów Hausmesse. - Jedynie Kronospan Szczecinek organizuje takie targi, corocznie w tym samym miejscu, w naszym zakładzie - powiedział nam dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz.

Pierwszego dnia targów goście mieli okazję odwiedzić Kronospan Design Center, gdzie zwiedzili halę wystawienniczą przygotowaną na tegoroczną edycję Hausmesse oraz studio MDF, a także poznali branżowe trendy 2018/2019.

Miało też miejsce otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego. To właśnie tu mają być prowadzone prace m.in. nad opracowywaniem nowych oraz rozwojem już istniejących produktów, kreowaniem najnowszych trendów i tworzeniem innowacji. Budowa obiektu została sfinansowana przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Nieczęsto Szczecinek gości tak znamienitych ludzi jak szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak w towarzystwie burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa przeciął wstęgę na rondzie u zbiegu drogi wojewódzkiej nr 172 i ul. Trzesieckiej. Od tej chwili drogowy obiekt oficjalnie nosi imię WOŚP.

Jurek Owsiak spotkał się z niezwykle gorącym przyjęciem licznie zgromadzonych mieszkańców Szczecinka i nie tylko. Była też młodzież szczecineckich szkół. Po wystąpieniu szefa WOŚP przyszedł czas na przecięcie wstęgi wieńczącej tablicę z nazwą ronda.

Później były wspólne zdjęcia, autografy i oczywiście selfie.

- Cieszę się bardzo, bo nazwa WOŚP jest nas wszystkich, nie Jurka Osiaka - mówił m.in. bohater uroczystości. - Pamiętajcie, że gramy dla nas wszystkich, jesteśmy ponad podziałami politycznymi i religijnymi, pamiętajcie żebyśmy traktowali siebie tak jak Polacy potrafią, czyli z szacunkiem i życzliwością. To wielka radocha, że to rondo ma taką nazwę. Oby ono było zawsze płynne, zawsze miłe i zawsze bez wypadków.

To była przednia zabawa z osiedlowymi radami. Były tłumy gości, moc zabawy i rozrywki, czyli w czerwcu odbył się II Wielki Piknik Trzech Osiedli - okazuje się, że można wszystko, tylko trzeba chcieć. Z tego założenia wyszli radni trzech szczecineckich osiedli mieszkaniowych: Trzesieka, Zachód i Koszalińska-Kołobrzeska. Postanowili zjednoczyć siły i zorganizować (po raz drugi z rzędu) wakacyjny piknik dla swoich mieszkańców.

W lipcu Szczecinek odebrał nagrodę za proekologiczne działania, tym razem za program KAWKA. Honory z rąk Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz posła Kornela Morawieckiego odebrał wiceburmistrz Daniel Rak. Uroczystość odbyła się w Sejmie.

Na początku sierpnia podwoje otworzył Centralny Plac Zabaw. Obyło się bez fanfar i przecinania wstęgi, ale za to pośród tłumu zadowolonych maluchów i ich rodziców.

"Zabawowa" inwestycja została zrealizowana na terenie Parku Miejskiego pomiędzy ulicami Jasna i Lelewela koło Hotelu "Residence". Dzieci mają do dyspozycji m.in. Diamentową Kolekcję Jubilee, NAOS ze ślizgiem, rurą strażacką i wejściem wspinaczkowym, huśtawkę Makemake, elementy przypominających park linowy, czy też urządzenia typu Triton i Titan. Koszt inwestycji to 361 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu Szczecinka.

Szczecinek od 4 lat ma swój maraton. I to jaki! - trzy kółka malowniczą trasą wokół jeziora Trzesiecko. Był też bieg na 15 km. Wystartowali w nim goszczący nad Trzesieckiem Francuzi z zaprzyjaźnionego miasta Noyelles sous Lens.

W sierpniu wyciąg narciarski na jeziorze Trzesiecko świętował 10 urodziny. Otwarty w sierpniu 2008 roku z wielkim powodzeniem funkcjonuje do dziś. Jest też wodno - turystyczno - sportową atrakcją Szczecinka i regionu. 

W Kronospanie ruszyła najdroższa tego roku szczecinecka inwestycja. Filtr UTWS, czyli system ochrony powietrza kosztował ponad 400 mln zł.

We wrześniu do Szczecinka zjechała wicepremier Beata Szydło. Wszystko po to by dać wsparcie kandydatce PiS na burmistrza Szczecinka Joannie Pawłowicz.

Premier zabrała głos, zachwalała politykę obecnego rządu, zachęcała do pójścia na wybory i wybrania "dobrej zmiany". Oczywiście, nie mogło zabraknąć zachwalania programów z serii "plus". Można też było dojść do wniosku, słuchając żarliwego wystąpienia pani premier, że za rządów koalicji PO-PSL dzieci w Szczecinku chodziły …obdarte i głodne.

Głos zabrali także obecni - w towarzystwie premier Szydło - wiceministrowie Małgorzata Golińska i Paweł Szafernaker. Wszyscy jak jeden mąż, łącznie z B. Szydło, zachwalali Szczecinek jako piękne miasto. Zabrakło jednak stwierdzenia, dzięki komu Szczecinek jest taki piękny.

Premier nie miała czasu spotkać się z mieszkańcami Szczecinka. Opuściła siedzibę CEEiRJ bocznym wyjściem, wsiadła do samochodu, po czym odjechała do Wałcza na kolejne przedwyborcze spotkanie. Żegnały ją gromkie okrzyki "Konstytucja, konstytucja".

