Szczecinek z wizytą w Bergen op Zoom

Miasto z Wizją / 12.06.2017 / Komentarze
25-lecie współpracy obu miast tym razem w Holandii

Dwa tygodnie temu nad Trzesieckiem gościli samorządowcy z zaprzyjaźnionego ze Szczecinkiem miasta Bergen op Zoom. W miniony tydzień przyszedł czas na rewizytę, czyli wyjazd szczecineckich samorządowców do Holandii.

- W Bergen op Zoom gościła 8-osobowa delegacja naszych samorządowców - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

- W Holandii zorganizowane zostało m.in. uroczyste spotkanie w zabytkowym ratuszu, po którym burmistrz Bergen op Zoom Frank Petter i burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas odsłonili pamiątkowy napis przypominający o tegorocznych obchodach i przyjaźni miedzy miastami.

- W trakcie wizyty delegacja z Polski miała także okazję uczestniczyć w tradycyjnym połowie sardeli, zapoznać się z holenderskimi standardami opieki nad osobami starszymi oraz zwiedzić nowoczesny, zbudowany z kontenerów dom dziennej opieki. Nie zabrakło też wycieczki po samym Bergen op Zoom w trakcie, której Holendrzy zaprezentowali m.in. teatr miejski, park linowy czy odpowiednik szczecineckiego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. I właśnie woda była jednym z głównych tematów, o których rozmawiali przedstawiciele obu miast.

- Holendrzy mają problemy z czystością swojego jeziora. Staramy się im pomóc w rozwiązaniu tej kwestii. Być może będzie to możliwe dzięki zastosowaniu technologii działającej w Szczecinku –mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. I dodaje, że dyskutowano także o kwestiach związanych z rynkiem pracy i bezrobociem w Bergen op Zoom. Te sprawy są dla Holendrów szczególnie ważne, ponieważ zatrudnienie znacznie ograniczyła jedna z fabryk produkujących papierosy.

– Pracę straciło tam ponad pół tysiąca osób. Może się jednak okazać, że inwestycją w Bergen zainteresowana jest firma Kronospan. Będę rozmawiał z jej przedstawicielami na ten temat –dodaje burmistrz.

W miniony weekend w Holandii gościł także zespół Dixi Band ze Szczecinka, który uczestniczył w odbywającym się w Bergen op Zoom festiwalu jazzowym. Grupa wzięła udział m.in. w paradzie, która przeszła zabytkowymi uliczkami miasta.

O tym wydarzeniu pisaliśmy w artykule:

Tekst: Mateusz Ludewicz, opracowanie: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marcin Wilk - Urząd Miasta