Szczecinek ma projekt budżetu 2019

Miasto z Wizją / 08.11.2018 / Komentarze
Burmistrz: Inwestycje za 20 mln zł - budowa sali sportowej, remont dworca i ulic, więcej na oświatę i pomoc społeczną oraz budżet obywatelski

W zaciszu ratuszowych gabinetów dobiegają końca prace nad przyszłorocznym budżetem miasta. To co nas najbardziej interesuje, to inwestycje. Jak nam powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, zbudujemy m.in. salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1 (inwestycja dwuletnia), mieszkania socjalne przy ul. Pilskiej, siedzibę organizacji pozarządowych przy ul. Armii Krajowej, wyremontujemy dworzec kolejowy oraz zbudujemy łącznik ul. Kołobrzeskiej z ul. Polną. W przyszłym roku miasto będzie też zmuszone zaciągnąć kredyt inwestycyjny.

- Prace nad budżetem są już praktycznie zakończone, zostały do ustalenia drobne szczegóły. Projekt budżetu na 2019 rok musi trafić do Biura Rady Miasta i Regionalnej Izby Obrachunkowej do 15 listopada - ujawnia "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Dochody miasta zamkną się, podobnie jak w tym roku, kwotą około 170 mln zł. Wolnych środków będziemy mieć na poziomie 5,5 mln zł. To zdecydowanie mniej niż w tym roku, gdzie dostaliśmy pieniądze za wywłaszczenie gruntów pod obwodnicę miasta. To rzutuje na konstrukcję budżetu. Zakładamy sprzedaż mienia na kwotę około 5 mln zł. Jeżeli chcemy wykonać wszystkie planowane inwestycje zmuszeni będziemy wziąć kredyt. Zakładam, że będzie on w wys. 14 mln zł. To niedużo zważywszy dobrą kondycję finansową miasta. Po wzięciu tego kredytu zadłużenie nie powinno przekroczyć 26 proc. dochodów miasta (dopuszczalne - 60 proc.). Tym samym dalej będziemy miastem mało zadłużonym i nie będziemy mieli najmniejszego kłopotu z jego spłaceniem.

Jak powiedział nam burmistrz, kredyt spożytkowany zostanie na realizację inwestycji.

- Inwestycje pochłoną w przyszłym roku znaczną część naszych wydatków majątkowych - ujawnia burmistrz.

- Najwięcej pieniędzy pochłonie budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Inwestycja zostanie rozłożona na dwa lata. Dużym wydatkiem będzie też remont dworca kolejowego. Jeżeli dostaniemy pieniądze ze "schetynówek" rozpoczniemy przebudowę ciągu komunikacyjnego ul. Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa. Musimy też dokończyć inwestycje, które zaczęliśmy w tym roku, czyli przebudowę budynku dla organizacji pozarządowych przy ul. Armii Krajowej. Musimy dokończyć przebudowę budynku przy ul. Pilskiej i jego adaptację na lokale socjalne. Musimy też dokończyć budowę wyciągu narciarskiego. On zostanie udostępniony mieszkańcom Szczecinka w przyszłym sezonie zimowym. Będziemy też budować system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz łącznik drogowy ul. Kołobrzeska - Polna.

Najwięcej pieniędzy wydamy na szkolnictwo i opiekę społeczną. Te działy będą nas kosztować około 76 mln zł, w tym szkolnictwo 45 mln zł. To olbrzymia kwota. Na dodatek, co roku rośnie udział miasta w tych wydatkach. To niepokojące, oznacza też, że subwencja państwa nie rośnie w sposób nas zadowalający. Drugi potężny dział to opieka społeczna, kosztować nas będzie około 15 mln zł. Jak podkreślił burmistrz, budżet w tych działach zawiera środki na obietnice wyborcze złożone przez burmistrza - elekta Daniela Raka, m.in. dodatki dla nauczycieli.

- W przyszłym roku pojawi się też budżet obywatelski. To obietnica wyborcza złożona przez mojego zastępcę. Na ten cel przeznaczymy 800 tys. zł - kończy nasz rozmówca.

Więcej na ten temat w Programie Samorządowym "Miasta z Wizją".

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Samorządowa Agencja Promocji i Kultury