Szczecinek za ponad 160 mln zł

Miasto z Wizją / 04.12.2018 / Komentarze
Kto zapłaci miastu, za co i na co?

Przyszły rok będzie rekordowym dla Szczecinka pod względem dochodów budżetowych. Do kasy miasta trafi (plan) 161,5 mln zł. To o około 90 mln zł więcej niż 12 lat temu - w 2006 roku.

Dochód budżetowy miasta będzie niższy od planowanych wydatków o około 15 mln zł (w 2019 r. miasto planuje wydać 176,5 mln zł). Deficyt budżetowy zostanie pokryty środkami pochodzącymi z wolnych środków - nieco ponad 1 mln zł i kredytem w wys. 14 mln zł.

Kasa miasta zapełni się m.in. z podatków, opłat, wieczystego użytkowania, dzierżawy, najmu, a także ze sprzedaży mienia komunalnego. Miasto otrzyma też pieniądze z zewnątrz, m.in. z subwencji oświatowej oraz dotacji i środków na realizację programu Rodzina 500 Plus.

Mieszkańcy Szczecinka, tak jak wszyscy obywatele RP zapłacą podatki. Najwięcej od nieruchomości. Z tego tytułu w 2019 roku kasa miasta wzbogaci się kwotą 26,8 mln zł. Z kolei z tzw. opłat lokalnych – 5,9 mln zł. Podatek od środków transportowych zasili budżet kwotą 1 mln zł, a podatek rolny i leśny (razem) - 120 tys. zł. Blisko milionem złotych wzbogacą kasę miasta właściciele sklepów i punktów gastronomicznych handlujących alkoholem. Łącznie z podatków i opłat lokalnych miasto pozyska do swojego budżetu blisko 35,5 mln zł.

Dochód budżetowy pochodzić będzie również z innych źródeł, m.in. z: podatków i opłat pobieranych przez Urząd Skarbowy - 1,94 mln zł, wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych – 37,3 mln zł (o 3 mln zł więcej niż w tym roku) oraz prawnych – 2 mln zł. Łącznie udział miasta w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa zaplanowano w wys. blisko 40 mln zł. To o około 5 mln zł więcej niż w tym roku.

Miasto pozyska też środki (dochody) z innych źródeł. Sprzedaż mienia komunalnego w 2019 r. ratusz zaplanował na poziomie 5 mln zł. Z kolei opłaty za wieczyste użytkowanie ustalono na poziomie 770 tys. zł, a wpływy z najmu i dzierżawy - 846 tys. zł.

Do Szczecinka, jak co roku, trafią też tzw. pieniądze znaczone (można je wydać wyłącznie na nakazany przez "darczyńcę" cel), czyli m.in. subwencja oświatowa. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów zaplanowało, że przekaże nam z tego tytułu ponad 28,9 mln zł (subwencja oświatowa + równoważąca). Z kolei dotacje, m.in. na zadania bieżące zlecone, własne, czy finansowane z budżetu Unii Europejskiej zaplanowano na poziomie 45,1 mln zł.

Pozostałe dochody miasta oszacowano na kwotę nieco ponad 4 mln zł. Złożą się na nią m.in. odsetki od zobowiązań podatkowych i opłat, mandaty nakładane przez Straż Miejską (plan - 50 tys. zł), czy też wpływy z usług i innych opłat – ponad 1,5 mln zł.