Szczecineckie przedszkolaki wezmą udział w ogólnopolskiej akcji

Miasto z Wizją / 22.04.2019 / Komentarze
Dzieci wspólnie będą uczyły się o tym, jak prawidłowo segregować odpady

W najbliższy czwartek szczecineckie przedszkolaki, wspólnie z innymi dziećmi z całego kraju, wezmą udział w ogólnopolskiej proekologicznej akcji edukacyjnej, która przebiegać będzie pod hasłem #SegregujeMy. Została ona zainicjowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego, które do udziału w niej zaprosiło podopiecznych placówek przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych.

W naszym mieście akcja ta możliwa jest do przeprowadzenia dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy po rozmowach z przedstawicielami lokalnych przedszkoli zgłosili nasze miasto do udziału w tej inicjatywie. Z uwagi na trwający strajk nauczycieli akcja odbędzie się jedynie w przedszkolach, bez udziału szkół podstawowych.

- Akcja  ma za zadanie uświadomienie jej uczestnikom przede wszystkim tego, jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja odpadów – mówi nam spec. Paulina Peciak-Nazarewska. – Ważne jest, aby wpływać już od najmłodszych lat na kształtowanie wśród najmłodszych postaw proekologicznych i zaszczepiać w nich dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości.

Zadaniem wszystkich uczestników wspomnianej akcji, które wykonają w tym samym czasie, będzie pokolorowanie kolorowanki dotyczącej właśnie segregacji odpadów i tego, jak robić to w prawidłowy sposób. – W ten sposób dzieci, poprzez wykonanie zadania, na którym skupią swoją uwagę przez dłuższy czas, łatwiej zapamiętają, do jakiego kontenera należy wrzucać konkretne odpady i jak odróżniać same pojemniki. Następnie dzieci będą mogły zabrać do domu pokolorowane przez siebie obrazki i umieścić je w widocznym miejscu, m.in. w kuchni w pobliżu pojemników na odpady, aby wszyscy domownicy mieli zawsze przed sobą taką „ściągę” dotyczącą tego, jak prawidłowo segregować śmieci – dodaje nasza rozmówczyni.

Dodajmy, że w trakcie trwania akcji opiekunowie grup mogą wykonać zdjęcie swoich podopiecznych wykonujących to plastyczne zadanie. Trafią one następnie do organizatora akcji, który wśród wszystkich zgłoszeń wyłoni laureatów. Otrzymają oni zestaw kolorowanek, które będą mogły uzupełniać chociażby podczas kolejnych zajęć przedszkolnych.

Tekst: Marzena Góra