Szczecinek z Bergen op Zoom już od 25 lat

• Tv
Miasto z Wizją / 27.05.2017 / Komentarze
Uroczystość na Placu Wolności. Pamiątkowa tablica, wspaniała atmosfera, dużo humoru i honory dla najbardziej zasłużonych współpracy Szczecinka z Holendrami

Szczecinek świętuje jubileusz 25-lecia międzynarodowej współpracy z holenderskim miastem Bergen op Zoom. Z tej okazji nad Trzesiecko zjechała oficjalna delegacja zaprzyjaźnionego ze Szczecinkiem miasta. Przewodniczy jej zastępca burmistrza Bergen op Zoom, radny Rada Miasta Patrick van der Velden.

Kulminacyjnym punktem obchodów ćwierćwiecza współpracy była dzisiejsza (sobota 27 maja) uroczystość na Placu Wolności. Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas i wiceburmistrz Bergen op Zoom Patrick van der Velden odsłonili pamiątkową tablicę wmurowaną w płytę placu przed wejściem do ratusza. Były też honory dla najbardziej zasłużonych we współpracy Szczecinka z holenderskim miastem partnerskim. Jerzy Hardie-Douglas wręczył im pamiątkowe medale.

- Towarzyszy nam wspaniała ciepła aura, to dobry znak - powiedział m.in. burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Dziś świętujemy dwudziestopięciolecie współpracy i przyjaźni z przepięknym holenderskim miastem Bergen op Zoom. Tę współpracę nawiązaliśmy w 1992 roku. Mamy cztery miasta partnerskie, jednak współpraca z Holendrami ma dla mnie osobiście szczególny wymiar. Po raz pierwszy odwiedziliśmy Bergen właśnie 25 lat temu. Byłem tam w towarzystwie m.in. nieżyjącego już burmistrza Mariana Tomasza Golińskiego i jego zastępcy Jacka Piotrowskiego. To wówczas zaczęły się rozmowy na temat podpisania umowy partnerskiej i taką umowę podpisaliśmy. Polska wówczas wkraczała w pierwsze lata niepodległości, staliśmy się w pełni suwerennym krajem. Byliśmy zrazem krajem biednym, w którym było mnóstwo do zrobienia. Niemal wszystkiego uczyliśmy się na nowo, dlatego pomoc rozwiniętych krajów Europy Zachodniej była nam wówczas niezwykle potrzebna.

Burmistrz podkreślił też zasługi mieszkańców Bergen w likwidowaniu tych nierówności. Przypomniał również o wymiernej pomocy socjalnej niesionej mieszkańcom Szczecinka przez mieszkańców Bergen op Zoom.

Głos zabrał też wiceburmistrz Patrick van der Velden. Podziękował za zaproszenie, opowiedział zebranym o pięknym Szczecinku, podkreślił również, że teraz Bergen op Zoom nas podpatruje, co by tu dobrego "przenieść" znad Trzesiecka do Holandii.

Po wystąpieniach obaj burmistrzowie odsłonili tablicę pamiątkową. Później Jerzy Hardie-Douglas wręczy mieszkańcom Bergen op Zomm i Szczecinka okolicznościowe medale za zasługi dla współpracy obu zaprzyjaźnionych miast.

Medale odebrali:

Ad Petermejer - przewodniczący Stowarzyszenia Jumelage w Bergen op Zoom, które z ramienia tamtejszego Urzędu Miasta zajmuje się współpracą z miastami partnerskimi

Cees Steeveens - członek Stowarzyszenia Jumelage

Corry Elzakkers - była przewodnicząca Stowarzyszenia "Floriana", które m.in. organizowało kolonijny wypoczynek dla dzieci ze szkół podstawowych w Szczecinku z wyjazdem do Bergen op Zoom włącznie. Corry prowadziła też na własną rękę działalność humanitarną dla zaprzyjaźnionych (najbardziej potrzebujących) rodzin ze Szczecinka

Riett Franssen - członkini Stowarzyszenia Jumelage, członkini Stowarzyszenia Ania Support, które materialnie wspomaga zaprzyjaźnione rodziny ze Szczecinka

Rob Franssen - sekretarz Stowarzyszenia Jumelage

Krystyna Dianow - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1

Renata Romaniuk - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4

Robert Jasek - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 (medal odebrała zastępca dyr. Małgorzata Zdanowicz)

Agata Smolders - koordynator ds. współpracy Szczecinka z Bergen op Zoom

Jacek Piotrowski - były wiceburmistrz Szczecinka (medal odbierze w innym terminie).

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu będzie wspólny koncert Holendersko-Polskiej Orkiestry Symfonicznej, dziś o godz. 17, w kinie Wolność.

Wystąpią: połączone orkiestry - Orkiestra im. Jacoba Obrechta oraz Orkiestra Szczecineckiej Małej Filharmonii. Orkiestrze towarzyszyć będą soliści z Bergen op Zoom oraz naszej szczecineckiej Szkoły Muzycznej: Merit van Eekeren - flet, Frank Beek - skrzypce, René Asselbergs – wiolonczela, Karol Wojtowicz - fortepian, Weronika Bury - fortepian, Barbara Szmurło - saksofon.

Jak na dobrą współpracę przystało orkiestrą będą dyrygować zarówno dyrygent z Bergen op Zoom: Carlo Nabbe oraz Tomasz Giłka. W programie koncertu usłyszymy między innymi: Henk Tromp – Merck toch hoe sterck, Felix Mendelssohn – koncert fortepianowy cz.I, Max Bruch – Kol Nidrei, Johann Joachim Quantz – Koncert fletowy G-dur cz. I, Johan Svendsen – Romance op.2, George Gershwin – wiązanka melodii z opery „Porgy and Bess”. Wstęp na koncert jest wolny.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecinka do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu - mówi Matusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

Video/montaż: Andrzej Remus