W październiku nad Trzesieckiem gościła stacja TVN Meteo. Prognozy pogody oraz uroki Szczecinka i Zamku Książąt Pomorskich emitował Program "Dzień Dobry TVN". Aurę zapowiadał red. Bartosz Jędrzejak.

21 października mieszkańcy Szczecinka poszli do urn wyborczych. Burmistrza nie wybrano. Kandydatowi Koalicji Obywatelskiej (PO-N) Danielowi Rakowi do zwycięstwa w I turze zabrakło kilkudziesięciu głosów.

Wybrano za to Radę Miasta i Radę Powiatu. Tu i tu zwyciężyła KO (w mieście 13 mandatów), w powiecie (7 mandatów). Szczecinek ma też swojego radnego wojewódzkiego. Jakub Hardie-Douglas (KO) zdobył blisko 7,5 tys. głosów.  

4 listopada mieszkańcy Szczecinka powtórnie poszli do urn - wybierali swojego burmistrza. Wątpliwości już nie było żadnych. Daniel Rak pokonał konkurentkę, kandydatkę PiS stosunkiem głosów 64,41 proc. - 35,59 proc. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej oddało głos 8583 mieszkańców Szczecinka. Z kolei jego rywalka zdobyła głosy 4743 mieszkańców. Daniel Rak wygrał we wszystkich 22 obwodowych komisjach wyborczych (w ZK nie głosowano).

- Bardzo dziękuje wszystkim, którzy mi zaufali, którzy dali zielone światło niezwykle ambitnemu programowi Koalicji Obywatelskiej dalszego, dynamicznego rozwoju miasta, którzy oddali na mnie swój głos. Przed nami 5 lat ciężkiej pracy dla dobra Szczecinka. Zapewniam, nie zwolnimy tempa. Nasze miasto będzie coraz piękniejsze i będzie się nam w nim żyło coraz lepiej - powiedział "Miastu z Wizją" D. Rak.

11 listopada Szczecinek świętował 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i miały znakomitą oprawę. Z mieszkańcami Szczecinka, po 13 latach sprawowania urzędu, pożegnał sie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Za kilka dni przekazał burmistrzowski fotel swojemu długoletniemu zastępcy Danielowi Rakowi.

21 listopada na inauguracyjnej w kadencji 2018-2023 sesji zebrali się radni Rady Miasta Szczecinka. Pierwsze obrady poprowadził radny - senior Jerzy Dudź.

Po odebraniu zaświadczeń o wyborze, radni i burmistrz Daniel Rak złożyli ślubowanie. W dalszej części obrad przystąpiono do wyboru przewodniczącego rady. Kandydatura była jedna - Katarzyna Dudź, reprezentująca Koalicję Obywatelską PO-N.

Skład personalny Rady Miasta w kadencji 2018-2023

Koalicja Obywatelska PO-N: Marcin Kaszewski, Ewa Ogrodzińska, Grażyna Kuszmar, Krzysztof Zawada, Paulina Peciak-Nazarewska, Małgorzata Bała, Katarzyna Dudź, Szymon Kiedel, Marek Ogrodziński, Jacek Brynkiewicz, Marek Bogdanowicz, Ryszard Pazoła i Jerzy Kania (w miejsce D. Raka).

PiS: Jerzy Dudź, Tomasz Wójcik, Wojciech Stypa, Joanna Pawłowicz i Andrzej Grobelny

Porozumienie Samorządowe: Janusz Rautszko, Wiesław Suchowiejko i Małgorzata Kubiak-Horniatko.

Pod koniec listopada Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior gościło uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "RevitaLife 2017". To jedno z nielicznych tego typu przedsięwzięć w kraju.

Nad Trzesiecko zjechali naukowcy z ośrodków akademickich w Poznaniu, Olsztynie, Gdańsku, Łodzi, Koszalinie i Szczecinie. Na przykładzie naszego miejskiego akwenu radzić będą o przyszłości działań mających na celu ratowanie jezior.

Gości przywitali i konferencję otworzyli gospodarze spotkania - Burmistrz Daniel Rak, Starosta Krzysztof Lis i dyrektor CEEiRJ Radosław Wąs.

Burmistrz Daniel Rak przedstawił mieszkańcom Szczecinka swoich zastępców. Burmistrz zdecydował, że w kierowaniu miastem wspierać go będą Dorota Rusin--Hardenbicker i Maciej Makselon.

Pani Dorota pełniła dotąd obowiązki Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w szczecineckim Starostwie Powiatowym. Z kolei Maciej Makselon - obowiązki dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Po raz czwarty Stowarzyszenie "Miasto z Wizją" zaprosiło mieszkańców Szczecinka na Jarmark Świąteczny. Impreza miała super oprawę, a zdaniem szczecinecczan udała się znakomicie. Przed ratuszem stanęła też efektowna iluminacja I LOVE SZCZECINEK. Można ją podziwiać do dziś.

Na ulice Szczecinka wyjechały autobusy elektryczne. 10 nowych, nowoczesnych i proekologicznych pojazdów dostarczyła nam firma URSUS z Lublina. Koszt ich zakupu to ponad 20 mln zł. Znakomitą większość tych złotówek Szczecinek otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marzena Góra, Sławomir Włodarczyk